Trzynastki. Sprawdź ile dostaną urzędnicy

Krzysztof M. Kaźmierczak, Krystian LurkaZaktualizowano 
Pracownikom budżetówki i samorządów w najbliższym czasie nie grozi utrata trzynastek.
Pracownikom budżetówki i samorządów w najbliższym czasie nie grozi utrata trzynastek.
Od stycznia do marca budżetówka i samorządy wypłacają dodatkowe, trzynaste pensje. Krytykowany przez organizacje pracodawców jako obciążający publiczny budżet przywilej jest wciąż niezagrożony.

Dla pracowników sfery budżetowej i samorządowej trzynaste pensje są często finansowym ratunkiem pozwalającym na początku roku podreperować domowy budżet. Dla państwa i samorządów są natomiast dużym obciążeniem finansowym. Ich wypłacanie jest jednak obligatoryjne, a wysokość określona przepisami.

Czytaj także:
Premie dla urzędników. Za co i ile dostają?

Trzynastka stanowi równowartość 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia pracownika. Warunkiem jej otrzymania jest przepracowanie w danym roku kalendarzowym u tego samego pracodawcy minimum 6 miesięcy (urlopy i zwolnienia chorobowe nie są wliczane).

Prezydent Poznania otrzyma 12,6 tys. złotych

Wiele instytucji wypłaca trzynastki dopiero w lutym lub w marcu i teraz dopiero wylicza wysokość świadczeń. Tak jest np. w Urzędzie Miasta Leszna czy policji. W lutym dodatkowe pensje otrzymają też pracownicy poznańskiego magistratu.

- Prezydent Poznania dostanie trzynastkę w wysokości 12612,52 zł brutto - poinformował nas Rafał Łopka z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania.

Niewiele mniej, bo 12332,18 zł brutto otrzyma starosta poznański, Jan Grabkowski.

Wiadomo już, że dla wszystkich pracowników Starostwa Powiatowego w Poznaniu przeznaczono na dodatkowe wynagrodzenie roczne ponad 1,46 mln zł. Znacznie mniej zostanie wypłacone w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie, gdzie trzynastki wyniosą 626 tys. zł (brutto). Dodatkowe pensje otrzyma tam blisko 200 osób.

Zarobki kobiet są mniejsze niż mężczyzn! W Wielkopolsce średnio o 870 zł

Trzynaste pensje wypłacane są również w spółkach, w których dominuje Skarb Państwa lub w których podczas prywatyzacji lub restrukturyzacji zagwarantowano pracownikom zachowanie dodatkowego uposażenia. Wypłaca je m.in. ENEA.

Organizacje pracodawców uważają, że tego rodzaju wynagrodzenia stanowią duże obciążenie dla państwa i samorządów.

- Trzynastki nie powinny być wypłacane obligatoryjnie, lecz uzależnione od sytuacji finansowej danego pracodawcy, bez względu na to, czy jest to podmiot prywatny czy publiczny - uważa Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. - W sektorze prywatnym dodatkowe wynagrodzenie wypłacają tylko firmy, które znajdują się w dobrej kondycji finansowej. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż motywuje pracowników do lepszej pracy, co przekłada się na wyniki przedsiębiorstwa. W sektorze publicznym trzynastki nie spełniają takiej roli, gdyż pracownicy traktują je jako coś, co im się należy, bez względu na sytuację ekonomiczną swojego pracodawcy, czyli państwa lub samorządu. Ponadto takie świadczenia obciążają nas wszystkich, jako podatników - twierdzi przedstawicielka organizacji pracodawców.

Wkrótce 13. pensje będą też dla wracających z urlopów rodzicielskich

Wprawdzie w czasach kryzysu cięcie kosztów jest pierwszoplanowym tematem, ale wygląda na to, że trzynastki póki co nie są zagrożone, mimo robionych co jakiś czas przymiarek do ich likwidacji. W połowie 2012 roku "Gazeta Prawna" powołując się na projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej zapowiedziała, że rząd zmierza do skończenia z dodatkowymi pensjami urzędników. Natychmiast zostało to jednak zdementowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Sprawdziliśmy, że do dzisiaj do Sejmu nie wpłynął żaden projekt, który dotyczyłby ograniczenia takich przywilejów finansowych.

- Obecnie nie ma rządowych planów zniesienia trzynastek. Taki pomysł był dyskutowany, ale w sytuacji, gdy budżetówka ma zamrożone podwyżki płac to zabranie trzynastek byłoby dużą dolegliwością dla pracowników - twierdzi Rafał Grupiński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO.

- Trzynastki to delikatny problem. Oczywiście w dobie kryzysu należy dążyć do ograniczania wydatków przez państwo i samorządy, ale obcięcie trzynastek mogłoby mieć poważne skutki i negatywnie odbić się na funkcjonowaniu wielu instytucji. Zapomina się, że tego rodzaju dodatkowe świadczenia często stanowią swoistą rekompensatę za niższe zarobki w sferze budżetowej. Zarazem stanowią zachętę do tego, by szukać zatrudnienia w sektorze publicznym, który jest mniej atrakcyjny pod względem wynagrodzenia - uważa poseł Łukasz Borowiak, do niedawna członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmuje się sprawami pracowniczymi.

Zdaniem Borowiaka nie powinno się szukać oszczędności w likwidowaniu trzynastek, tylko np. poprzez ograniczenie zarobków w spółkach skarbu państwa, w których zarabia się nieporównywalnie więcej niż w budżetówce.

Nie tylko nie będzie cięcia trzynastek, ale w najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie grupy osób je otrzymujących. Zgodnie z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego trzynaste pensje powinny przysługiwać także osobom, które korzystały z urlopów rodzicielskich i wróciły do pracy. Wprowadzeniu takich zmian sprzeciwiają się samorządy, które będą musiały w znacznej części finansować takie świadczenia.

Trzynaste pensje to nie jedyne przywileje
Wiele grup zawodowych korzysta z branżowych przywilejów. Górnicy otrzymują m.in. premie okolicznościowe, deputat węglowy, i mają prawo do wcześniejszej emerytury. Pracownicy sektora energetycznego płacą za prąd po preferencyjnych stawkach. Niższe opłaty za usługi mają także pracownicy firm telekomunikacyjnych. Z wielu przywilejów korzystają kolejarze. Wśród nich są wysokie (99 proc.) zniżki na bilety dla siebie i spore dla członków rodziny oraz deputaty węglowe.

W oświacie oprócz trzynastek wypłacane są w większości gmin tzw. czternastki. Nie są to dodatki o charakterze premiowym tylko jednorazowe wyrównania poborów nauczycielom, którzy zarabiają mnie niż wynosi średnie wynagrodzenie gwarantowane przez Kartę Nauczyciela. Rocznie samorządy wydają na czternastki ponad miliard złotych. Np. w Gnieźnie przeznaczono na ten cel ok. 1,5 mln zł. W Poznaniu oświatowe czternastki nie są wypłacane, gdyż wynagrodzenia nie są niższe od średniej.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
atomowka

Dawno takiej bezsensownej wypowiedzi nie czytałam. Z jednej strony narzeka się na nieudolnych urzędników, ale jak któryś z nich się upomni o lepsze wynagrodzenie to pada komentarz - jak byś był specjalistą to praca w sektorze prywatnym jest, dla "nieudaczników pozostaje urząd i państwowa lub samorządowa pensyjka ". Skoro tak szanowny xxl (to nie jest wielkość Twojej inteligencji jak sądzę) uważasz to nie narzekaj potem jak jakiś nieudacznik będzie załatwiał Twoją sprawę. Za jałmużnę nikt wykwalifikowany nie chce pracować - ani w urzędzie, ani u przedsiębiorcy.

g
gość

Jak fajnie jest ujeżdżać na urzędasach, nauczycielach, służbie zdrowia.Tematy ciągle aktualne i gazeta ma o czym pisać. A może byście napisali coś o zarobkach swoich dziennikarzy?

P
Pelagia

Jeżeli to co piszesz jest prawdą, to konieczna jest zmiana ustawy. Ale też musisz wiedzieć, że miliony Polaków pracuje obecnie za 1600 zł brutto, a także na umowach śmieciowych. Nie możesz dbać tylko o swój ty..k. Weź się też za Grobelasa i tych jego przydupasów, dzięki którym popadliśmy w takie długi. Zobacz w jego księdze wieczystej PO1P/00122545/7 jaką ma hipotekę i na czyją rzecz, to może przyjdzie tobie coś na myśl. Wtedy działaj.

b
bogna

13 dla URZEDASÓW to często zarobek całego roku dla szaraka.Cięcia w oświacie ,oszczędnośc na przedszkolach ,wprowadzają catering ,podwyżki komunikacji miejskiej i tym sposobem mamy lukę budżetową uzupełnioną.Zwolnienia w przedszkolach ,pieniędzy na służbę zdrowia też niema.

d
domatorka

Napewno większość wypowiedzi na temat trzynastek dotyczy nie pracowników co zarabiają tak mało,ale takich jak np.Grobelny za co ma tyle dostać pensja wysoka jeszcze tyle trzynastki.Osoby zarabiające najniższą krajową mają na rok tyle i nikt im trzynastki nie wypłaci.

x
xxl

Nikt na siłe nie trzyma w urzedzie - jest wolny rynek. Nie podoba się pensja to trzeba szukać zajęcie w sektorze prywatnym. Dla specjalistów praca zawsze jest, dla nieudaczników pozostaje urząd i państwowa lub samorządowa pensyjka - pensja wypracowywana przez przedsiębiorców.

x
xxl

Nikt na siłe nie trzyma w urzedzie - jest wolny rynek. Nie podoba się pensja to trzeba szukać zajęcie w sektorze prywatnym. Dla specjalistów praca zawsze jest, dla nieudaczników pozostaje urząd i państwowa lub samorządowa pensyjka - pensja wypracowywana przez przedsiębiorców.

g
gość

Unia gówno wie!

p
petent

A ktoś ciebie zmusza do pracy w oświacie? Pistolet do głowy przyłożył? Nie podoba się praca, pensja, warunki pracy - to się zwolnij i poszukaj nowej, lepszej pracy nie w oświacie. Może na kasie w markecie, albo jako sprzątaczka - bo wydaje mi się, że ze swoimi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym na nic lepszego nie masz co liczyć. Sorry ...
A akurat nauczyciele to jest ta grupa zawodowa, co na pewno na przepracowanie narzekać nie może.

p
pracownik oświaty

odnosząc się do komentarza niejakiej Ala jak jej tak bardzo zależy na trzynastce to niech popracuje trochę za 1100 zł na rękę np w przedszkolu jako pomoc nauczyciela a w zakresie obowiązków będzie miała jeszcze oprócz pomocy przy opiece trzech latków nie dwóch czy jednego inne obowiązki to jestem ciekawa czy będzie się tak wymądrzać a pracy za sobą to chyba ma dopiero za sobą kilka lat a nie jak nie którzy trzydzieści a jeżeli uważa że w oświacie można produkować coś na sprzedaż to chyba trochę brak jej rozumu bez obrazy ale ciekawe gdyby nie nauczyciele i cała obsługa placówek oświatowych gdzie mądralińska by się kształciła prywatnie i czy było by ją na to stać na koniec proponuje etat w jakieś placówce oświatowej

p
poznaniak

Słynne 13 są zgodne z ustawą. Kwoty uzależnione są od .... zarobków. Ci urzędnicy którzy zarabiają 1600 zł netto otrzymują taką kwotę !!! Wielkie sumy są domeną elit a nie szarych urzędników. W UMP są wydziały gdzie zarabia się po 1500 zł , bez premii, bez dodatków to nie żart. Zawistnicy i ignoranci co nienawidzą państwa i urzędników co zamienicie się ??? Nawet nie wiecie jak ważne są te 13 dla większości z nas, one ratują nasze budżety rodzinne i pozwalają wiązać koniec z końcem.

y
y

Cokolwiek ktokolwiek dostaje w prywatnej firmie, dostaje to z zysków firmy i kieszeni jej właściciela - a jeszcze podatek od tego musi zapłacić.
Ale urzędnik utrzymywany z tych podatków za wykonywaną pracę w ramach umowy o pracę powinien dostawać miesięczne wynagrodzenie i nic ponadto. Bo z jakiej racji? Z czyich zysków? Jakie zyski, jakie PKB, jaki dochód narodowy wypracowuje urzędnik?
Najgłośniej krzyczą ci co dostają z kieszeni innych i wciąż mają mało.

z
z

ci co pewnie dostają co miesiąc 3 do 3,5 tys wynagrodzenia, karnet na basen albo kartę multisportu i prywatną opiekę medyczną od firmy. Kto ma w rodzinie urzędnika wie, że średnie wynagrodzenia na niższym szczeblu w administracji rzadko przekracza 2 tys brutto za pełen etat.
No ale wiadomo, tłuszcza musi sobie pokrzyczeć...

r
r

A tumany będą rządziły dopóki wreszcie ludzie zamiast interesować się co takiego wykombinowała Doda etc. wyjdą na ulicę i powiedzą - DOŚĆ!!
NIE MA WIĘKSZEGO RACZYDŁA W TYM PAŃSTWIE JAK URZĘDAS!

K
KTS

a kto opowiadał bajeczki o równych żołądkach i bułkach z szynką???? skleroza ci łepetynę opanowała

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3