Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysty pogrzeb ośmiu nieznanych żołnierzy z oddziału kpt. Jana Kempińskiego "Błyska" [ZDJĘCIA i FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
We wtorek, 12 października na cmentarzu w Odolanowie odbył się uroczysty pogrzeb 8 nieznanych żołnierzy z oddziału kpt. Jana Kempińskiego "Błyska", którzy polegli blisko 76 lat temu w walce pod tą miejscowością. Ich szczątki udało się zidentyfikować Instytutowi Pamięci Narodowej latem 2020 r.Zobacz zdjęcia -->
We wtorek, 12 października na cmentarzu w Odolanowie odbył się uroczysty pogrzeb 8 nieznanych żołnierzy z oddziału kpt. Jana Kempińskiego "Błyska", którzy polegli blisko 76 lat temu w walce pod tą miejscowością. Ich szczątki udało się zidentyfikować Instytutowi Pamięci Narodowej latem 2020 r.Zobacz zdjęcia -->Łukasz Cichy
We wtorek, 12 października na cmentarzu w Odolanowie odbył się uroczysty pogrzeb 8 nieznanych żołnierzy z oddziału kpt. Jana Kempińskiego "Błyska", którzy polegli blisko 76 lat temu w walce pod tą miejscowością. Ich szczątki udało się zidentyfikować Instytutowi Pamięci Narodowej latem 2020 r.

Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza "Warta" powstało z byłych żołnierzy Armii Krajowej i było największą grupą podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej w Wielkopolsce. Oddział kpt. Jana Kempińskiego "Błyska" działał na terenie obecnych powiatów: ostrowskiego, pleszewskiego i krotoszyńskiego. Sam dowódca został aresztowany w Poznaniu 17 grudnia 1945 r. i stracony 21 czerwca 1946 r. wyrokiem sądu.

Z kolei 22 października 1945 r. pod Odolanowem doszło do starcia oddziału pod dowództwem kpt. Jana Kempińskiego „Błyska z oddziałami NKWD-UB-KBW. W wyniku przewagi liczebnej sił komunistycznych i zaskoczenia, oddział „Błyska” został rozbity pół kilometra za Odolanowem. Według różnych danych mogło polec nawet do 24 partyzantów. Była to jedna z największych bitew na terenie Wielkopolski obok bitwy pod Benicami (pow. krotoszyński).

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej udało się dotrzeć do sprawozdania szefa ostrowskiej bezpieki Edwarda Cyrana, który nadmienić miejsce pochówku żołnierzy na cmentarzu w Odolanowie.

W nocy 31 października na 1 listopada 1945 r. na mogile pojawił się krzyż z tabliczką i napisem „Mogiła nieznanych z nazwisk bohaterów AK oddziału „Błyska”, odznaczonych Krzyżem Virtuti Militari, poległych dnia 23 X 1945 w walce z wrogami wewnętrznymi o wolną i niepodległą Polskę”. Napis jednak szybko zniknął, a miejsce pochówku było ściśle strzeżone przez bezpiekę.

Mieli oni pozostać pochowani w rogu cmentarza na niepoświęconej ziemi i na zawsze zapomniani. Jednak w 2019 r. podjęto pierwsze próby ich odszukania. Dopiero podczas poszukiwań w czerwcu 2020 r. udało się natrafić na szczątki bohaterskich ośmiu żołnierzy.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

We wtorek, 12 października, blisko 76 lat po tych tragicznych wydarzeniach żołnierze doczekali się godnego pochówku. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św., którą odprawił ks. kanonik Krystian Szenowski, dziekan odolanowski. Później w uroczystym kondukcie 8 małych trumien zaprowadzono na cmentarz. Tam okryto je flagą Polski. Tam też bezimiennych żołnierzy żegnały tłumy mieszkańców z władzami samorządowymi i krajowymi na czele, wśród których był m.in. poseł na Sejm RP Jan Mosiński, czy wicewojewoda Aneta Niestrawska. Na zakończenie głos zabrał najmłodszy brat "Błyska" - Włodzimierz Kempiński, który opowiedział o prześladowaniach swojej rodziny w okresie PRL-u.

Na sam koniec żołnierze 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina oddali salwę honorową, a patrioci i kibice odpalili race.

Źródło: krotoszyn.naszemiasto.pl

Pierwsze kino otwarto w Poznaniu w 1903 r. Od początku XX wieku do dziś działa mieszcząca się przy ul. Święty Marcin Muza. Wiele kin zostało zamkniętych w latach 90. XX wieku, zwłaszcza gdy pod koniec dekady pojawiła się konkurencja ze strony multipleksów. Przypominamy w galerii kina, które zamknięto w ostatnich 30 latach, bo pewnie niektórzy z Was większość z nich jeszcze pamięta.Zobacz poznańskie kina, których już nie ma ----->

Kina w Poznaniu, których już nie ma. Zamknięto je w ostatnic...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski