Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionki przeciw HPV będą refundowane dla 12- i 13-latków. Możemy spodziewać się ich w najbliższych tygodniach

OPRAC.:
Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
PAP
PAP
Szczepionki przeciw HPV są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane
Szczepionki przeciw HPV są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane 123rf.com
- Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że szczepionka przeciwko HPV będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup – dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szczepienia przeciw HPV refundowane dla 12- i 13-latków

Szef MZ na konferencji prasowej był pytany o refundację szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV, ang. human papilloma virus).

– Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup wiekowych – dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat – powiedział wiceminister Kraska.

HPV to najczęstszy wirus zakaźny przenoszony drogą płciową

Pytany, czy spada liczba zakażeń wirusem HPV, oparł, że takich danych nie ma, jednak wprowadzenie bezpłatnych szczepień zdecydowanie tę sytuację unormuje.

– Będziemy prowadzili kampanię edukacyjną, aby zachęcać rodziców do szczepienia swoich dzieci – dodał wiceminister.

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.

W Polsce szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka są zalecane, nie są obowiązkowe.

Szczepionki przeciw wirusowi HPV. Jakie są dostępne?

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Obserwuj nas także na Google News

Szczepionki te są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Przykładem ich skuteczności jest Anglia, gdzie dzięki powszechnym szczepieniom przeciw HPV udało się zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o blisko 90 proc. w zaszczepionej grupie (dokładnie o 87 proc.). W listopadzie 2021 r. publikację na ten temat zamieściło czasopismo "Lancet".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski