Transatlantyk: bohaterowie muzykalni i... "glokalni"....

  Transatlantyk: bohaterowie muzykalni i... "glokalni". Nagrody festiwalu wręczone!

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Najlepszemu młodemu kompozytorowi - Szwedowi Danielowi Beijbomowi (z prawej) - nagrodę wręczył Mark Isham
  1/16
  przejdź do galerii

  Najlepszemu młodemu kompozytorowi - Szwedowi Danielowi Beijbomowi (z prawej) - nagrodę wręczył Mark Isham ©Marek Zakrzewski

  - Lokalność w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalność w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania - taką definicją przybliża Jan A.P. Kaczmarek swój ulubiony przymiotnik "glokalny". Miano bohaterów glokalnych od wtorkowego wieczora noszą oficjalnie Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, którym nagrodę "Glocal Hero" wręczono w Teatrze Wielkim podczas gali kończącej festiwal Transatlantyk.
  Kompozytor wraz z żoną został doceniony za "umiejętnością popularyzacji trudnej w odbiorze sztuki najwyższej próby". Moment przyznania nagrody też nie jest przypadkowy - za sprawą współpracy z Johnnym Greenwoodem z brytyjskiego zespołu rockowego Radiohead, twórczość autora "Pasji wg św. Łukasza" i "Diabłów z Loudun" zaczęła odkrywać najmłodsza generacja melomanów.

  Yoko Ono w Poznaniu! Żona Johna Lennona na Transatlantyku [GALERIA]  - Mam na koncie około 60 nagród, ale ta jest pierwszą, którą otrzymuję wraz z żoną - dziękował Krzysztof Penderecki, któremu gala w poznańskiej operze dała pretekst do wspomnień sprzed 29 lat, gdy na tej samej scenie odbywała się polska premiera "Czarnej maski".

  - To było jej najlepsze wykonanie światowe, dzięki inscenizacji Ryszarda Peryta i orkiestrze, którą dyrygował Mieczysław Dondajewski - wspominał kompozytor. Festiwalowi Kaczmarka mistrz życzył... więcej sponsorów i docenił za pomoc młodym kompozytorom.

  Ambicją festiwalu jest także kreowanie nowych indywidualności, czego wyrazem są dwa konkursy kompozytorskie, w których mogli brać udział muzycy w wieku do 35 lat.

  Dumą Jana A.P. Kaczmarka jest zwłaszcza Transatlantyk Instant Composition Contest, którego uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością spontanicznej i błyskawicznej reakcji na oglądany po raz pierwszy film. Tworzenie "na żywo" nowej kompozycji najlepiej udało się Jackowi Szwajowi, pianiście jazzowemu, wychowankowi m.in. poznańskiej Akademii Muzycznej.

  - Jestem wdzięczny tym, którzy zrozumieli moją muzykę. A nie jest to łatwe -żartował laureat, poza splendorem dowartościowany także finansowo - kwotą 20 tysięcy dolarów.

  10 tysięcy za drugie miejsce otrzymała Marta Grzywacz, zaś pięć tysięcy i miejsce na najniższym stopniu podium przypadły w udziale Jackowi Obstarczykowi. Wyróżnienia otrzymali Noam Sivan z Izraela oraz Jarosław Praszczałek i Nicola Kołodziejczyk.

  Nagrodą główną w drugim konkursie (Transatlantyk Film Music Competition) i tytułem "Młodego kompozytora filmowego roku" może się od wczoraj chwalić Szwed Daniel Beijbom, który w ocenie jury wyprzedził Jan Glembotzkiego i Pawła Pudło. Przypadły im w udziale także nagrody pieniężne w analogicznej do laureatów wspomnianego wcześniej konkursu (20, 10 i 5 tysięcy dolarów).

  Wyróżnienie bez załącznika z przelewem na konto otrzymał Mikołaj Stroiński.

  Internauci również głosowali - wybrali najlepszy film festiwalu, którym został "The House I Live In" - dokument Eugene Jarockiego o więziennictwie w USA.

  Choć ceremonia zamknięcia oficjalnie zakończyła drugą edycję Transatlantyku, to jeszcze w środę w Multikinie 51 można oglądać ostatnie seanse festiwalowe. Sukcesem już teraz jest liczba widzów - organizatorzy szacują, że na seanse wydano około 41 tysięcy biletów.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mój Boże, drożyzna, ludzie pracy nie mają-a tu fety,nagrody, zaszczyty...

  zniesmaczony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 70 / 65

  w chwili ,gdy"Zielona Wyspa" na jesień przestanie istnieć.....
  A nowe pomysły (zwiększony VAT, podatki, ostatnie ulgi itd, zostaną zniesione) by "Żyło się lepiej" doprowadzą do jeszcze większej...rozwiń całość

  w chwili ,gdy"Zielona Wyspa" na jesień przestanie istnieć.....
  A nowe pomysły (zwiększony VAT, podatki, ostatnie ulgi itd, zostaną zniesione) by "Żyło się lepiej" doprowadzą do jeszcze większej biedy, niż ta obecna....
  Jestem zniesmaczony.
  Ten festiwal jest sztuczny i właściwie wypłynął w swój pierwszy ,dziewiczy rejs jak Titanic, który skończył....na dnie.
  Czy za rok,możemy spodziewać się kolejnych nagród, fet, i poklasku sztucznego i udawanego?
  Kogo na to będzie stać?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amazing

  Vincent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 73 / 46

  Nie ma to jak marudzić o czymś o czym sie nie ma pojęcia. Kogo będzie na to stać? Człowieku dołożyłeś chociaz złotówkę z własnych pięniędzy??? Na festiwalu było ponad 160 różnych filmów, obejrzało...rozwiń całość

  Nie ma to jak marudzić o czymś o czym sie nie ma pojęcia. Kogo będzie na to stać? Człowieku dołożyłeś chociaz złotówkę z własnych pięniędzy??? Na festiwalu było ponad 160 różnych filmów, obejrzało je ponad 40 tys. osób w 7 dni. W większości dlatego że bilet kosztował 10 zł lub w ogóle za darmo. Były warsztaty dla młodych kompozytorów, reżyserów, scenarzystów, aktorów i to wszystko też za darmo. Więc o czym Ty ku..wa mówisz? Jak słysze takie pier...lenie to szlag mnie trafia. I co ma festiwal w Poznaniu do polityki rządu? Weź się gościu zastanów ... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo