Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 58 w Poznaniu uczestniczy w programie Erasmus+. Goście z 5 krajów poznają kulturę polską, zwiedzając Poznań i okolice

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Erasmus+ w Szkole Podstawkowej nr 58 w Poznaniu.Podczas pobytu gospodarze ze SP 58 pokazują miasto i okolice, kładąc przede wszystkim nacisk na dziedzictwo kulturowe. Goście poznają polską tradycję: taniec, muzykę, historię oraz jedzenie. Służył temu choćby "Wieczór Polski" zorganizowany pierwszego dnia od ich przyjazdu. Podczas niego zaprezentował się poznański Zespół Pieśni i Tańca "Łaniki".
Erasmus+ w Szkole Podstawkowej nr 58 w Poznaniu.Podczas pobytu gospodarze ze SP 58 pokazują miasto i okolice, kładąc przede wszystkim nacisk na dziedzictwo kulturowe. Goście poznają polską tradycję: taniec, muzykę, historię oraz jedzenie. Służył temu choćby "Wieczór Polski" zorganizowany pierwszego dnia od ich przyjazdu. Podczas niego zaprezentował się poznański Zespół Pieśni i Tańca "Łaniki". Szkoła Podstawowa nr 58 w Poznaniu
Przez podróże i kontakt z językiem obcym uczniowie i nauczyciele z poznańskiej podstawówki poznają kulturę państw europejskich. Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki bierze udział w projekcie edukacyjnym Erasmus+. 11 nauczycieli z zaprzyjaźnionych krajów z początkiem października przybyło do Poznania, aby zwiedzając stolicę Wielkopolski, zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym.

Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu od 2019 r. bierze udział w projekcie Erasmus+ obok 5 innych szkół z 5 różnych krajów europejskich: Grecji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Turcji. W ramach wydarzenia reprezentacje uczniów i nauczycieli odwiedzają się nawzajem podczas podróży edukacyjnej.

- Do tej pory odbył się tylko jeden wyjazd do Turcji, ponieważ wybuchła pandemia. Już dwukrotnie wszyscy występowaliśmy o przedłużenie projektu ze względu na nią. Ostatecznie projekt będzie trwać do sierpnia następnego roku

- tłumaczy Magdalena Poliszewska-Charysz, koordynatorka projektu i nauczycielka języka niemieckiego w SP 58.

Zobacz też: Które paszporty dają największą wolność?

od 16 lat

Łącznie zaplanowano 6 spotkań w ramach projektu Erasmus+. W Turcji, aktualnie w Poznaniu oraz ostatni raz w czerwcu w Niemczech spotka się kadra nauczycielka, natomiast wyjazdy dla uczniów pod opieką nauczycieli odbędą się: na przełomie lutego i marca w Grecji, w kwietniu w Hiszpanii oraz w maju we Włoszech. Chętnych uczniów na wyjazd wybierano według kilku kryteriów: odpowiedzi na 3 pytania (w tym uzasadnienie dlaczego to właśnie dany uczeń, jego zdaniem, powinien wyjechać), znajomości języka angielskiego oraz bardzo dobrego zachowania.

Erasmus+ w Poznaniu

W dniach 3-8 października 2021 r. Poznań gości 11 nauczycieli, w tym 2 dyrektorów z zaprzyjaźnionych szkół:

  • Europaschule Falkensee, Niemcy,
  • Asagı Cıyanlı S. Ahmet Birkac I.O, Turcja,
  • 13 Elementary School, Polichni Thessaloniki, Grecja,
  • Istituto Comprensivo TE2 Savini San Giuseppe S. Giorgio, Włochy,
  • CEIP GLORIA FUERTES, Hiszpania.

Podczas pobytu polscy gospodarze ze SP 58 pokazują miasto i okolice, kładąc przede wszystkim nacisk na dziedzictwo kulturowe. Goście poznają polską tradycję: taniec, muzykę, historię oraz jedzenie. Służył temu choćby "Wieczór Polski" zorganizowany pierwszego dnia od ich przyjazdu. Podczas niego zaprezentował się poznański Zespół Pieśni i Tańca "Łaniki" z kolorowymi strojami ludowymi.

"Erasmusowi" nauczyciele zwiedzą m.in.: Stare Miasto, Muzeum Rogalowe, Ostrów Tumski z Bramą Poznania ICHOT, Muzeum Narodowe oraz Gniezno i Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach.

Erasmus+: zadania uczniów

W ramach projektu pod hasłem "Trust Kids Our Cultural Heritage to Tiny Hands" dzieci z każdego państwa wykonują różne zadania, które służą poznaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego, a są nimi:

  • tworzenie logo - zadanie wygrała grupa z Niemiec,
  • tworzenie kartek świątecznych,
  • pieśni regionalne,
  • mapy kultury, na których uczniowie rozmieszczą miejsca występowania odrębności regionalnej, gwary, sztuki, zwyczajów, pieśni i tradycji,
  • tradycyjne gry dziecięce,
  • zapoznanie się z muzeami etnograficznymi,
  • e-book, książka kucharska potraw narodowych w języku angielskim,
  • i wiele innych.

Koordynatorzy projektu prowadzą jego stronę internetową, gdzie publikowane są na bieżąco wykonywane aktywności. Strona dostępna jest TUTAJ.

Do pierwszego dnia wiosny coraz bliżej, dni stają się dłuższe, a słońce nieśmiało wygląda zza chmur. Warto zatem ruszyć się z domu i zacząć sezon turystyczny. Pierwsze wyjazdy wcale nie muszą być dalekie. Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowała 10 pomysłów na krótkie, jednodniowe wycieczki w promieniu około 30 kilometrów od miasta. Zobacz atrakcje w okolicach Poznania >>

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę blisko Poznania. Atrakc...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski