Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica 23 Lutego zmieni się w ulicę Janiny Lewandowskiej? - To ciekawa kandydatura - mówi wojewoda

Błażej Dąbkowski
25.04.2017 poznan gd wojewoda wielkopolski zbigniew hoffmann. glos wielkopolski. fot. grzegorz dembinski/polska press
25.04.2017 poznan gd wojewoda wielkopolski zbigniew hoffmann. glos wielkopolski. fot. grzegorz dembinski/polska press Grzegorz Dembinski
Pośród ulic i obiektów, które znalazły się na dekomunizacyjnej liście wojewody, znalazła się ul. 23 Lutego. Prawdopodobnie zmieni ona swoją nazwę na ul. Janiny Lewandowskiej. Potencjalna patronka była córką gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. - W mojej ocenie to ciekawa kandydatura - mówi Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Na początku listopada "Gazeta Wyborcza" podała informację, że rozważał Pan zmianę nazwy ulicy 23 Lutego na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Czy rzeczywiście taka propozycja była brana pod uwagę?
Zbigniew Hoffmann: Przedstawiliśmy tylko dwie nazwy, czyli ulicę Pocztową i prof. Stefana Stuligrosza. Na dziś mogę dodać, że w ramach konsultacji pojawiło się więcej propozycji, m.in. podporucznik pilot lotnictwa Wojska Polskiego Janina Lewandowska, córka generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Janina Lewandowska ukończyła gimnazjum w Poznaniu, była członkinią Aeroklubu Poznańskiego. Została zamordowana przez Sowietów w kwietniu 1940 roku w Katyniu, a w 2007 roku pośmiertnie awansowana na porucznika. W mojej ocenie to ciekawa kandydatura, szczególnie w przededniu 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Czytaj:

Przeciwnicy zmiany nazwy ulicy zwracają uwagę na fakt, że podczas walk o Poznań na początku 1945 r. zginęło wielu mieszkańców. Nie zasługują oni Pana zdaniem na upamiętnienie?
Zasługują na upamiętnienie i myślę, że warto przypomnieć o Alei Cytadelowców, która znajduje się w Poznaniu. Uważam, że zarówno administracja rządowa czy samorządowa, ale także lokalne media, muszą częściej przypominać o pamięci tych, którzy oddali życie w walkach o Poznań.

A Lech Kaczyński zasługuje na ulicę w stolicy Wielkopolski? Wcześniej podejmowano już próby zmiany fragmentu ul. Roosevelta.
Miałem zaszczyt pracować w kancelarii śp. prof. Lecha Kaczyńskiego i do dziś jest dla mnie wielkim autorytetem. Był wybitnym państwowcem, prawdziwym mężem stanu i z pewnością warto zadbać o to, by jego pamięć była uczczona poprzez nadanie imienia prof. Lecha Kaczyńskiego jednej z poznańskich ulic. W tej kwestii nie mam żadnych wątpliwości.

Do tej pory w Wielkopolsce samorządy zmieniły około 100 nazw ulic, powołując się na ustawę dekomunizacyjną. Czy na mapie naszego regionu są jeszcze miejsca poza Poznaniem, gdzie tych nazw nie zmieniono?
Jeszcze około 100 ulic powinno w Wielkopolsce jeszcze zmienić nazwy. Zarówno w Poznaniu, jak i całym województwie. Okazuje się, że w wielu gminach do tej pory funkcjonują takie nazwy jak 22 lipca czy Karola Świerczewskiego, które bezpośrednio nawiązują do okresu komunizmu.

***
Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski