18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UAM: Inżynier informatyk skończy uniwersytet

Katarzyna Sklepik
Prawie co drugi student informatyki i matematyki dostaje stypendium – tysiąc złotych
Prawie co drugi student informatyki i matematyki dostaje stypendium – tysiąc złotych Grzegorz Dembiński
Tytuł inżyniera lepszy od licencjatu. Tegoroczni maturzyści, którzy zdecydują się na studia informatyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza uczestniczyć będą w ostatniej rekrutacji na studia licencjackie.

- Następny nabór organizować będziemy na studia inżynierskie - tłumaczy prof. Marek Nawrocki, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. - Informatyka jako kierunek zamawiany cieszy się dużym powodzeniem, ale zauważyliśmy, że dla młodych ludzi większe znaczenie ma tytuł inżyniera niż licencjata. Dlatego zdecydowaliśmy się na prowadzenie obu ścieżek kształcenia: licencjackiej i inżynierskiej.

Zmiana ta może nastąpić dopiero od roku akademickiego 2012/2013. W tym roku rekrutacja musi się jeszcze odbyć "po staremu", bo wydział otrzymał trzyletni grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie licencjackich studiów z informatyki - jako kierunku zamawianego.

Na pierwszym roku, informatykę studiuje 146 osób. To o 50 więcej niż na drugim roku. W październiku studia matematyczne rozpoczęły 184 osoby, to o 88 więcej niż rok wcześniej.

Dr Marek Sobczak, kierownik Działu Nauczania UAM zauważa, że od czasu wprowadzenia kierunków zamawianych, wzrosła liczba chętnych na studia nie tylko informatyczne i matematyczne, ale także na chemiczne. Na chemii liczba studentów wzrosła o jedną trzecią.

Magnesem, który miał przyciągać studentów są stypendia w wysokości tysiąca złotych. Na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM otrzymuje je prawie połowa najlepszych studentów. Z kolei na Politechnice Poznańskiej, która prowadzi cztery takie kierunki: mechanikę i budowę maszyn, inżynierię materiałową, fizykę techniczną oraz informatykę stypendia otrzymuje około 200 studentów, średnio 30 procent najlepszych z każdego kierunku.

Prof. Adam Hamrol, rektor Politechniki Poznańskiej przyznaje, że nie tylko wzrosła liczba studentów, ale na kierunkach zamawianych korzystają także uczelnie.

- Dostajemy dodatkowe środki na wspomaganie procesu dydaktycznego i możemy przeprowadzać zajęcia, których wcześniej nie było w programie nauczania poszczególnych kierunków studiów - mówi rektor.

Kierunki zamawiane przez MNiSW

- Kierunki zamawiane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
zakładają m.in. stypendia dla najlepszych studentów w wysokości 1000 złotych i dofinansowanie uczelni.
- Kierunki zamawiane to: automatyka i robotyka, biotechnologia, budownictwo, chemia, energetyka, fizyka techniczna, informatyka, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, matematyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, ochrona środowiska, wzornictwo.

Czytaj także:
Najlepsze miejsce na studia doktoranckie? Uniwersytet Adama Mickiewicza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski