W niedzielę, 30 czerwca, wybuchł ogromny pożar pól w podpoznańskim Konarzewie. Ogniem zajęło się 70 hektarów. Akcja strażaków była niezwykle trudna nie tylko przez wysoką, sięgającą 38-stopni, temperaturę i silny wiatr, ale także przez... brak wody. Z relacji komendanta OSP Dopiewo wynika, że podczas akcji gaśniczej zaczęła kończyć się woda. - Konieczne było wysłanie jednostek do następnego ujęcia - wspomina Tadeusz Łuczyk.
Zobacz zdjęcia:
Konarzewo: Pożar pola jęczmienia. Dym było widać w okolicach...
Dopiewo to jedna z tych podpoznańskich gmin, które już od początku czerwca narzekają na niedobory wody. Tamtejsza spółka wodna zaapelowała, by maksymalnie ograniczyć podlewanie ogródków. Z kolei mieszkańcy narzekają, że ciśnienie wody jest zbyt niskie, by wziąć prysznic.
Podobny apel pojawił się w Rogalinie (tam woda dostarczana jest za pośrednictwem Majątku Rogalin). Mieszkańcy narzekają na braki dostaw wody. - Nikt z nas nawet nie myśli o podlewaniu ogrodu, ponieważ nawet woda z kranu do umycia rąk nie leci - piszą mieszkańcy Rogalina. Konieczne było dostawienie tam beczkowozów.
Jednak problemy w dostawie wody występowały także w innych miejscowościach, również tych obsługiwanych przez Aquanet. - Nie było to spowodowane brakiem wody, a niskim ciśnieniem, prawdopodobnie dlatego, że dużo osób w tym samym momencie lało wodę - wyjaśnia Dorota Wiśniewska, rzeczniczka spółki Aquanet. - Nie mamy problemu z brakiem wody, póki co. Stacje uzdatniania wody i zbiorniki cały czas pracują - dodaje.
Czytaj też:
Eksperci ostrzegają, że sytuacja z roku na rok może być coraz bardziej dramatyczna. Wielkopolska zaczyna stepowieć, studnie wysychają, także małe cieki wodne i rzeki.
- Obecna sytuacja hydrologiczna jest wynikiem nie tylko niedoboru opadów w pierwszej połowie roku ale również suchego lata i jesieni roku 2018 oraz ciepłej i praktycznie bezśnieżnej zimy. Wielość czynników oraz długi czas ich występowania spowodowały to, że w obecnym czasie w niemalże całym regionie wodnym Warty mierzymy się z problemem deficytu wody - mówi Jarosław Władczyk z zespołu komunikacji społecznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Poznaniu.
Zagrożenie suszą atmosferyczną występuje w większości wielkopolskich gmin. Z kolei zagrożenie suszą hydrologiczną głównie w centralnej, północnej i wschodniej Wielkopolsce.
- Region wodny Warty zawsze uznawany był jako deficytowy w zakresie posiadanych zasobów wodnych (wód powierzchniowych). Szczególnie newralgicznym obszarem jest środkowo-wschodni pas regionu wodnego Warty charakteryzujący się średnią sumą opadów ok. 550 mm/rok (przy średniej ok. 650 mm/rok) - mówi Jarosław Władczyk.
Jak zapobiec suszy i czy to w ogóle możliwe?
Przeczytaj: Budowa w strefie ujęcia w Krajkowie? Hydrogeolodzy ostrzegają: może stracić na tym jakość wody
- Problem suszy obserwujemy już od zeszłego roku. Mówię tu zarówno o suszy glebowej, jak i hydrologicznej. Pierwszy rodzaj powoduje wysychanie plonów, drugi z kolei o wysychaniu rzek i cieków wodnych, w studniach głębinowych zaczyna brakować wody. W miastach problem jeszcze bardziej narasta, bo ograniczona jest tu infiltracja wód opadowych. Na zabetonowanych placach woda stoi, zamiast spływać - mówi prof. Józef Górski z Zakładu Hydrogeologii i Ochrony Wód Instytutu Geologii UAM Poznań.
Z problem mierzy się tak rząd. Niedawno ogłoszono ogólnopolski plan retencjonowania wód „Stop suszy”, aby zapobiegać tej sytuacji. Przez 7 najbliższych lat pochłonie on 14 miliardów złotych. W jego ramach zaplanowano 94 przedsięwzięcia, w tym budowę 30 dużych zbiorników.
Zdaniem profesora UAM rozwiązaniem problemu ma być mała retencja. - Dużo się mówi o budowie dużych zbiorników, ale to nie zmieni sytuacji hydrologicznej w regionie - mówi Józef Górski.
Czytaj też:
- Rządowy program może nie wystarczyć. Mała retencja nie tylko zasila małe zbiorniki, ale także cieki i rowy. Zwłaszcza, że rezerwy już zostały wyczerpane. To wymaga konkretnych działań i opracowania konkretnego systemu - zaznacza prof. Górski.
Jarosław Władczyk z Wody Polskie zaznacza jednak: - Niemniej, rozwiązania techniczne nie wystarczą jeśli sami Polacy nie nauczą się racjonalnie korzystać z wody.
Niski stan wody w rzekach w Wielkopolsce:
Stan rzek w Wielkopolsce: Niski poziom wód w wielkopolskich ...
Sprawdź też:
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?