Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój Sąsiad: Puszczyk z serca puszczy

PRE
mat. archiwalne
Jeśli będąc nocą w lesie albo w parku, w którym króluje stary drzewostan usłyszysz charakterystyczne huuu, to znak, że właśnie nad głowami przeleciał Wam puszczyk.

Jeśli będąc nocą w lesie albo w parku, w którym króluje stary drzewostan usłyszysz charakterystyczne huuu, to znak, że właśnie nad głowami przeleciał Wam puszczyk.

Puszczyk jest najliczniej występującą sową w Europie. Trudno go dostrzec, bo porusza się głównie w nocy i to niemal bezszelestnie, dzięki specjalnemu kształtowi piór zwanych lotkami.

W dzień śpi, jest samotnikiem. Należy do stałych bywalców lasów, głównie starych, liściastych drzewostanów. Mieszka też na starych cmentarzach, w parkach, a nawet w miastach, w pobliżu ludzkich siedzib.

Na swój dom wybiera głównie te drzewa, w których wcześniej inne zwierzęta wykuły dziuple. Tam zakłada gniazda. Poluje w nocy, a jego przysmakiem są gryzonie, młode króliki, chrząszcze i inne ptaki. Jada też ryby, jaszczurki i żaby. Za sprawą ostrych pazurów umie schwytać ofiarę w locie.

Czytaj też:Gdzie śpiewają słowiki?
Został objęty ścisłą ochroną gatunkową. Działania w zakresie ochrony to głównie zachowywanie starych dziuplastych drzew i wywieszanie budek lęgowych. Specjalne mają wymiary dna 25x25 cm i duży otwór wlotowy.

Głównymi czynnikami decydującymi o liczebności populacji tego puchatego ptaka są zasobność terenu w pokarm, na który może polować. Ich obecność na danym terenie jest też uzależniona od warunków atmosferycznych. Im bardziej śnieżna zima, tym mniej reprezentantów tego gatunku.

Puszczyk (Strix aluco) jest też symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego, największego obszaru ochrony przyrody znajdującego się na terenie województwa wielkopolskiego.

Akcja Twój Sąsiad jest współfinansowana przez Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski