Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kłosy, to poważne niebezpieczeństwo dla czworonogów. Jak zareagować, gdy pies cierpi?

Alicja Durka
Alicja Durka
W ostatnich dniach weterynarze mają pełne ręce pracy. Wiele psów cierpi przez wbite w skórę, nos, gardło czy uszy kłosy. Jak reagować, gdy zobaczymy wbity kłos w skórę, jakie są znaki ostrzegawcze, że ciało obce znajduje się w uchu naszego pupila? Wątpliwości rozwiewa lek. wet. Weronika Gruss, z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu.

Ostry kłos w ciele z pewnością sprawi, że pies będzie narażony na dyskomfort i cierpienie, ale to nie wszystko, ciało obce w organizmie to poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Może powodować problemy z układem oddechowym, krążeniowym, pokarmowym, a nawet ze słuchem.

- W ostatnich dniach to prawdziwa plaga, często po spacerach w wysokich trawach, a nawet w parkach wyciągamy psom ostre kłosy, zazwyczaj z łap, ale zdarzają się przypadki w nosach, uszach, a nawet pod trzecią powieką. Ostatnio mieliśmy przypadek w policzku, u szczeniaka

- tłumaczy lek. wet. Weronika Gruss, z UCMW.

Jak sprawdzić, czy pies cierpi?

Najważniejsze, to dokładne oglądanie psa po każdym spacerze. Jeśli kłos wbity jest delikatnie w skórę, to możemy spróbować wyjąć go samodzielnie, w innym przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza. Później należy obserwować miejsce skaleczenia, czy przypadkiem nie wdała się tam infekcja.

- Jeśli pies trzepie uchem, intensywnie kicha, uporczywie wylizuje jedno miejsce, to należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza, nie czekać aż łapa spuchnie. Nie wolno też na własną rękę próbować wyciągać ciało obce z ucha, bo w ten sposób przesuwamy je głębiej. Kolejnym problemem przy wylizywaniu jest to, że przy tej czynności pies wbija sobie kłos w policzki i język. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześniej konieczne jest znieczulenie i interwencja chirurgiczna. Im dłużej ciało obce przebywa w ciele, tym większe ryzyko infekcji

- tłumaczy lekarka.

Najtrudniejszym przypadkiem jest kłos wbity w trzecią powiekę, pierwszymi objawami jest wtedy obrzęk, pieczenie i łzawienie. W takim przypadku absolutnie nie należy wyciągać go na własną rękę, a natychmiast udać się do specjalisty. Oko to szczególnie wrażliwe miejsce, a w dodatku bardzo wilgotne, więc roślina szybko się rozpada. Bez znieczulenia pomoc psu jest praktycznie niemożliwa.

Najczęstsze objawy u psów

  • trzepanie uszami
  • przekrzywienie głowy
  • intensywne kichanie
  • tarcie oka
  • uporczywe wylizywanie łapki
  • kaszel
  • kichanie
  • trudności z oddechem
  • obrzęk w miejscu wkłucia
  • ropa wokół skaleczenia
  • gorączka

Zwierzęta też potrafią się śmiać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski