Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj na Naramowice: Miasto dołożyło kolejne miliony na likwidację wysypiska śmieci w rejonie budowanej trasy. To już 83 miliony złotych!

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Wideo
od 16 lat
Koszty likwidacji olbrzymiego wysypiska w sąsiedztwie budowanej trasy tramwajowej na Naramowice są gigantyczne. Szacuje się je na ponad 83 miliony złotych.

W grudniu 2020 roku robotnicy, budujący trasę tramwajową, natrafili na olbrzymie wysypisko śmieci. Znajduje się ono w rejonie planowanego węzła Nowa Naramowicka (ma tutaj powstać dwupoziomowe skrzyżowanie Lechicka/Naramowicka).

Czytaj też: Odkryto ogromne wysypisko odpadów na budowie trasy tramwajowej na Naramowice. Na jego likwidację miasto przeznaczyło aż 51 mln zł

Dokładnie nie wiadomo, ile śmieci zakopano w ziemi, czy będzie to 50 tys. ton, czy więcej. – To jest szacunek bardzo przybliżony, ponieważ nie wiadomo co jest pod spodem – ostrzegał w marcu Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu.

Zobacz, jak będzie wyglądać trasa tramwajowa na Naramowice:

W grudniu miasto przeznaczyło na likwidację wysypiska w 2021 roku 10 milionów złotych. - W tym roku zwiększyliśmy wydatki na ten cel o 51 milionów złotych czyli łącznie do 61 milionów – przypomina Husejko.

Na wtorkowej sesji radni musieli dołożyć kolejne 22 miliony złotych. - Sposób skażenia terenu determinuje koszty – twierdzi Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Czytaj również: Poznań: Tramwaj na Naramowice. Umowa z wykonawcą inwestycji została podpisana. Kiedy początek budowy?

Wysypisko zajmuje około hektara, ale nie tylko jego wielkość stanowi problem, ale rodzaj śmieci. Maja Chłopocka-Nowak, dyrektor ds. komunikacji i koordynacji inwestycji w spółce PIM wyjaśnia, że znaleziono tutaj na przykład gruz, żużel, szkło złom. Odpady poprzemysłowe czy budowlane muszą trafić na specjalistyczne składowisko, a ich utylizacja jest droga.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta informuje, że Poznań wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o kredyt, miasto liczy na umorzenie części pożyczki.

Zobacz też:

Trzy największe inwestycji, które obecnie prowadzone są w Poznaniu to przebudowa ronda Rataje, torowiska wraz z infrastrukturą drogową na Wildzie oraz zasadnicze prace przy budowie trasy tramwajowej na Naramowice. Ich realizacja powoduje uciążliwości dla pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, kierowców i rowerzystów. Poznaniacy ze zniecierpliwieniem czekają na zakończenie robót. Niedawne mrozy przystopowały prace budowlane. Teraz drogowcy je wznowili. Na zdjęciu budowa trasy tramwajowej na Naramowice. Zobacz więcej zdjęć ----->

Koniec mrozów. Drogowcy wzięli się ostro do pracy na rondzie...

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski