Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryto ogromne wysypisko odpadów na budowie trasy tramwajowej na Naramowice. Na jego likwidację miasto przeznaczyło aż 51 mln zł

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Wideo
od 16 lat
W grudniu ubiegłego roku robotnicy, budujący trasę tramwajową na Naramowice, podczas prac ziemnych natrafili na olbrzymie wysypisko śmieci. – Obszar zanieczyszczeń przekracza hektar. Obecnie ilość odpadów szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy ton – mówi Maja Chłopocka-Nowak, dyrektor ds. komunikacji i koordynacji inwestycji w spółce PIM.

Wysypisko odkryto w rejonie planowanego węzła Nowa Naramowicka (ma tutaj powstać dwupoziomowe skrzyżowanie Lechicka/Naramowicka). Dokładnie nie wiadomo, ile śmieci zakopano w ziemi, czy będzie to 50 tys. ton, czy więcej.

Czytaj również: Poznań: Tramwaj na Naramowice. Umowa z wykonawcą inwestycji została podpisana. Kiedy początek budowy?

– Miejmy nadzieję, że nie więcej. To jest szacunek bardzo przybliżony, ponieważ nie wiadomo, co jest pod spodem – mówi Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu. – Trzeba było szybko przystąpić do ich wywozu, aby nie zatrzymywać budowy trasy tramwajowej na Naramowice.

Zobacz, jak będzie wyglądać trasa tramwajowa na Naramowice:

– Prace przy likwidacji i wywozie wysypiska już są prowadzone – zapewnia Chłopocka-Nowak. – Z terenu budowy w ciągu dnia średnio wyjeżdża z odpadami około 60 ciężarówek, każda o pojemności 25 ton.

Problemem jest nie tylko likwidacja wysypiska, ale także koszty z tym związane. Znaleziono tutaj między innymi odpady budowlane i poprzemysłowe. – Na przykład gruz, żużel, szkło czy złom – wymienia Chłopocka-Nowak.

Odpady poprzemysłowe czy budowlane muszą trafić na specjalistyczne składowisko, ich utylizacja jest droga. Z budżetu miasta na ten cel, w tym także wywóz, przeznaczono aż 51 mln zł. Decyzję w tej sprawie podjęli radni na ostatniej sesji, która odbyła się we wtorek.

– Chcemy ubiegać się o wsparcie zewnętrzne na pokrycie kosztów likwidacji tego składowiska odpadów – twierdzi Husejko. – Może się uda uzyskać pożyczkę umarzalną czy zwiększenie dotacji unijnej, którą przyznano na tę inwestycję, bo to jest jednak wyjątkowa sytuacja. Przymierzamy się również do wzięcia kredytu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Warto wiedzieć: Tramwaj na Naramowice: Jak będzie przebiegać trasa z pętli Wilczak do skrzyżowania ulic Małe Garbary i Estkowskiego? [WIZUALIZACJE]

Barbara Sajnaj, skarbnik miasta na wtorkowej sesji poinformowała radnych o toczących się negocjacjach z NFOŚ w sprawie warunków, na jakich Poznań miałby zaciągnąć wspomniany kredyt.

Jeśli miasto będzie musiało z własnej kieszeni sfinansować likwidację wysypiska odpadów, to koszt realizacji pierwszego etapu trasy tramwajowej na Naramowice wzrośnie z 380 mln do ok. 430 mln zł.

Zobacz też:

Trzy największe inwestycji, które obecnie prowadzone są w Poznaniu to przebudowa ronda Rataje, torowiska wraz z infrastrukturą drogową na Wildzie oraz zasadnicze prace przy budowie trasy tramwajowej na Naramowice. Ich realizacja powoduje uciążliwości dla pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, kierowców i rowerzystów. Poznaniacy ze zniecierpliwieniem czekają na zakończenie robót. Niedawne mrozy przystopowały prace budowlane. Teraz drogowcy je wznowili. Na zdjęciu budowa trasy tramwajowej na Naramowice. Zobacz więcej zdjęć ----->

Koniec mrozów. Drogowcy wzięli się ostro do pracy na rondzie...

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski