Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja już wspiera uczniów dwóch poznańskich liceów. Nowatorskim w skali kraju programem opiekuje się Intel

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W XXV LO w Poznaniu otwarto pracownię sztucznej inteligencji. Odbyły się pierwsze lekcje dla nauczycieli i uczniów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W XXV LO w Poznaniu otwarto pracownię sztucznej inteligencji. Odbyły się pierwsze lekcje dla nauczycieli i uczniów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Grzegorz Okoński
Nowatorski w skali kraju program w Poznaniu! - Nie ma chyba dziś obszaru, w którym nie byłaby wykorzystywana sztuczna inteligencja. Trzeba więc ją rozumieć i nauczyć się ją wykorzystywać – mówiła Jadwiga Emilewicz, poznańska poseł. W poniedziałek wraz z Justyną Orłowską, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech (programu, którego zadaniem jest wdrażanie innowacji i nowych technologii w sektorze publicznym) i pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, oraz Joshem Frymanem, dyrektorem generalnym Intel Corporation otworzyła pracownię sztucznej inteligencji w XXV LO w Poznaniu.

W szkole odbyły się od razu dwie lekcje wprowadzające, poprowadzone przez Andrzeja Jankowskiego z Intela, dla nauczycieli i dla uczniów. Pracownie sztucznej inteligencji – AI - otwarto już w dwóch poznańskich szkołach noszących imię Generałowej Jadwigi Zamoyskiej - w II LO i XXV LO. Są to pierwsze szkoły w Polsce tak wyposażone i wprowadzające do programu nauczania nową jakość. To efekt współpracy trwającej od 2019 roku Intela i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Obecnie program w ramach którego uruchomiono pracownie – AI for Youth, należący do Intel Digital Readiness - prowadzony jest pod opieką Ministerstwa Edukacji i nauki, a finansowany jest przez Intel.

- Przyświeca nam ten sam cel co patronce szkoły, generałowej Zamoyskiej, która otwierała szkoły praktyczne – mówi Justyna Orłowska. - Ta nauka będzie dla uczniów jak najbardziej praktyczna, przydatna i perspektywiczna: zdobędą umiejętności, które będą ich atutem na rynku pracy.

Zobacz też: Poznań nie zrezygnował z tramwaju na Ratajczaka. Rozpoczęły się pierwsze prace. Zobacz zdjęcia

Przez trzy lata pilotażowo przeszkolono w ramach AI for Youth ponad 200 uczniów, którzy stworzyli 23 projekty własne oparte o sztuczną inteligencję: m.in. program służący komunikacji z osobą po wylewie, odczytującą jej sygnały przekazywane przez ruch oczu, czy translator języka migowego na język pisany. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku zainicjowano AI for Youth w nauce 2000 uczniów i nauczycieli ze 120 publicznych szkół średnich, co przyniosło około 80 projektów uczniowskich.

W nowej pracowni przygotowano 26 stanowisk komputerowych z odpowiednim oprogramowaniem do tworzenia algorytmów AI (dokładnie takim, jak używane w biznesie - jak podkreślał Andrzej Jankowski z Intela), serwerownię, kamery, zapewniono właściwą moc obliczeniową i szkolenie nauczycieli. W czasie krótkich lekcji wprowadzających zademonstrowano technologię oświetlania zdjęcia na ekranie tak, by światło układało się naturalnie w załamaniach obrazu, niczym w trójwymiarze, projekt zamieniania płaskiego rysunku w obiekt trójwymiarowy, gotowy do wydrukowania na drukarce 3D, a także program służący do rozpoznawania osoby siadającej przed komputerem, wykonujący błyskawiczną identyfikację, na podstawie wcześniej wykonanych serii zdjęć i wprowadzonego podpisu osoby uprawnionej do pracy.

Obserwuj nas także na Google News

W ramach programu uczniowie mają zaplanowane 170 godzin nauki – w czasie zajęć informatycznych i godzin dodatkowych.

- Uruchomienie laboratorium sztucznej inteligencji da uczniom możliwość rozwinięcia umiejętności technologicznych i sposobu myślenia niezbędnego do wykonywania zawodów przyszłości – mówiła Małgorzata Supłat, dyrektor XXV LO. - Chcemy korzystać z programów edukacyjnych Intela na lekcjach z różnych przedmiotów i budować u młodzieży umiejętność myślenia projektowego, współpracy, analizowania i logicznego rozwiązywania złożonych problemów.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski