Urodziła dziecko i zmarła. Winni lekarze

  Urodziła dziecko i zmarła. Winni lekarze

  AND

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Urodziła dziecko i zmarła. Winni lekarze
  Dwaj lekarze z jarocińskiego szpitala odpowiedzą przed sądem. Prokuratura oskarżyła ich o narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania śmierci 30-letniej pacjentki.
  Urodziła dziecko i zmarła. Winni lekarze
  Prokuratura Rejonowa w Jarocinie zakończyła śledztwo w sprawie śmierci 30-letniej mieszkanki miejscowości Parzęcew w gminie Jaraczewo. Kobieta trafiła do szpitala w Jarocinie 30 sierpnia 2011 roku w związku z porodem. Następnego dnia urodziła syna. Początkowo po porodzie czuła się dobrze. Jednak około 5 nad ranem nastąpiło pogorszenie jej stanu. Między innymi znacznie spadło jej ciśnienie krwi.

  Obecny na dyżurze ginekolog nie stwierdził potrzeby interwencji chirurgicznej lecz wezwał kolejnego lekarza, który również nie zdecydował o konieczności operacji. Ostatecznie, nieprzytomna już kobieta, została zoperowana tego samego dnia w godzinach popołudniowych. Niestety, pomimo operacji, jej stan nie uległ poprawie i ostatecznie w dniu 22 września kobieta zmarła.

  - W toku śledztwa, obu lekarzom ginekologom jarocińskiego szpitala sprawującym opiekę nad pacjentką w dniach 30 i 31 sierpnia 2011r., przedstawiono zarzuty z art.160 § 2 k.k. i 155 k.k. w zw. z art.11 § 2 k.k. czyli narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania śmierci. Za zarzucany im czyn grozi odpowiedzialność karna do 5 lat pozbawienia wolności. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Lekarze złożyli stosowne wyjaśnienia - mówi prokurator Agata Kobiela-Kurczaba, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

  Dla potrzeb śledztwa uzyskano opinie zespołu biegłych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Biegli wskazali, że lekarze nie rozpoznali w porę uszkodzenia macicy u pacjentki, które powodowało wewnętrzne krwawienie i nie podjęli decyzji o koniecznej operacji. Zdaniem opiniujących, w wyniku tych błędów pacjentka zmarła.

  - Z uwagi na konieczność oczekiwania na niezbędną w postępowaniu opinię biegłych śledztwo trwało prawie 5 lat. Jeden z oskarżonych lekarzy jest już emerytem ,drugi nadal pracuje w jarocińskim szpitalu - dodaje prokurator.

  Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu rejonowego w Jarocinie.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Zdjęcia

  Kryminalna Wielkopolska

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange