MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Krwiodawcy 2024: Dlaczego warto oddawać krew? "To bezpieczne, nie boli, a jedna jednostka krwi może uratować życie 3 osobom"

Zuzanna Turkiewicz
Zuzanna Turkiewicz
Mobilny punkt pobrań w postaci charakterystycznego czerwonego autobusu można znaleźć m.in. przed centrum handlowym Posnania.
Mobilny punkt pobrań w postaci charakterystycznego czerwonego autobusu można znaleźć m.in. przed centrum handlowym Posnania. Małgorzata Genca/Zdjęcie ilustracyjne
14 czerwca to Światowy Dzień Krwiodawcy. W tym roku obchodzimy 20-lecie tego święta. Dlaczego warto oddawać krew? O czym należy pamiętać? Sprawdź!

Światowy Dzień Krwiodawcy 2024: Dlaczego warto oddawać krew?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu organizuje liczne akcje propagujące krwiodawstwo na terenie Poznania. Mobilny punkt pobrań w postaci charakterystycznego czerwonego autobusu można znaleźć m.in. przed centrum handlowym Posnania.

Do centrum krwiodawstwa codziennie przychodzi średnio 120 osób. Rekordowe liczby dawców placówka odnotowuje w czwartki - to ponad 200, a nawet 250 osób.

- Zaopatrujemy ponad 50 szpitali na terenie Wielkopolski. Wydajemy krew 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W sobotę i w niedzielę również można nas znaleźć – tłumaczy Agnieszka Łaba, zastępca dyrektora do spraw medycznych.

- Przed Posnanią jesteśmy praktycznie co tydzień, zwykle raz lub dwa razy w tygodniu. Często stoimy też przy Operze oraz przy Avenidzie. To nasze cykliczne akcje, których organizujemy ponad 800 w ciągu roku. Mamy 5 autobusów - mobilnych punktów poboru krwi. Zachęcam do odwiedzania naszej strony. Tam można znaleźć informację, gdzie jesteśmy danego dnia - dodaje Łaba.

Znaczenie krwiodawstwa

Dawcy mogą uratować niejedno życie. Transfuzja jest często jedynym rozwiązaniem dla pacjentów hematoonkologicznych, onkologicznych oraz osób po przeszczepie szpiku. Może też być konieczna przy zabiegach operacyjnych, po wypadkach oraz u pacjentów pediatrycznych.

Mobilny punkt pobrań w postaci charakterystycznego czerwonego autobusu można znaleźć m.in. przed centrum handlowym Posnania.
Mobilny punkt pobrań w postaci charakterystycznego czerwonego autobusu można znaleźć m.in. przed centrum handlowym Posnania. Zuzanna Turkiewicz

- Obecnie nie ma niczego, co by zastąpiło krew. To bezcenny lek. Oddając 450 ml krwi, możemy uratować życie aż 3 osobom. Nawet przyjście do nas raz jest niezwykle pomocne. Bez krwiodawstwa służba zdrowia nie funkcjonowałaby prawidłowo – podkreśla Łaba.

Przeciwwskazania i badania

Istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają oddanie krwi. Są to między innymi: choroby układu krążenia, choroby układu nerwowego, choroby nowotworowe czy cukrzyca. Decyzję o tym czy dawca może oddać krew podejmuje lekarz.

- Po wypełnieniu kwestionariusza, badamy poziom hemoglobiny. Trzeba mieć dobre wyniki, żeby móc oddać 450 ml krwi. Na koniec lekarz bada potencjalnego dawcę – tłumaczy Agnieszka Łaba.

Jak przygotować się do pobierania krwi?

Agnieszka Łaba podkreśla, że nie warto się obawiać pobierania krwi, ale należy się odpowiednio przygotować: - Pobranie krwi nie jest bolesne, trwa od 5 do 10 minut. Pracuje u nas profesjonalny personel. Każdy dawca jest zaopiekowany - obserwujemy jak się czuje.

- Do oddania krwi trzeba się przygotować. Nie przychodzimy na czczo. Zawsze należy przyjść po lekkim posiłku, na przykład zjeść owsiankę czy jaglankę. Należy wypić dużo płynów - najlepiej wody. Można też wypić herbatę, sok czy kawę.

Dlaczego warto oddawać krew?

Dawcy zgodnie stwierdzają, że warto zdecydować się na taki gest: - Dla mnie świadomość, że dzięki mnie udało się komuś pomóc, czy uratować życie jest miła i budująca - mówi 45-letni Bartek. - Jeśli odpowiednio się przygotujemy, to absolutnie nie ma się czego obawiać - dodaje.

- Nie pierwszy raz oddaję krew. To nic nie kosztuje i zawsze pomaga innym - mówi 22 letni Daniel.

- Bardzo dziękuję dawcom. Doceniamy to, że zawsze są gotowi nieść pomoc drugiemu człowiekowi. To dobra okazja, żeby uhonorować ich bezinteresowność. Chciałabym zachęcić osoby pełnoletnie do oddawania krwi. Proszę się nie bać. Zaopiekujemy się wami od początku do końca. Na każdym etapie dawcy towarzyszy profesjonalny zespół, który wytłumaczy wszystko krok po kroku. Warto chociaż raz spróbować oddać krew. To bezpieczne, nie boli i może uratować życie aż 3 osobom - zaznacza Agnieszka Łaba.

Warto włączyć do swojej diety pokarmy, które zapewnią uczucie sytości, jednocześnie zawierając mało kalorii. Dzięki nim przez dłuższy czas będziesz najedzony.PRZEJDŹ DALEJ I POZNAJ SYCĄCE POKARMY >>>

Takie jedzenie syci, ale nie tuczy! Oto najbardziej sycące p...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Szamotuły:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski