Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To oni ożywili wielkopolską kulturę. Poznajcie Medalistów Młodej Sztuki

Cyprian Łakomy
Po raz 42. wręczyliśmy Medale Młodej Sztuki. Nasi laureaci to ludzie z różnymi sukcesami, ale najlepsze jeszcze zdecydowanie przed nimi.

Jaki był miniony rok dla wielkopolskiej kultury? Co należy zaliczyć do jej największych sukcesów? Kto za tymi sukcesami stoi? Przyznawane przez redakcję „Głosu” od 1974 roku (raz ich nie przyznano) Medale Młodej Sztuki udzielają kilku z możliwych odpowiedzi na te pytania.

Oczywiście, z werdyktami można, a wręcz należy dyskutować. Historia uczy jednak, że członkowie kapituły Medalu wielokrotnie podejmowali trafne wybory, a sama nagroda była dla jej laureatów przepustką do kolejnych, często wiele bardziej znaczących trofeów oraz karier. Wśród zdobywców Medalu Młodej Sztuki są m.in.: poeta Stanisław Barańczak, laureat Oscara i kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, aktorka Danuta Stenka czy nagrodzony niedawno Paszportem „Polityki” muzyk Wacław Zimpel.

Podobnie jak w zeszłych latach różne osiągnięcia i atuty uczyniły kandydatów zwycięzcami. Niektórzy z nich działają w swojej dziedzinie od lat i mają na koncie pierwsze sukcesy, inni - stosunkowo niedawno debiutowali. Tym, co ich łączy, jest własna wizja i styl, w jakim uprawiają swoje artystyczne poletka, a także przekonanie członków naszej kapituły, że najlepsze dopiero przed nimi.

Wybitna muzykalność
To tylko jedna z zalet skrzypaczki Amelii Maszońskiej, która w tym roku otrzymała Medal Młodej Sztuki w kategorii Muzyka Klasyczna. Pochodząca z Zielonej Góry Maszońska jest studentką ostatniego roku skrzypiec poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Bartosza Bryły i as. Jarosława Nadrzyckiego.

W październiku 2016 roku Maszońska zaprezentowała się jako jedna z uczestniczek XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, podczas którego zdobyła m.in. nagrodę Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego.

Kapituła Medalu Młodej Sztuki doceniła w Amelii Maszońskiej umiejętność łączenia tego, co najlepsze w poznańskiej szkole skrzypcowej z własną inwencją twórczą, a także prezentowaną przez laureatkę świeżość interpretacji i nieszablonową osobowość artystyczną.

Jazzowa osobowość
W swojej dotychczasowej karierze pracował z najlepszymi: Jerzym Milianem, Mikołajem Trzaską czy zdobywcą Paszportu „Polityki” klarnecistą Wacławem Zimplem. To właśnie z nim i perkusistą Hubertem Zemlerem pianista Krzysztof Dys, laureat Medalu w kategorii Muzyka Popularna, wydał w zeszłym roku płytę pod wspólnym szyldem LAM, inspirowaną dziełami amerykańskich minimalistów. Pod koniec 2016 roku premierę miała również płyta „Toys” Krzysztof Dys Trio.

Krzysztof Dys jest absolwentem, a obecnie również wykładowcą Akademii Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest pianistą wszechstronnym, czującym się swobodnie zarówno w repertuarze jazzowych standardów, jak i bardziej eksperymentalnych formach.

Malarstwo zaangażowane
Tym określeniem można scharakteryzować prace Celiny Kanunnikavej, absolwentki UAP. Kanunnikava pół roku spędza w Poznaniu, a drugie pół w Mińsku. I to właśnie monumentalny, a zarazem poniekąd ponury klimat stolicy Białorusi zdaje się odciskać silne piętno na twórczości artystki. Malarstwo Kanunnikavej można traktować poniekąd jako komentarz do ponurego klimatu współczesności.

Atutem obrazów laureatki Medalu w kategorii Sztuki Wizualne jest jednak to, że nie są one jednowymiarową publicystyką, na której ołtarzu poświęca się twórczość. Kapituła doceniła również wyjątkową świadomość medium poznańskiej artystki.
Wiosenny wybuch
W kategorii Animacja Kultury, laureatem został festiwal Spring Break oraz tworząca go fundacja Fast Forward. Spring Break to wydarzenie wyjątkowe w skali kraju, realizujące ideę festiwalu showcase’owego, którego uczestnicy mogą w ciągu trzech dni zorientować się w najświeższych i najbardziej pociągających zjawiskach współczesnej muzyki - przeważnie polskiej, choć od jakiegoś czasu imprezę odwiedzają również wykonawcy zagraniczni (Protomartyr, Years & Years). To na Spring Break zjeżdżają do Poznania tysiące fanów i przedstawicieli branży muzycznej z całej Europy. Przed nami czwarta edycja festiwalu.

Młodość vs. dojrzałość
Za młodą wrażliwość, mądry sceptycyzm i poetycką dojrzałość uhonorowaliśmy w kategorii Literatura Joannę Żabnicką, absolwentkę polonistyki i teatrologii na UAM. Żabnicka wydała w zeszłym roku tom „Ogrodnicy z Marly”. Na koncie ma również publikacje m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Dwutygodnika” oraz „Zeszytów Poetyckich”.

Aktor poszukujący
Medal w kategorii Teatr otrzymał aktor Teatru Animacji Igor Fijałkowski za rolę Puncha w spektaklu „Molier”. Tą kreacją Fijałkowski, który określa się jako artysta poszukujący i lubiący przekraczać granice, mocno wszedł w teatralny zespół, każąc przyglądać się jego kolejnym poczynaniom.

Tegorocznych Medalistów Młodej Sztuki wybierała kapituła w składzie: redaktor naczelny „Głosu” Adam Pawłowski (przewodniczący), Alina Kurczewska (Radio Merkury), Kamilla Placko-Wozińska („Głos Wielkopolski”), Ewa Obrębowska-Piasecka (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), prof. Marta Smolińska (Uniwersytet Artystyczny Poznań), prof. Piotr Śliwiński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Stefan Drajewski (Akademia Muzyczna), Adam Olaf Gibowski (portal Kultura u Podstaw) oraz Cyprian Łakomy („Głos Wielkopolski”).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski