MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźca z Ukrainy w Polsce. Co powinien zrobić?

OPRAC.:
Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
02.03.2022 mlyny hala kijowska punkt pomocy ukraina polska uchodzcy wojna obcokrajowcy galeria handlowa  straz fot. pawel dubiel / polska press
02.03.2022 mlyny hala kijowska punkt pomocy ukraina polska uchodzcy wojna obcokrajowcy galeria handlowa straz fot. pawel dubiel / polska press brak
Liczba uchodźców z Ukrainy od czasu inwazji wojsk rosyjskich w zeszłym tygodniu przekroczyła milion - poinformował w czwartek szef UNHCR, agencji ONZ ds. uchodźców. 600 tys. z nich trafiło do Polski, gdzie natychmiast udzielana jest im konieczna pomoc. Jakie dokumenty są sprawdzane? Co należy zrobić, gdy przekroczy się polską granicę?

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

– W ciągu zaledwie siedmiu dni byliśmy świadkami exodusu miliona uchodźców z Ukrainy do krajów sąsiednich

– przekazał Filippo Grandi, przewodniczący UNHCR. Polskie służby poinformowały natomiast, że od wybuchu wojny do czwartku, łącznie 575 100 uchodźców przybyło do Polski.

Szybki napływ kolejnych uchodźców oraz masowa mobilizacja Polaków chcących nieść pomoc powodują, że konieczne są konkretne i szczegółowe wytyczne. Źle zorganizowane i kierowane wsparcie może bowiem przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Jak podkreślają polskie władze, każdy, kto ucieka przed wojną na Ukrainie zostanie wpuszczony na terytorium Rzeczypospolitej. Jeśli uchodźca nie ma tu zapewnionego miejsca pobytu, powinien udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Tam otrzyma ciepły posiłek, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek. Wolontariusze znajdą uchodźcy także miejsce tymczasowego zakwaterowania oraz udzielą wszystkich informacji na temat pobytu na terenie naszego kraju.

Na rządowej stronie zaznaczono, że przejścia graniczne można przekraczać także pieszo.

Zobacz też:

“(...) nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. (...) Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny lub zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną”

- wskazują polskie władze. Jak dodano, rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.

W Warszawie pierwszy punkt recepcyjny dla Ukraińców zorganizowano w Pałacu Kultury i Nauki, lecz w ciągu ostatnich dni przeniesiono go do gmachu Dworca Zachodniego (al. Jerozolimskie 142). W czwartek ogłoszono, że nowy, największy punkt powstanie w ciągu kilku dni na stołecznej hali Torwar.

Więcej najważniejszych informacji można znaleźć na rządowej stronie w zakładce “Pomoc dla obywateli Ukrainy”.

Ukraińscy uchodźcy przed granicą z Polską

Ukraina - tak wygląda wojna. Poruszające zdjęcia z oblężonyc...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski