Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka pożyczka? Lepiej na nią uważajmy!

Milena Kochanowska
Szybka pożyczka? Lepiej na nią uważajmy!
Szybka pożyczka? Lepiej na nią uważajmy! Karina Trojok
Na polskim rynku pożyczkowym działa dużo nieuczciwych firm. Żerują na naszej nieporadności, naiwności i kłopotach finansowych. Szybka pożyczka? Lepiej na nią uważajmy!

Zwykle reklamują pożyczkę jako produkt łatwo dostępny: pożyczka bez zbędnych formalności, na dowód, bez BIK i oceny zdolności kredytowej itp. Jedynym wymaganiem jest opłata. Biura specjalnie usytuowane są blisko miejsc, gdzie można to zrobić, np. przy oddziale banku lub poczty. Procedura podpisywania umowy przeprowadzana jest bardzo szybko po to, by nie dać nam czasu na zastanowienie i przeczytanie warunków umowy. Często jesteśmy ponaglani ze względu na kończącą się promocję albo mówi nam się, że im szybciej podpiszemy umowę, tym szybciej wyślą ją do centrali i prędzej dostaniemy pieniądze.

Wniesiona przez nas opłata przygotowawcza, na przykład 5 proc. od kwoty pożyczki lub więcej, bez pomocy sądu jest nie do odzyskania. A to dlatego, że nie czytamy umów i zbyt ufamy zapewnieniom sprzedawców. W umowie znajduje się zaś mnóstwo niekorzystnych i niezgodnych z prawem zapisów. Między innymi dotyczący ustanowienia zabezpieczenia jeszcze przed wypłatą kwoty pożyczki. W umowie wpisane są zabezpieczenia, takie jak: weksel in blanco (obowiązkowy), hipoteka na nieruchomości, zastaw i zastaw rejestrowy, cesja praw z umowy ubezpieczenia z funduszami inwestycyjnymi, blokada środków na rachunku, cesja wierzytelności, dwóch poręczycieli z wysokimi stałymi dochodami. Przeważnie musimy ustanowić aż trzy zabezpieczania, a gdy tego nie zrobimy, firma ma prawo rozwiązać umowę. A nawet jeśli spróbujemy je ustanowić, decyzję, czy są one wystarczające podejmuje firma. Zawsze więc możemy usłyszeć, że według jej oceny zabezpieczenie jest niewystarczające.

Firmy tego typu działają niezgodnie z prawem, ale działają... Dotyczy to zarówno samych zapisów umowy, jak i mechanizmu działania. Celowe wprowadzanie w błąd konsumentów, żeby wyłudzić opłaty, w zasadzie może być uznane za przestępstwo, czyli oszustwo.

W zeszłym roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła postępowania przygotowawcze w sprawie doprowadzenia wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki, oferowanych przez Polską Korporację Finansową SKARBIEC Sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku - obecnie Pomocną Pożyczkę Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która również wykorzystywała w swojej działalności podobny mechanizm.

Wszystkie osoby poszkodowane przez tę firmę mogą jeszcze zgłaszać się do postępowania. Ogłoszenie znajduje się na stronie internetowej prokuratury www.prokuratura.gda.pl. Wystarczy, że napiszemy, że czujemy się oszukani i żądamy ukarania sprawców przestępstwa. Musimy też opisać, jak do tego doszło oraz załączyć kopie umowy, dowodu wpłaty i innych dokumentów, np. pisma do firmy, odpowiedzi firmy itp. Ważne też, żebyśmy dokładnie napisali o zapewnieniach pracowników firmy dotyczących warunków pożyczki, czyli co obiecywał nam jej przedstawiciel. Zawiadomienie wraz z dokumentami najlepiej przesłać do prokuratury listem poleconym: Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, VI Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej, ul. Wały Jagiellońskie 36, 80-853 Gdańsk, z dopiskiem na kopercie i w treści pisma "dotyczy VI Ds. 65/12").

Szybka pożyczka? Lepiej na nią uważajmy!

Więcej informacji dotyczących zawiadomienia prokuratury można również znaleźć na stronie internetowej www.federacja-konsumentow.org.pl lub w oddziale Federacji Konsumentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski