MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenckie życie i praca. Gdzie jej szukać? Czy godzenie studiów z pracą zarobkową jest popularne i możliwe?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Studenci poszukują pracy dorywczej zarówno na studiach zaocznych, jak i dziennych. Najczęściej pracę dostają w usługach lub w handlu. Ile mogą zarobić?
Studenci poszukują pracy dorywczej zarówno na studiach zaocznych, jak i dziennych. Najczęściej pracę dostają w usługach lub w handlu. Ile mogą zarobić? GettyImages.com
Praca w czasie studiów to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dorobić do budżetu lub w pełni samodzielnie się utrzymywać. Wynajęcie stancji, materiały edukacyjne, dojazdy, rachunki, jedzenie i rozrywka, nawet w ograniczonym zakresie kosztuje coraz więcej! Rosnące ceny żywności, a także usług sprawiają, że studenci trzymają się za kieszeń i szukają sposób na dorobienie do swojego budżetu. Gdzie mogą szukać pracy studenci? Czy można studiować dziennie i pracować?

Studenci szukają pracy. Chcą łączyć edukację z karierą

Pierwszego października około 1,2 miliona studentów rozpocznie nowy rok akademicki. Z powodu stale rosnących kosztów życia i wysokich cen wynajmu mieszkań, znaczna część z nich będzie szukała stałej lub dorywczej pracy.

Niektórzy angażują się w zajęcia związane ściśle z obraną ścieżką kariery, to dotyczy głównie sektora IT, językowców czy artystów. Inni nie potrzebują wspólnych fundamentów dla studiów i charakteru pracy, bo motywacją są po prostu dodatkowe środki na życie.

Według Trenkwalder Polska agencji HR początek roku akademickiego to istotny wzrost zgłoszeń studentów szukających pracy, zwłaszcza w miejscowościach, w których zlokalizowane są uczelnie wyższe. Dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych z dużych miast, to szansa na uzupełnienie luk kadrowych.

W Polsce największymi ośrodkami akademickimi w kraju są:

 • Warszawa,
 • Kraków,
 • Poznań,
 • Wrocław,
 • Łódź,
 • Katowice,
 • Gdańsk

– Bezrobocie w dużych ośrodkach akademickich jest przeważnie dużo niższe od średniej krajowej. Na koniec sierpnia br. w Warszawie wynosiło ono 2,3 proc., w Krakowie 2,6 proc., w Poznaniu 1,1 proc., a we Wrocławiu 1,6 proc. Dlatego wzrost zainteresowania studentów pracą zarobkową to dobra wiadomość dla tych przedsiębiorców, którzy szukają pracowników. – twierdzi Agata Kowal, kierownik biura regionalnego agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska w Lublinie.

Praca i studia. To rozwiązanie najbardziej popularne w Holandii

Łączenie pracy i studiów to coraz popularniejszy trend w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, najwyższy odsetek pracujących uczniów i studentów w wieku 15-29 lat odnotowano w Holandii, gdzie stanowią oni aż 70 proc. Na drugim miejscu znalazła się Dania (49 proc.), a za nią Niemcy (42 proc.). Polska jest dużo niżej w zestawieniu. Dane zaprezentował PIE w prostej grafice:

Podane dane dotyczą jednak studentów studiów wieczorowych i zaocznych. Jak wyjaśniają eksperci w Tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego, badanie ma obecnie inną formę i nie obejmuje studentów dziennych. PIE zauważą, że na początku studiów dziennych podejmowanie aktywności zarobkowej jest niezwykle rzadkie. Popularniejsze staje się pod koniec studiów. W badaniach sprzed pandemii wyniki pokazywały, że w Polsce pracowało 14 proc. osób uczęszczających na dzienne studia licencjackie lub inżynierskie i 20 proc. osób będących na dziennych studiach magisterskich. Od 2021 roku takie dane nie są już dostępne.

Praca szuka studenta! Ile i gdzie można zarobić?

Według ekspertki Agaty Kowal, przede wszystkim studenci znajdą pracę:

 • w gastronomi,
 • handlu,
 • usługach,
 • call center,
 • BPO i SSC.

- Najczęściej pojawiającymi się ofertami pracy w ostatnim czasie są magazynierzy i pakowacze, do czego przyczynił się spowodowany pandemią dynamiczny wzrost branży e-commerce. To nisza, którą z powodzeniem mogliby wypełnić studenci, tym bardziej że w wielu przypadkach praca ta nie wymaga doświadczenia, a na niektórych stanowiskach nie są wymagane uprawnienia UDT. Zarobki przeciętnego magazyniera w Polsce mieszczą się w przedziale od 3800 do 6300 złotych brutto. – dodaje Agata Kowal.

W gastronomii, handlu i usługach można liczyć na stawki w okolicach 27 złotych brutto za godzinę. Dużo wyższe oferują firmy z sektora BPO, SSC, call center. Tu trzeba jednak wykazać się znajomością języków obcych.

Pamiętajmy, że do 26 r.ż. studenci nie muszą odprowadzać podatków i składek ZUS od umów zleceń, więc de facto wynagrodzenie brutto staje się ich wynagrodzeniem netto.

Studenci chętnie podejmują się także:

 • udzielana korepetycji, na które jest wciąż rosnące zapotrzebowanie,
 • opieki nad dziećmi,
 • pracę jako kierowcy (dostawcy np. jedzenia na wynos).

Praca z wizją na przyszłość

Choć praca na studiach zwyczajowo kojarzy się z dorywczymi zajęciami pozwalającymi na bieżąco uzupełniać budżet, coraz więcej studentów decyduje się podejmować zatrudnienie w firmach, których działalność związana jest z wybranym kierunkiem kształcenia.

– Jeśli chodzi o tego rodzaju stanowiska, największy głód pracowników odczuwalny jest w IT, gdzie w styczniu 2022 r. pojawiło się o 87 proc. więcej ofert niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W ostatnim czasie wysokie zapotrzebowanie notują również zawody związane z prawem, skala wzrostu rok do roku wyniosła ok. 79 proc. – zauważa Kowal.

Gdzie szukać pracy dla studenta?

Studenci, którzy szukają pracy, zarówno dorywczej, jak i długoterminowej, powinni przeglądać:

 • portale pracy,
 • śledzić strony internetowe pracodawców oraz ich profile w mediach społecznościowych,
 • korzystać z agencji zatrudnienia i dołączyć do ich baz kandydatów,
 • ogłaszać się samodzielnie,
 • nie trzymać dla siebie i wąskiego grona przyjaciół informacji o poszukiwaniu pracy i np. wykorzystać siłę mediów społecznościowych, a także mówić o tym wykładowcom, znajomym z uczelni.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studenckie życie i praca. Gdzie jej szukać? Czy godzenie studiów z pracą zarobkową jest popularne i możliwe? - Strefa Edukacji

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski