MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krew można wyprodukować w laboratorium? To absurd! W Światowy Dzień Krwiodawstwa poznaj mity na temat oddawania krwi

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Krew jest potrzebna każdego dnia. Niestety panuje wiele mitów, które zniechęcają do jej oddawania. Sprawdź, co nie jest prawdą na temat krwiodawstwa!
Krew jest potrzebna każdego dnia. Niestety panuje wiele mitów, które zniechęcają do jej oddawania. Sprawdź, co nie jest prawdą na temat krwiodawstwa! pixabay.com
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. To nie tylko dobry powód, by w ten dzień oddać krew, która może uratować życie innych. To również okazja, by rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące krwiodawstwa. A tych nie brakuje. Sprawdź mity o oddawaniu krwi.

Krew jest potrzebna każdego dnia. Grupą krwi, której zwykle brakuje najbardziej, jest 0 Rh-, ale Regionalne Centra Krwiodawstwa na bieżąco informują o zapotrzebowaniu na krew z poszczególnych grup.

Oddawani krwi nie boli

Od dawna wiadomo, że krew może uratować ludzkie życie. Oddając jedną jednostkę krwi, czyli 450 ml, możemy ocalić życie aż trzech osób. A oddając krew 4 lub 6 razy do roku - pomóc nawet 24 osobom.

Niestety, wciąż brakuje chętnych do oddawania krwi. Wiele osób, które mogłyby to zrobić, ma obawy dot. krwiodawstwa. A te wywodzą się głównie z mitów, jakie na ten temat pojawiają się w przestrzeni publicznej. W galerii zebraliśmy najpopularniejsze z nich i wyjaśniliśmy, dlaczego mówią nieprawdę.

Krew można oddać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całej Polski, w ich oddziałach terenowych, a także w punktach mobilnych, które codziennie znajdują się w różnych lokalizacjach.

Kto może oddać krew?

Osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów,

  • u których w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, akupunktury, o ile nie została wykonana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu jałowych jednorazowych igieł,

  • które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

  • które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski