Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Międzynarodowych Targach Poznańskich wciąż czeka na pacjentów. Do stycznia pozostanie szpitalem "pasywnym"

RED
Na dzień 18 grudnia 2020 r. województwo wielkopolskie dysponuje 2752 łóżkami dla pacjentów z Covid-19, z czego wolnych jest 1041. Dla pacjentów dostępnych jest 257 łóżek respiratorowych, z czego wolnych 126
Na dzień 18 grudnia 2020 r. województwo wielkopolskie dysponuje 2752 łóżkami dla pacjentów z Covid-19, z czego wolnych jest 1041. Dla pacjentów dostępnych jest 257 łóżek respiratorowych, z czego wolnych 126 Grzegorz Dembiński
Jak informuje Urząd Wojewódzki, szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie do stycznia przyszłego roku szpitalem „pasywnym”. Decyzja o jego otwarciu zostanie podjęta po analizie sytuacji epidemicznej. Infrastruktura szpitala, sprzęt medyczny, kadra oraz koszty funkcjonowania placówki zostały zabezpieczone. To oznacza, że szpital tymczasowy na MTP wciąż nie jest wykorzystywany.

Wybudowany w Poznaniu szpital przygotowany jest na przyjęcie blisko 600 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem COVID-19. Decyzja o pozostawieniu szpitala w stanie gotowości podyktowana jest stabilizacją sytuacji epidemicznej w skali województwa.

Projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID-19 zawiera m.in. informacje na temat kolejności grup poddawanych szczepieniom, przebiegu szczepień, bezpieczeństwa, a także statusu osoby zaszczepionej.Sprawdź informacje na temat Narodowego Programu Szczepień-->>

Kto będzie zaszczepiony jako pierwszy? Informacje o Narodowy...

- W okresie między 9 a 15 grudnia dzienna liczba przypadków oscylowała na poziomie 1000, co oznaczało, że zapadalność wynosi 30,6 na 100 tys. mieszkańców. Nie odnotowaliśmy także powstawiania nowych dużych ognisk epidemicznych - tłumaczy Jadwiga Kuczma, dyrektor WSSE.

Rząd wprowadza narodową kwarantannę

od 16 lat

Oznacza to, że aktualnie w województwie wielkopolskim obserwuje się stabilną sytuację epidemiczną w zakresie zachorowań na SARS-CoV-2 (dane wojewódzkiego inspektora sanitarnego).

Przygotowanie szpitala tymczasowego

Pod koniec listopada służby wojewody odebrały od Międzynarodowych Targów Poznańskich infrastrukturę szpitala tymczasowego w końcu listopada. Uzupełniony został sprzęt do diagnostyki pacjentów.

Czytaj też: Szpital tymczasowy na MTP przyjmie pierwszych pacjentów dopiero po Nowym Roku? Wciąż nie ma informacji o oficjalnym otwarciu

- Obecnie szpital dysponuje m.in. jednym z najnowocześniejszych tomografów komputerowych. Zakończył się także proces szkoleń dla personelu medycznego. Ten wysiłek przygotowań organizacyjnych kadry medycznej przyjął na siebie Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu – tłumaczy wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. - Liczymy się z możliwością zmiany sytuacji epidemicznej w skali województwa, co może wpłynąć na podjęcie ewentualnej decyzji o uruchomieniu szpitala na MTP. Analizujemy dane epidemiologiczne przygotowując się na różne scenariusze – dodaje.

Finansowanie szpitala tymczasowego

W ramach przygotowań do uruchomienia szpitala na targach zabezpieczono także jego finansowanie. Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w momencie uruchomienia szpitala przekazywał będzie pieniądze zarówno za leczenie pacjentów, jak i za pozostawanie placówki w stanie gotowości. Początkowo będzie to kwota odpowiadająca dwóm modułom, czyli 66 łóżkom, w tym 10 respiratorowym. Kwota przewidziana za samą gotowość tych łóżek oraz punku przyjęć to ponad 3,1 miliona złotych miesięcznie.

- W zależności od liczby pacjentów finansowanie będzie zwiększać się wraz z uruchamianiem kolejnych modułów – mówi dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Agnieszka Pachciarz. - Jednakowe zasady finansowania dotyczą wszystkich szpitali tymczasowych w kraju – dodaje.

Czytaj też: Przedszkola podczas narodowej kwarantanny będą działały? Informacje są sprzeczne. Dyrektor przedszkola: Żadnych wytycznych nie mamy

Trwa uwalnianie łóżek w powiatach

Jak informuje Urząd Wojewódzki w szpitalach powiatowych rozpoczęto proces zwalniania łóżek dedykowanych dla pacjentów z COVID-19. Decyzja została podjęta zgodnie z rekomendacjami wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ. Liczba łóżek w szpitalach prowadzących oddziały covidowe została zmniejszona decyzjami wojewody o 520. Dzięki temu oddziały szpitalne mogły wrócić do swojej pierwotnej roli i ponownie opiekować się pacjentami chorującymi na inne choroby.

Aktualnie (18.12.2020 r.) województwo wielkopolskie dysponuje 2752 łóżkami dla pacjentów z Covid-19, z czego wolnych jest 1041. Dla pacjentów dostępnych jest 257 łóżek respiratorowych, z czego wolnych 126.

ZOBACZ TEŻ:

Dzięki rozbudowie szpital w Gnieźnie wyraźnie podniesie jakość usług zdrowotnychKolejne zdjęcie-->

Budowa szpitala w Gnieźnie prawie zakończona. Pomnik Chrztu ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski