Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin znów otrzyma klucze do miasta

Anna Jarmuż
Świety Marcin znów otrzyma klucze do miasta
Świety Marcin znów otrzyma klucze do miasta Grzegorz Dembiński
Już niedługo, 11 listopada Święty Marcin zmieni się nie do poznania. W ramach imienin ulicy na poznaniaków czekają tradycyjny korowód i kiermasz rogala. Nie zabraknie też nowości. W tym roku wiele miejsca poświęcono organizacjom pozarządowym.

Choć remont ulicy nie przeszkodził w organizacji imprezy, trzeba było wprowadzić pewne zmiany, m.in. w trasie korowodu. W tym roku rozpocznie się on o godz. 13.30. Wyruszy z Ronda Kaponiera i przejdzie przed Centrum Kultury Zamek, gdzie o godz. 14 prezydent Poznania przekaże Świętemu Marcinowi symboliczne klucze do miasta.

– Kiermasz, który do tej pory odbywał się pod Alfami ulokowaliśmy na al. Niepodległości, pomiędzy ul. św. Marcin a Fredry – mówi Andrzej Maszewski, kierownik działki produkcji imprez CK Zamek.

Rogala Świętomarcińskiego i wiele innych przysmaków można będzie skosztować w godz. 11-21. Swoje produkty oraz wyroby rękodzieła będzie oferować prawie 100 wystawców.

Atrakcyjnie prezentuje się też muzyczna część programu. O godz. 14.15 na scenie przed CK Zamek wystąpi zespół Dikanda, a o godz. 18 – Orkiestra Prowincjonalna. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Raz, Dwa Trzy, który wejdzie na scenę o godz. 19.30. Na godz. 21.30 zaplanowano tradycyjnie pokaz sztucznych ogni.

Podczas imienin ulicy można będzie też dowiedzieć się czegoś więcej o działalności organizacji pozarządowych. Na pl. Adama Mickiewicza stanie namiot, w którym (w godz. 15-18) można będzie spotkać przedstawicieli 12 fundacji i stowarzyszeń, działających na terenie Poznania.

– Organizując imieniny ulicy, staramy się nawiązywać do postaci Świętego Marcina, który pokazywał, jak ważna jest pomoc bliźnim i wrażliwość na los innych. Taka właśnie jest rola organizacji pozarządowych – tłumaczy Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

To nie wszystko. 10 listopada, o godz. 18, w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się spotkanie z siostrą Małgorzatą Chmielewską, założycielką polskiej Wspólnoty „Chleb życia”, która na co dzień pomaga ludziom wykluczonym społecznie (chorym, ubogim, bezdomnym i wielu innym). Osoby, które chcą wesprzeć jej działalność mogą przynieść na spotkanie rogala. Smakołyki 11 listopada będą rozdawane potrzebującym.

Pomóc można też, angażując się w akcję „Obywatel Święty Marcin”. W kontekście zmian w prawie, dotyczących organizacji pozarządowych (uzależniających je od środków publicznych), pracownicy CK Zamek zachęcają poznaniaków do całorocznego wsparcia fundacji i stowarzyszeń. Hasło „11 zł raz w miesiącu poproszę” nawiązuje do daty narodowego święta.

- W zachodnich społeczeństwach filantropia jest dość powszechna, w Polsce ta kultura zaczyna się dopiero rozwijać. Widać to na przykładzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ważne jednak, by wpierać organizacje w sposób permanentny, a nie tylko raz w roku - tłumaczy Justyna Ochędzan, prezes Wielkopolskiej Rady Związku Organizacji Pozarządowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski