Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendium Horyzonty pozwoli uczniom z małych miejscowości spełnić marzenia o nauce w Poznaniu. Kto może się o nie starać? Kiedy rekrutacja?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Stypendium Horyzonty pokrywa przede wszystkim koszty nauki w liceum lub technikum w jednym z 12 dużych miast w całej Polsce – m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie, czy Wrocławiu.
Stypendium Horyzonty pokrywa przede wszystkim koszty nauki w liceum lub technikum w jednym z 12 dużych miast w całej Polsce – m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie, czy Wrocławiu. Tomasz Czachorowski/Zdjęcie ilustracyjne
Dla ósmoklasistów pochodzących z małych miejscowości i pragnących uczyć się i rozwijać w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście, Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego (Fundacja EFC) przygotowała specjalne stypendium Horyzonty. Młodzież stypendium otrzymuje na cały okres nauki w szkole średniej. Rekrutacja trwa do 31 marca 2022 roku. Kto i na jakich warunkach może ubiegać się o Horyzonty?

Hasło tegorocznej rekrutacji do kolejnej edycji programu stypendialnego Horyzonty brzmi "Wiele dróg, jedno stypendium". Horyzonty już od 12 lat pomagają licealistom z mniejszych miejscowości i wiosek dostać się do wymarzonego liceum czy technikum w dużym mieście. Przyznaje je Fundacja EFC i Fundacja Rodziny Staraków.

- W Horyzontach pracujemy z młodymi ludźmi z aspiracjami

- mówi Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC.

Tłumaczy, że bez ich wsparcia trudno byłoby im je realizować. Na przykład ze względu na odległość od dobrej szkoły średniej, czyli tzw. wykluczenie komunikacyjne, czy ograniczenia finansowe rodziny, które sprawiają, że sami nie mogą sobie pozwolić na wysłanie dziecka do szkoły gdzieś dalej od domu. - Dla mnie stypendium Horyzonty to inwestycja społeczna - zaznacza na koniec.

Sprawdź też:

Kto może ubiegać się o stypendium Horyzonty?

Stypendium przeznaczone jest dla ósmoklasistów z miejscowości do 30 tys. mieszkańców, którzy chcą uczyć się w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC - w Poznaniu jest to np. II LO. Ważnym jest tutaj kryterium finansowe - średni miesięczny dochód w ich rodzinie nie może być wyższy niż 1550 zł netto na osobę.

Co w ramach stypendium Horyzonty?

Stypendium pokrywa przede wszystkim koszty nauki w liceum lub technikum w jednym z 12 dużych miast w całej Polsce – np. w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Krośnie. Do tego dochodzi mieszkanie w bursie, wyżywienie i nauka języków obcych. Poza tym w ramach programu mogą być finansowane pasje i zainteresowania stypendystów, a także warsztaty oraz wakacje i ferie organizowane przez pracowników fundacji.

Stypendyści obdarzeni są opieką zespołu, którego członkowie posiadają kompetencje pedagogiczno-psychologiczne.

Program Stypendialny Horyzonty objął już blisko 900 uczniów szkół ponadpodstawowych. Rekrutacja trwa do 31 marca 2022 roku – wystarczy wypełnić formularz na stronie www.efc.edu.pl. Tam tez można przeczytać o samym procesie rekrutacji oraz koordynatorach programu.

Zobacz też:

Horyzonty. Co mówią o programie sami stypendyści?

- Dla mnie największą wartością Horyzontów jest wspólnota i społeczność, dzięki której można poczuć się pewnie – w działaniach naukowych, ale też społecznych, artystycznych, sportowych. Codziennie pomagamy sobie w gronie kolegów, koordynatorów czy osób, które spotykamy na wakacjach i feriach

- mówi Igor, stypendysta Horyzontów.

- Horyzonty przede wszystkim dały mi pewność siebie. Pewność w tym, że jeśli coś sobie wymarzę, to mogę to zrobić, ale równocześnie dały mi świadomość, że niekoniecznie dokonam tego tą drogą, którą sobie na początku wybrałam. Dały mi świadomość, że elastyczność jest dobra, zmiany są ważne i potrzebne, i dzięki nim ludzie mogą się rozwijać

- mówi z kolei stypendystka Dominika.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski