MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolanie leczą się za granicą. Ile płaci za to NFZ?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W ubiegłym roku wielkopolski NFZ otrzymał 26 pozytywnych decyzji dot. leczenia za granicą i pokrycia kosztów transportu
W ubiegłym roku wielkopolski NFZ otrzymał 26 pozytywnych decyzji dot. leczenia za granicą i pokrycia kosztów transportu pexels.com
Polscy pacjenci mogą leczyć się za granicą. W niektórych przypadkach za terapię zapłaci NFZ. W ubiegłym roku w Wielkopolsce wydano 26 takich decyzji.

W 2023 r. do Centrali NFZ wpłynęło łącznie 160 wniosków o leczenie poza granicami kraju i pokrycie kosztów transportu.

– Kontynuowaliśmy też procedowanie 42 wniosków z 2022 r. W tych 202 sprawach, 55 dotyczyło dzieci – relacjonują przedstawiciele NFZ.

Łącznie w 2023 r. w całym kraju wydano 126 zgód na leczenie planowe za granicą (w UE i poza Wspólnotą).

W 2023 r. za leczenie kardiochirurgiczne rocznego dziecka w USA, NFZ zapłacił ok. 6,5 mln zł. Natomiast w przypadku leczenia w Unii Europejskiej Fundusz zapłacił ok. 740 tys. zł za leczenie dorosłego pacjenta w zakresie chirurgii onkologicznej.

Czy Wielkopolanie leczą się za granicą?

Jak wyglądało leczenie za granicą kraju w przypadku Wielkopolan? Jak tłumaczą przedstawiciele Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wnioski dotyczące leczenia planowego za granicą oraz pokrycie kosztów transportu są składane w Centrali NFZ i rozpatrywane przez prezesa Funduszu. To on wydaje decyzje w tej sprawie, natomiast oddziały wojewódzkie realizują zobowiązania finansowe, które z nich wynikają.

– Dlatego WOW NFZ nie ma informacji o całkowitej liczbie wniosków złożonych w Centrali NFZ przez pacjentów z Wielkopolski – tłumaczy Mikołaj Woźniak z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji wielkopolskiego NFZ.

Wiadomo jednak, że w ubiegłym wielkopolski NFZ otrzymał do dalszej realizacji 26 pozytywnych decyzji z centrali dotyczących planowego leczenia za granicą i pokrycia kosztów transportu dla pacjentów z Wielkopolski.

Zgody te dotyczyły leczenia w: Wielkiej Brytanii (9), Austrii (7), Niemczech (6), USA, Francji, Włoszech i Szwajcarii (po jednej).

– Łączny koszt leczenia pokryty przez Fundusz to w przypadku tych pacjentów 1,6 mln zł. Najwyższy koszt leczenia jednego pacjenta wyniósł 732 tys. zł – wylicza Mikołaj Woźniak.

I dodaje: – Pacjenci byli leczeni w zakresie chemioterapii, chirurgii onkologicznej, kardiochirurgii, chirurgii otolaryngologicznej. Odbywali również badania genetyczne, diagnostyczne, konsultacje lekarskie oraz wizyty kontrolne po przeszczepie narządu.

Kiedy za leczenie za granicą zapłaci NFZ?

O dofinansowanie z NFZ na leczenie zagraniczne mogą ubiegać się wyłącznie pacjenci będący w wyjątkowych sytuacjach. Zbyt długi czas oczekiwania na leczenie w Polsce.

– Jeśli jesteś zapisany na listę oczekujących na wykonanie określonego świadczenia w Polsce, ale leczenie nie może zostać przeprowadzone w terminie niezbędnym (czas oczekiwania jest zbyt długi w stosunku do twojego aktualnego stanu zdrowia) – tłumaczą przedstawiciele NFZ.

Druga z sytuacji to brak możliwości danego leczenia w Polsce.

- W Polsce istnieje możliwość uzyskania zgody na leczenie planowane również w sytuacji, gdy świadczenie jest gwarantowane, ale nie ma możliwości jego wykonania w naszym kraju. Taka zgoda może dotyczyć też leczenia poza Unią Europejską - dodają.

Jak uzyskać zgodę na leczenie poza Polską?

Aby móc leczyć się za granicą naszego kraju należy spełniać wymienione warunki. Oprócz tego pacjent powinien złożyć wniosek o planowane leczenie poza granicami kraju wraz z załącznikami. Dokumenty dostępne są na stronie NFZ w zakładce „leczenie za granicą”

Następnie NFZ przeprowadzi postępowanie wyjaśniające. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, Fundusz sfinansuje koszty leczenia.

Warto podkreślić, że NFZ nie ma możliwości finansowania leczenia w ramach badań klinicznych, leczenia eksperymentalnego oraz leczenia, które nie należy do świadczeń gwarantowanych w Polsce.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski