Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy miliony złotych powiat poznański przeznaczył w tym roku na ratowanie zabytków. Po raz pierwszy wsparcie dostanie obiekt poprzemysłowy

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Rewitalizacji zostaną poddane obiekty dawnej fabryki chemicznej w Luboniu
Rewitalizacji zostaną poddane obiekty dawnej fabryki chemicznej w Luboniu Powiat poznański
W tym roku powiat poznański przeznaczył blisko 3 mln zł na ratowanie zabytków. Wsparcie otrzyma 18 obiektów. Po raz pierwszy w tym gronie znalazły się budynki poprzemysłowe.

– Klasycznym przykładem architektury przemysłowej, wymienianym w podręcznikach są obiekty dawnej fabryki chemicznej w Luboniu - mówi Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków, dodając, że w tym roku powiat dofinansuje prace renowacyjne przy remontach dachów tego kompleksu. I zaznacza: - To budynki o wartości ponadregionalnej, będące nie tylko znakiem rozpoznawczym Lubonia, ale też prawdziwą perłą tego typu budownictwa.

W pierwszym etapie rewitalizacji zostanie poddana Hala Poelziga, dawnego magazynu superfosfatu w Luboniu. Wsparcie wyniesie 89,5 tys. zł.

800 tys. zł przekazano na ratowanie poznańskiego kompleksu klasztornego franciszkanów. Dotację otrzymał też zamek w Kórniku, gdzie konserwacji zostaną poddane średniowieczne mury wewnętrzne przyziemia zamku oraz przebudowane będą alejki parkowe w Arboretum.

Czytaj też: Powiat poznański daje dotacje na remonty zabytków. Można składać wnioski. Wiele obiektów udało się już uratować

– Zamek w Kórniku z otoczeniem każdego roku staje się piękniejszy. Do tej pory przeznaczyliśmy na prace renowacyjne blisko milion dwieście tysięcy złotych – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. ­I przypomina: – Na terenie powiatu znajduje się wiele zabytków, którym przez minione lata, dzięki wsparciu powiatu poznańskiego, udało się przywrócić świetność. Dzięki przeznaczaniu co roku dotacji, dziś w niektórych obiektach prace są praktycznie skończone.

Biegański zwraca uwagę, że w pierwszej kolejności należało zająć się ratowaniem drewnianych zabytków. – Obiekty drewniane są szczególnie narażone na szybą degradację – podkreśla Biegański. - Wiele z nich dzięki dotacji powiatu udało się ocalić od zapomnienia. Przykładem może być kościół w Rogalinku czy Kleszczewie, w którym w tym roku zakończą się prace renowacyjne.

Szukasz ciekawego miejsca na krótki wypad gdzieś niedaleko Poznania? Autorzy bloga Addicted2travel.pl polecają 21 miejsc w Wielkopolsce, na które warto wybrać się na wycieczkę.Zobacz ciekawe miejsca w Wielkopolsce ----->

Rusz się z domu! 21 miejsc idealnych na krótką wycieczkę w W...

300 tys. zł otrzyma też kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, gdzie planowane są prace remontowe i restauracyjne przy dzwonnicy oraz ogrodzeniu. Do tej pory powiat poznański przeznaczył na wsparcie tej świątyni prawie 1,3 mln zł.

Dofinansowanie przyznano także kościołowi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sobocie, gdzie zaplanowano remont elewacji oraz dzwonnicy. Powiat poznański już trzeci rok z rzędu wspiera odnowę tego sanktuarium, łącznie na ten cel przekazano już prawie 360 tys. zł.

Sprawdź również: Dawny kompleks cysterski w Owińskach to perełka i raj dla archeologów!

W ostatnich latach powiat przeznaczył ponad 600 tys. zł na ratowanie kościoła św. Mikołaja w Owińskach. W tym roku przewidziano tutaj renowację ceglano-kamiennego muru bramy ogrodzenia cmentarza.

Po raz pierwszy dotację otrzyma park dworski w Chludowie, gdzie wyremontowana zostanie sztuczna grota oraz będą przeprowadzone prace związane z zabezpieczeniem drzewostanu. W tym przypadku wsparcie wyniesie 40 tys. zł.

Na dofinansowanie mogą liczyć też willa z ogrodem przy ul. Cienistej w Puszczykowie (30,5 tys. zł), czy kościół św. Jadwigi w Łodzi, w gminie Stęszew (50 tys. zł). Po raz kolejny wsparcie uzyskał rewitalizowany były dworzec kolejowy w Puszczykowie, który wcześniej skorzystał z dotacji w wysokości nie ma 144 tys. zł, a teraz dostanie 17,5 tys. zł na modernizację instalacji elektrycznej w drewnianej części obiektu.

Zobacz: Zabytkowy dworzec w Puszczykowie odzyskał dawny blask. Drewniany budynek został wyremontowany [ZDJĘCIA]

Program odnowy zabytków obejmuje też dofinansowanie remontów: dachu dworku w Złotniczkach oraz fragmentu ściany frontowej i ganku Dworu Jackowskich we Wronczynie. Kwota 30 tys. zł zostanie przeznaczona m.in. na obróbki blacharskie, malowanie, naprawę posadzek czy deskowanie dachu. Dodajemy, że na renowację dworku powiat wcześniej wyłożył już ponad 173 tys. zł.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski