Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórca pierwszego testu na COVID-19, profesor Jakub Rybka otrzymał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Jest on zastępcą dyrektora Centrum Zaawansowanych Technologii UAM
Jest on zastępcą dyrektora Centrum Zaawansowanych Technologii UAM Adam Jastrzębowski
Zastępca dyrektora Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, prof. UAM dr hab. inż. Jakub Dalibor Rybka, otrzymał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania. Został doceniony za całokształt swojej pracy naukowej i jej znaczenie dla miasta Poznania.

Prof. Jakub Rybka znany jest w Poznaniu, ale też w środowisku naukowym. Zajmuje się on wykorzystaniem nanomateriałów w biotechnologii oraz inżynierii. Do najsłynniejszych wynalazków profesora i jego zespołu należy m.in. ramię robotyczne, wykorzystywane w immunologii i biotechnologiij. Ponadto zespół prof. Rybki wdrożył pierwszy test immunologiczny na COVID-19 w Polsce.

Srebrna Pieczęć przyznawana jest osobom stanowiącym wzór tradycyjnych poznańskich cnót, które w sposób wyjątkowy zaistniały w świadomości mieszkańców Wielkopolski.

– Ostatnie lata były latami wielkiej niepewności. COVID był wyzwaniem dla nas wszystkich. A ta nauka pokazała po raz kolejny, jak ważne dla naszego społeczeństwa są badania naukowe i praktyczne zastosowanie ich wyników i jakie to ma dla nas znaczenie. To nagroda za osobiste zasługi, ale jest ona również wyrazem uznania dla nauki – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Serdecznie dziękuję za tę Srebrną Pieczęć, niezwykle cieszę się z tej nagrody – mówił prof. Rybka tuż po otrzymaniu nagrody.

Profesor w swoim przemówieniu wspomniał swoje lata edukacji - zarówno w Poznaniu, jak i w Wiedniu, dziękował swoim nauczycielom i wykładowcom, ale także przyjaciołom.

– Ogromnie się cieszę z tego wyróżnienia pana prof. Rybki i jestem niezmiernie wdzięczna za docenianie wysiłku, jaki UAM wkłada w tworzenie nauki polskiej, ale też tworzenie miasta poznania jako ośrodka naukowego i miejsca przyjaznego do życia. A w tym jest spora zasługa naukowców UAM, w tym prof. Rybki – mówiła prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM.

I zwróciła się bezpośrednio do prof. Rybki: – Bardzo dziękuję ci, Jakubie, za to wszystko, czego dokonałeś.

Wręczenie nagrody zbiegło się z urodzinami prof. Rybki.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski