Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci?

a.w.
Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci?
Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci? pixabay
Udostępnij:
Ustawa 2.0 to kolejna akt prawny, który przeszedł przez Sejm w zaskakująco szybkim tempie, a samo głosowanie odbyło się we wtorek, 3. lipca 2018 roku, tuż przed północą. Ustawa 2.0 to całościowa reforma szkolnictwa wyższego. Popierała ją Zjednoczona Prawica oraz niektóre środowiska akademickie. Protestowali przeciwko niej studenci największych polskich uczelni. Jak zmieni się szkolnictwo wyższe po wprowadzeniu wszystkich zmian wynikających z ustawy Gowina?

Ustawa Gowina do poprawki

W komisjach do dwóch omawianych projektów przyjęto ponad 80 poprawek rządowych. Zgłoszonych poprawek było ponad dwa razy więcej. Co ciekawe i rzadko spotykane, przyjęto także jedną poprawkę zgłoszoną przez polityków opozycji. Poprawka zgłoszona przez PO daje możliwość finansowania uczelni niepublicznych ze środków budżetowych w wyjątkowych przypadkach.

Duża liczba poprawek rządowych oznaczać może, że pomimo zapowiedzi, że projekt był szeroko dyskutowany, miał w sobie wiele niedoskonałości. Wśród rządowych poprawek, które przyjął Sejm, jest kilka, które odnoszą się do nowo powołanego gremium jakim jest rada uczelni. Jedna z poprawek zakłada, że osoby spoza danej placówki stanowią co najmniej 50% jej składu. Jest to znacząca zmiana, ponieważ w pierwotnych zapisach była mowa o sytuacji, w której osoby spoza placówki stanowią większość rady uczelni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodziło się na zmianę zapisu.

Ustawa 2.0. przegłosowana

Za przyjęciem ustawy o szkolnictwie wyższym zwanej również ustawą Gowina głosowało 233 posłów, przeciw było 195, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Proporcje głosowania na Ustawę 2.0 były podobne – za jej przyjęciem głosowało 236 posłów, 195 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Ustawą teraz zajmie się Senat.

sejm, głosowanie, ustawa Gowina
Lista głosowania nad ustawą Gowina. sejm.gov.pl

Kto jest ZA ustawą o szkolnictwie wyższym Jarosława Gowina?

Ustawę Jarosława Gowina o zmianach ustawy o szkolnictwie wyższym otwarcie popiera Parlament Studentów RP, Krajowa Reprezentacja Doktorantów, liczne samorządy studenckie państwowe wyższe szkoły zawodowe a także uczelnie z Porozumienia Zielonogórskiego, które skupiają wokół siebie dużo małych podmiotów.

- Ustawa zwiększa autonomię uczelni poprzez zwiększenie jej swobody organizacyjnej wewnątrz. To wspólnota akademicka decyduje, jak działa uczelnia wewnątrz, a nie ustawa – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Mueller przed głosowaniem.

Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci?

Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyją...

Co zmienia Konstytucją dla Nauki?

Prace nad nową ustawą, nazywaną także Konstytucją dla nauki trwały od 2 lat. Ścieżka pracy nad nimi była nietypowa, ponieważ jednocześnie nad tym samym zagadnieniem pracowały 4 niezależne zespoły ekspertów. Konstytucja dla nauki w praktyce ma zastąpić 4 obecnie istniejące akty:

  • prawo o szkolnictwie wyższym,
  • ustawę o zasadach finansowania nauki,
  • ustawę o stopniach i tytule naukowym,
  • ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich.

Konstytucja dla Nauki na wejść w życie już w najbliższym roku akademickim, czyli 1. października 2018 r.

Projekt ustawy odnosi się do organizacji uczelni oraz studiów. Ustawa zmienia zasady finansowania uczelni a także ewaluację jej działania, wprowadza radę uczelni oraz zmienia zasady habilitacji.

Wideo

Materiał oryginalny: Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci? - Gazeta Lubuska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nauczyciel
"Niech słabsze ośrodki zaczną normalnie się rozwijać i przestaną w końcu zatrudniać byle kogo."

Mamy super możliwości rozwoju!!! Wszyscy są o tym przekonani!!!
Na super możliwości składają się:
- systematyczny spadek funduszy przekazywanych do uczelni (u mnie jest to 1,5-2 tys. rocznie na 1 pracownika w Katedrze - uczelnia państwowa - kilka tysięcy studentów);
- wzrost zakresu obowiązków służbowych, włączenie do obowiązków zadań realizowanych na zlecenia (bez uwzględnienia w pensji);
- spadek liczby godzin i radykalne obniżenie stawki za godziny nadliczbowe;
- wprowadzenie opłat za publikacje w większości czasopism, a w perspektywie wzrost opłat za publikacje w wydawnictwach z rankingów ministerialnych;
- marginalny współczynnik "sukcesu" w ubieganiu się o granty z NCN czy NCBR. Z perspektywy uczelni "słabszych" wygranie grantu graniczy z CUDEM
- brak chętnych do pracy - głównie samodzielnych i z tytułami - drenaż silniejszych ośrodków;
- nie garną się też młodsi pracownicy - do konkursów zgłasza się 1-2 osoby;
- Mogę dodać z własnego podwórka: 1 komputer na 5 osób. Wiele komputerów jest już pełnoletnich. Sprzęt woła o pomstę do nieba. Skaner na wydziale jest 1, drukarki kolorowej chyba nie ma wcale.

Tak, staramy się rozwijać.
w
wola
bo już nie uda się "byle jak uczyć"
m
mrozik
Studenci do nauki a nie piwowania, rozrabiania. My podatnicy oczekujemy wyników - jak nie to płaćcie sami za naukę
j
j23
Nareszcie mamy ustawę realnie reformującą system polskiego szkolnictwa wyższego.
Nie rozumiem tych głosów krytyki. Żeby nadawać stopnie naukowe to trzeba spełniać
jakieś minimalne kryteria. Jest to oczywista oczywistość. Kategoria B+ do nadawania habilitacji to nie są wygórowane wymagania. Niech słabsze ośrodki zaczną normalnie się rozwijać i przestaną w końcu zatrudniać byle kogo. Pozytywne jest też zniesienie minimum kadrowego. Było ono doskonałym alibi na nic-nie-robienie dla habilitowanych i profesorów-bo przecież bez nas kierunek studiów zostanie zlikwidowany. To samo dotyczy habilitacji, tej zmory i trucizny dla prawdziwej pracy naukowej. Docelowo powinny zostać zlikwidowane wszystkie stopnie i tytuły oprócz stopnia doktora. Wystarczyłyby różne stanowiska w zależności od dorobku i aktywności naukowej.
H
Hehe
Wyjałowienie intelektualne uczelni stanie się faktem. De facto to już nie będą Uniwersytety a Szkółki. Rektor zostanie dyrektorem. Po doktorat i habilitacje będzie się jeździć do Krakowa i Warszawy. Głównym hasłem Gowina było "zatrzymanie w kraju młodych i zdolnych" Otóż teraz bay studiować na poziomie trzeba będzie mieć pieniądze (na utrzymanie w miastach metropolitalnych). Więc logiczne, że jak ktoś i tak ma płacić spore pieniądze to dołoży jeszcze trochę i wybierze Londyn lub Berlin. tym sposobem młodzi ludzie już na etapie studiów odpłyną za granicę.
Dodaj ogłoszenie