Uniwersytet Artystyczny rozbuduje się [WIZUALIZACJE]

  Uniwersytet Artystyczny rozbuduje się [WIZUALIZACJE]

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Połączenie zabytkowego budynku głównego z planowaną rozbudową. Widok na wejście do nowego holu
  1/6
  przejdź do galerii

  Połączenie zabytkowego budynku głównego z planowaną rozbudową. Widok na wejście do nowego holu

  W piątek Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał umowę na współfinansowanie rozbudowy Uniwersytetu Artystycznego.
  Prawie 43 miliony kosztować ma inwestycja, a większość pieniędzy, bo aż 85 procent pochodzić będzie z funduszy unijnych, resztę dopłaci ministerstwo.

  - To historyczny moment - mówił profesor Marcin Berdyszak, rektor Uniwersytety Artystycznego. - Spełnia się to, o czym marzyliśmy od lat. Możemy rozpocząć inwestycję i nie tylko wybudować gmachy, ale je także wyposażyć.

  Dzięki temu Uniwersytet zyska dodatkowe sale i pracownie, warsztaty i przestrzenie pracy dla pedagogów i studentów. Będzie miał także studio telewizyjne, profesjonalną drukarnię, wielkie zadaszone atrium i dziedziniec, gdzie będzie można także pracować i odpoczywać.

  - Zdecydowaliśmy się dofinansować projekt po pierwsze dlatego, że był świetnie przygotowany - mówił minister Zdrojewski. - To ostatnia umowa podpisywana na rzecz szkoły artystycznej. Dziękuję, że byliście cierpliwi. Ale też przeciętnie dofinansowujemy placówki na kilkanaście milionów złotych, a ta kosztuje ponad 40.

  - Inwestycja może ruszyć - jak dodał minister po złożeniu podpisu. Teraz już uruchomione zostały fundusze unijne i za dwa lata studenci powinni rozpoczynać rok akademicki 2015/2016 w nowych salach.

  Szkoła ma też już kolejne plany rozwoju: kupienia działki obok głównego gmachu, wyprowadzenia tam administracji, tak by w zabytkowym budynku mieściły się tylko sale dydaktyczne, a następnie dalsza rozbudowa. Na razie sukces świętowały nie tylko władze uczelni, pedagodzy, ale też i studenci, którzy z ciekawości przyszli na podpisanie umowy. Rozpisanie przetargów i pierwsze prace mają ruszyć na początku przyszłego roku.

  Autorami koncepcji rozbudowy są architekci Hanna Leszczyńska, Maciej Werc i Michał Pawłowski. Projekt wnętrz i aranżacji dziedzińca przygotowała pracownia NMS architekci, Natalia i Mikołaj Stępień.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo