Ustawa śmieciowa 2013: Jedni podrzucają śmieci, innym one już cuchną

Bogna Kisiel
Jerzy Bakutis zagląda przez płot na posesję sąsiada. On u siebie nie przetrzymuje śmieci. Zwyczajnie podrzuca je do różnych, ogólnodostępnych koszy Grzegorz Dembiński
Od trzech tygodni mieszkańcy domów przy ul. Biegańskiej w Poznaniu nie mają wywożonych śmieci. Niektórzy nie dostali też pojemników na odpady. Zabrała je firma Altrans, gdy po raz ostatni odbierała śmieci.

- Kpią z nas i odsyłają jedni do drugich - twierdzi Jerzy Bakutis. - Altrans powiedział, że już nie zajmuje się wywozem naszych śmieci. GOAP był zaskoczony, że to nie Altrans. Nie wiedzieli, że teraz odpowiada za to Remondis. A w Remondisie na pytanie kiedy wywiozą śmieci, odpowiedzieli, że opublikują harmonogram w internecie.

To zamieszanie wywołała... ustawa śmieciowa.

Polecamy:

Ustawa śmieciowa: Ksiądz zlecił wywóz parafialnych śmieci... w krzaki

Każdy na swój sposób walczy o pojemnik i radzi sobie z odpadami. Niektórzy zdobyli kontener, bo poskarżyli się do sane-pidu.

- W niedzielę zrobiłem awanturę w Remondisie i po 14 dniach dostałem pojemnik - triumfuje pan Jerzy.

Tej determinacji zabrakło Piotrowi Jankowskiemu, który próbował dodzwonić się do Remon-disu, ale poddał się.
- Nie ma takiej możliwości - zapewnia P. Jankowski. - Stary kontener zabrano, a nowe na jakich zasadach dostarczano nie wiem. Chyba losowo, może płot się pracownikowi spodobał. W czwartek przejeżdżał ulicą nowiutki samochód Remon-disu. Zatrzymałem go. Spytałem kierowcę, kiedy dostanę pojemnik lub chociaż zabiorą moje śmieci. Wzruszył ramionami i odpowiedział "Jak od pana wezmę, to wszyscy będą chcieli, żebym zabrał".

Ustawa śmieciowa: Poznaniacy sobie z nią nie radzą...

Pan Piotr pytany, jak radzi sobie z rewolucją śmieciową, wyznaje: - Nie radzę sobie - i wskazuje na worki, do których pakuje śmieci. - Rewolta powoli fermentuje. Worki składamy za płotem. Przecież nie wyniosę śmieci do rezerwatu Żurawiniec.

Ustawa śmieciowa 2013: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowych przepisach

- Każdy kombinuje jak może - dodaje J. Bakutis, którego pojemnik jest pusty. Jak to możliwe? - A to podrzucę do kosza na przystanku autobusowym, a to do innego kontenera. Obdzielam po równo. Pojechałbym na pl. Kolegiacki, ale to trochę za daleko. Jeśli nic się nie zmieni, to chcę dowozić śmieci do gabinetu prezydenta Kruszyńskiego. Załączę wizytówkę, żeby wiedział od kogo są śmieci.

Pan Jerzy łatwo się nie poddaje. Do sekretariatu Mirosława Kruszyńskiego, zastępcy prezydenta także się dodzwonił. Zaproponował mu wycieczkę m.in. do Gdyni.

Polecamy:

Ustawa śmieciowa: Ksiądz zlecił wywóz parafialnych śmieci... w krzaki

- Gdyby zobaczył, jak tam wygląda sytuacja ze śmieciami, strzeliłby go zawał - twierdzi J. Bakutis. - A tego mu nie życzę. Jednak uważam, że powinien zrezygnować z wynagrodzenia za rzecz, którą totalnie spaprał. Proszę spojrzeć na to, co dzieje się ze śmieciami. To obraz nędzy i rozpaczy ku chwale zarządu miasta.

Pani Izabelli się udało. Ma pojemnik, bo zamówiła kontener o pojemności 240 litrów. Te Remondis miał i przywiózł w niedzielę. Inni mieszkańcy Biegańskiej zdecydowali się na mniejsze 120-litrowe.

- A tych podobno brakuje - tłumaczy pani Izabella. - Ludzie się niecierpliwią. Pakują śmieci w worki, a jest gorąco i powoli robi się nieprzyjemnie, zaczyna cuchnąć. Śmieci powinny być wywiezione 1 lipca. Chyba coś wymknęło się spod kontroli.

Zdaniem Alicji Cygan ze Związku Międzygminnego GOAP, dotychczas obowiązującego harmonogramu ustawa śmieciowa nie powinna zmienić.

Ustawa śmieciowa 2013: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowych przepisach

Z domów przy ul. Biegańskiej odpady były wywożone 1 i 16 dnia miesiąca. Kiedy śmieci zostaną stąd zabrane? O to "Głos" chciał spytać firmę Remondis. Jednak wczorajszy, kilkugodzinny szturm telefoniczny na Biuro Obsługi Klienta zakończył się fiaskiem.

Ustawa śmieciowa: jak Wy sobie z nią radzicie? Piszcie!

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

FLESZ: Dlaczego wierzymy w przepowiednie?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pelagia

Cała ta śmieciowa zawierucha podporządkowana jest pod podpisaną przez Grobelasa umowę z SITA ZIELONA ENERGIA Sp. z o. o., a dokładniej pod tych, co w tej Spółce rządzą. To oni mają zarabiać docelowo na polskich śmieciach. Wystarczy przeczytać poniższe dane:Dane firmy: SITA ZIELONA ENERGIA SP. Z O.O., WARSZAWA
Adres02-981 WARSZAWA ZAWODZIE 5, Województwo: MAZOWIECKIE
Zarząd FELDMANN STEPHANE GEORGES JOSEPH − CZŁONEK ZARZĄDU , HEDDESHEIMER STEPHANE CEDRIC − CZŁONEK ZARZĄDU
Sposób reprezentacjiSPÓŁKA JEST REPREZENTOWANA PRZEZ DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE. W PRZYPADKU, GDY MARGUERITE WASTE POLSKA S.Á R.L. POWOŁA WICEPREZESA/WICEPREZESÓW ZARZĄDU, SPÓŁKA JEST REPREZENTOWANA PRZEZ DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE: (I) WICEPREZESA ZARZĄDU I PREZESA ZARZĄDU; LUB (II) WICEPREZESA ZARZĄDU I ZWYCZAJNEGO CZŁONKA ZARZĄDU.
Udziałowcy, Wspólnicy lub Akcjonarjusze (obecni i poprzedni) Firma MARGUERITE WASTE POLSKA S.A.R.L., Firma SITA POLSKA
Branża, sektor, opisrecykling, przetwarzanie odpadów, usuwanie odpadów, organizacja odzysku
Status firmyFirma zarejestrowana w KRS od 2011-03-29. Firma aktywna
KRSKRS 0000382114
NIPNIP 951-233-56-94
REGONREGON 142871207

31 węzłowy Burke

Darliście sznupy POrtia -Tusk, Tusk -POrtia czy nie ? A przecież ten reżim ciemniaków nie ukrywał że idzie PO swoje. No to macie co chcecie i PO co te lamenty ? Poniżej trafnie : woźcie na Plac Kolegiacki.31

X
XXX

Przecież to jest wina GOAPu !! Mieli urzędasy ponad ROK na przygotowanie tego bajzlu. I co . I nic. jest jak zwykle. Tak to jest jak na dyrektorów w Poznaniu bierze się znajomych co nawet nie znają przepisow które obowiązują zarządzaną przez nich jednostką. Szkoda nerwów - dopóki PO w Poznaniu będzie rządzić życiem mieszkańców a urzędnicy będą zatrudniać swoich znajomych a nie fachowcow. Za posiedzenia GOAP bierze po 700 zł, ale etaty już są po parę tysięcy - a efektów NIE WIDAĆ !

j
jontek

Cytat: Do tej pory było taniej…
-dowodzi wielu mieszkańców. W dotychczasowym systemie opłaty były zróżnicowane. Wynikało to często z rachunku ekonomicznego firm odbierających odpady komunalne. W niektórych rejonach (np. na terenie spółdzielni mieszkaniowych) stosowano niższe stawki i równoważono je sobie opłatami w innych (np. na osiedlach willowych). Obniżeniu kosztów sprzyjały sprawne systemy segregacji działające na wielu osiedlach. Jednak można też było je zmniejszać poprzez wywożenie odpadów na dzikie składowiska. Ten nieszczelny system umożliwiający omijanie wymagań i nie gwarantujący osiągnięcia określonych poziomów odzysku i recyklingu musiał się zmienić.

No comments

p
piaseczno

Fyrma Jartar - 1 lipca miała odebrać śmieci przy moim bloku w Piasecznie. Do tej pory, czyli 5.07.13 nie raczyła się wywiązać. Co się z nią dzieje nie wiedzą ani w urzędzie miasta ani w samej firmie! nikt nie odbiera telefonów! A może się poświęcić i zawieść im śmieci przed biuro w Wólce Kosowskiej! Może będą wiedzieli co z tym zrobić! Albo przed UM?

j
jontek

Cyt: Zaproszeni przez "Głos" eksperci z Międzygminnego Związku "Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" - Jerzy Wolski i Walerian Ignasiak - odpowiadali dłużej na pytania niż zakładaliśmy.
- Dlaczego mam płacić aż 12 zł miesięcznie za śmieci? Na co idą te pieniądze?
Zostaną one przeznaczone na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów oraz obsługę całego systemu. Ustawodawca jednoznacznie określił, że gminy, a w naszym przypadku związek, nie może zarabiać na gospodarce odpadami.

Moje pytanie do ekspertów:
- Na co zatem szły pieniądze, które do tej pory płaciliśmy? Odbiór był, transport był, więc kogo/czego dotychczasowa stawka nie uwzględniała? GOPAu???
- Zazwyczaj jest tak, że za jakość trzeba zapłacić więcej. Dlaczego zatem mam płacić więcej skoro jest gorzej?

P
P.

Ustawa miała rozwiązać problem ze śmieciami raz a dobrze. Karmiono nas historyjkami o czystych lasach. W jaki sposób ustawodawcy chcą to osiągnąć skoro nadal pobierane są dodatkowe opłaty za odpady poremontowe, a wywóz wielkogabarytowych będzie mieć miejsce raz/ dwa razy na rok. Czy mamy uwierzyć w to, że firmy, którym Zakład Zagospodarowania Odpadów od 01.07 podniósł i to znienacka opłaty za przyjęcie m.in.odpadów poremontowych z 100 zł/t do 157 zł/t grzecznie się pogodzą z tym faktem? Czy mamy również uwierzyć w to, że mieszkańcy będą trzymać przez kilka miesięcy w swoich zazwyczaj przepastnych mieszkaniach tapczany, połamane krzesła czy np. stare dywany, by wystawić je, kiedy łaskawie stawi się firma po ich odbiór. Można jeszcze inaczej rozwiązać sprawę - zaplanować wymianę mebli lub pęknięcie krzesła tak, by wpasowało się w datę odbioru odpadów wielkogabarytowych. Pamiętajmy, że grunt to dobra organizacja. Pamiętajmy o tym wszyscy bez wyjątku.

p
poznaniak

Bo w pobliżu rezerwatu Żurawinicec jest ulica WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO!

j
ja poznaniak

Śmieci należy przywozić na pl. Kolegiacki. Drużyna p. Grobelnego, Kruszyńskiego i spółki wypasionymi furami za pieniądze poznaniaków wywiezie je do lasu.

D
DD

Teraz to dopiero lasy zapełnią się workami ze śmieciami.
Dziękujemy Ci PLATFORMO!

A tak serio, to na ul.Św,Michała jest centralny poznański zsyp na wszelkie śmieci od dawna nie zabierane przez nikogo. Cwaniactwo bierze po 700zł za każde posiedzenie, ale puste łby niczego mądrego nie wymyślą i dlatego nikt nie panuje nad sytuacją.

J
Jo

Makulaturę do Wojewody a szkło do biur POselskich

V
Victor

Przecież wg propagandy z Placu Kolegiackiego i Św. Michała wszystko jest zapięte na ostatni guzik :)

tylko ten garnitur, który nam uszyli nie posiada guzików :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3