Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. św. Wawrzyńca w Poznaniu otwarta! Samochody w końcu mogą przez nią przejechać

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
Ulicą św. Wawrzyńca mogą już przejechać samochody. Zakończyły się ostatnie prace wykończeniowe. W sobotę około godz. 10 ulica została otwarta dla ruchu. Ruch jest poprowadzony dwoma pasami wlotowymi od strony ul. Niestachowskiej i Żeromskiego – przyjmującymi ruch z prawoskrętu z Żeromskiego i pasa na wprost z św. Wawrzyńca jeszcze za skrzyżowaniem (a więc biegnącego od strony ul. Polskiej), a także trzema pasami wylotowymi, patrząc od strony Kościelnej.

We wtorek 22 grudnia 2020 roku rozpoczęto prace prace przygotowawcze związane z budową ul. św. Wawrzyńca na Jeżycach, na odcinku od skrzyżowania z ul. Niestachowską i Żeromskiego do skrzyżowania z ul. Kościelną. Jak zapowiadały Poznańskie Inwestycje Miejskie, „około kilometrowy odcinek drogi będzie przedłużeniem istniejącej ul. św. Wawrzyńca”. Teraz ulica jest w zasadzie gotowa dla użytkowników. O jej otwarciu poinformowano w sobotę, 19 lutego ok. godz. 10.

Ruch został poprowadzony dwoma pasami wlotowymi od strony ul. Niestachowskiej i Żeromskiego – przyjmującymi ruch z prawoskrętu z Żeromskiego i pasa na wprost z św. Wawrzyńca jeszcze za skrzyżowaniem (a więc biegnącego od strony ul. Polskiej), a także trzema pasami wylotowymi, patrząc od strony Kościelnej. Te trzy pasy wyprowadzają ruch w stronę ul. Żeromskiego (pas lewy), na wprost, dalej w św. Wawrzyńca w stronę ul. Polskiej i wylotu na Tarnowo Podgórne i Pniewy (środkowy) i na wprost lub w prawo (pas prawy). Oczywiście skrajne pasy są także dostępne dla autobusów. Oprócz tego ulica rozszerzona jest o pas dla rowerów.

Ulica zwęża się następnie do jednej nitki w każdą stronę, do drogi rowerowej i chodnika po południowej stronie, biegnąc wzdłuż nasypu kolejowego w stronę Kościelnej. Jezdnie, chodniki, drogi rowerowe i krawężniki są już ułożone, we wtorek 15 grudnia jeszcze w trzech miejscach prowadzono na nich prace porządkowe, a przy przejściach dla pieszych przy ul. Kościelnej, energetycy pracowali przy sygnalizatorach. Znaki drogowe i poziome są już ustawione i namalowane, podobnie jak postawiono i oznakowano wiaty trzech par przystanków autobusowych.

Ważną rzeczą w organizacji ruchu, o której kierowcy muszą pamiętać, jest brak możliwości skrętu z ul. św. Wawrzyńca w lewo w Kościelną, pod wiadukt. Samochody muszą skręcać w prawo, w stronę Dąbrowskiego, w lewo taka możliwość pozostawiona jedynie będzie autobusom MPK. W drugą stronę – w św. Wawrzyńca do Niestachowskiej – można skręcić zarówno spod wiaduktu, jak i z Kościelnej od strony ul. Dąbrowskiego.

Nowa ulica św. Wawrzyńca ma jeszcze odnogę – starą część, między dawną Goplaną a ul. Kościelną. Tam ruch jest w jedną stronę, a na drugim pasie dotychczasowej jezdni, wyznaczone będą miejsca parkingowe, w sumie około czterdziestu. Takie rozwiązanie jest częściowym zadośćuczynieniem dla tych mieszkańców, którzy stracili przez budowę ulicy swoje dotychczasowe miejsca w rejonie nasypu kolejowego.

Budowana jest także sąsiednia ulica – jeszcze bez nazwy – roboczo nazwana Kościelną (Kościelną 25), choć od prawdziwej Kościelnej oddala się coraz bardziej. W oparciu o nią powstanie siatka ulic nowego dużego jeżyckiego osiedla. Na razie budowane są budynki wielorodzinne po jej lewej stronie (patrząc w stronę ul. Dąbrowskiego), najwyższy z nich ma siedem pięter plus parter. Ta ulica jest wciąż dostępna dla ruchu, choć prawie wyłącznie wykorzystywana jest przez pojazdy i pracowników firm budowlanych. W przyszłości będzie z niej możliwy dojazd do osi komunikacyjnych św. Wawrzyńca i ul. Dąbrowskiego. A w nocy z wtorku 15 lutego na środę zamknięta będzie chwilowo ul. Kościelna na jej wylocie z powodu konieczności przeprowadzenia łącza wodociągowo-kanalizacyjnego.

- Te ulice, które powstają w tym rejonie, podobnie jak prostopadła do Kościelnej, która na razie roboczo nazywana jest od jednego z budynków na niej Kościelną 25, nie mają nazw: proponowaliśmy gwarowe nazwy typu Ku Bimbie, czy Wichajster, ale nie wszystkim te nazwy się spodobały; roboczo mówi się o ulicy Goplany, by upamiętnić funkcjonujące tu niegdyś zakłady, ale wolelibyśmy uniknąć precedensu nadawania nazw ulicom, pochodzącym od firm i zakładów przemysłowych – mówi Adam Dzionek, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Jeżyce. - Choć jedna z koncepcji uratowania Goplany nawiązuje do istniejących już na Jeżycach „literackich” ulic: mamy Mickiewicza, Słowackiego, to mogłyby być ulice Pana Tadeusza, Balladyny, czy właśnie – w tym kontekście – Goplany...

Zobacz zdjęcia po otwarciu:

Ul. św. Wawrzyńca jest już gotowa - w sobotę odbyło się jej otwarcie dla ruchu.Zobacz zdjęcia --->

Ul. św. Wawrzyńca w Poznaniu otwarta! Samochody w końcu mogą...

McLaren 720S, Rolls Royce Wraith, Lamborghini Aventador SVJ, Lancia Delta HF Integrale, Ferrari Testarossa - te i kilka innych pięknych, bajecznie drogich samochodów możecie zobaczyć na ulicach Poznania. Wszystko za sprawą Josepha Amissaha, znanego jako The Collection. Kim jest Joseph Amissah? Dlaczego mieszka w Poznaniu? Skąd ma pieniądze na samochody? Tego dowiecie się z naszego materiału. Zobaczcie zdjęcia samochodów The Collection! Czytaj dalej i zobacz piękne, bajecznie drogie samochody The Collection --->

Piękne i bajecznie drogie samochody. The Collection na ulica...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski