Uwaga na osiedlowe zbiórki odzieży używanej. Pomoc dla potrzebujących czy pomysł na nielegalny biznes? Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

Alicja Durka
Alicja Durka
Dokąd trafia odzież używana zbierana na nielegalnych zbiórkach?
Dokąd trafia odzież używana zbierana na nielegalnych zbiórkach? Dobuszynski
Na słupach ogłoszeniowych i drzwiach klatek schodowych często możemy znaleźć ulotki z informacją o zbliżającej się zbiórce odzieży używanej. Organizatorzy najczęściej zapewniają, że ubrania zostaną przekazane dla potrzebujących. Bardzo często dzieje się jednak inaczej, a zbiórki prowadzone są nielegalnie. Jak zweryfikować zbiórkę i gdzie legalnie i ekologicznie oddać niepotrzebne ubrania? Podpowiadamy!

Na rozwieszanych ulotkach najczęściej widnieje data zbiórki, instrukcja, jak przygotować ubrania, logo fundacji i hasła motywujące do pomocy potrzebującym. To jednak bardzo często tylko przykrywka.

Zbiórki odzieży: Jak zweryfikować czy zbiórka jest legalna?

Sprawdź, czy zbiórka została zgłoszona

Osoby odpowiedzialne za zbiórkę zobowiązane są do zgłoszenia jej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jeśli zbiórka otrzyma formalną weryfikację, to dane zawarte w zgłoszeniu zostają zamieszczone na portalu zbiórek publicznych zbiorki.gov.pl, gdzie za pomocą wyszukiwarki w łatwy sposób można sprawdzić, czy ogłoszenie jest prawdziwe.

Zdecydowana większość zbiórek ogłaszanych za pomocą ulotek nie jest tam zgłoszona. Co więcej, numer zgody powinien być udostępniony na ulotce lub ogłoszeniu, więc jeśli go tam nie ma, najprawdopodobniej w ogóle nie istnieje. Według prawa każdy obywatel może sprawdzić jak zostały rozliczone oddane przedmioty lub przekazane pieniądze.

Kolejnym problemem niezgłoszonej zbiórki jest fakt, że niemożliwe jest również zweryfikowanie, co dzieje się dalej z oddanymi przedmiotami, jak są utylizowane i w jaki sposób wykorzystywane.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Weryfikuj fundacje

Kolejnym krokiem może być sprawdzenie, czy fundacja przedstawiona na ulotce w ogóle istnieje, czy prowadzi stronę. W wyszukiwarce internetowej można również wpisać numer KRS firmy i upewnić się, że organizacja przedstawia swój statut, cele, dotychczasowe zadania i aktualną działalność prezesa. Może się okazać, że właściciel prowadzi sklep z odzieżą używaną lub inną działalność handlową.

Jeśli fundacja istnieje, warto zadzwonić na numer telefonu podany na stronie, nie na ulotce. Okazuje się, że organizatorzy nielegalnych zbiórek często podają swoje lub nieaktywne numery, tym samym podszywając się pod działalność innej organizacji.

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Gdzie zgłosić nielegalną zbiórkę? Odpowiedzialność prawna za brak formalności

Zbiórkę prowadzoną niezgodnie z prawem możemy zgłosić na policję i do straży miejskiej, bo prowadzenie niezgłoszonej zbiórki jest karalne. Można również dokonać zgłoszenia do prokuratury, która powinna wszcząć postępowanie i zgłosić wniosek do sądu o ukaranie takiej osoby.

Kto bez wymaganego zgłoszenia zbiórki publicznej lub niezgodnie ze zgłoszeniem zbiórki publicznej organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar, podlega karze grzywny

- czytamy w ustawie z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

- Jeśli tego typu zbiórka nie jest zgłoszona, to popełniamy wykroczenie i możemy zostać ukarani grzywną do pięciu tysięcy złotych. grozi też przepadek wszystkiego, co zostało zebrane, mogą to być pieniądze czy rzeczy w naturze. Przepadek może być zasądzony obligatoryjnie. Sąd wymierza karę do pięciu tysięcy, ale z reguły ta kara jest nawet niższa. Pewne zbiórki są wyjęte spod tego obowiązku zgłoszenia i są to, np. zbiórki na cele religijne, w drodze loterii fantowe albo zbierane osobiście wśród znajomych lub współpracowników, itd.

- informuje prof. Krystian Ziemski.

Gdzie legalnie i ekologicznie oddać niepotrzebne ubrania?

Pierwszym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych ubrań, zabawek i innych przedmiotów jest sprzedaż na stronach poświęconych tego typu sprzedażom. Wiele osób decyduje się też na oddanie ich organizacjom lub na grupach facebookowych.

Ciekawą ofertę przedstawia firma Ubrania do Oddania. Na ich stronie można zamówić kuriera i spakować karton o wadze minimalnej 10 kilogramów. Za każdy kilogram oddanej odzieży firma przekazuje 1 zł na wybrany przez darczyńcę cel charytatywny.

Nie każdy jednak zbierze całe 10 kg ubrań. W Poznaniu działają prowadzone przez Po-Dzielnię Giveboxy, czyli szafy w przestrzeni miejskiej, gdzie każdy może pozostawić coś, czego nie potrzebuje, a co może się jeszcze komuś przydać. W Giveboksie można pozostawić nie tylko niepotrzebne ubrania i buty, ale także książki, płyty, filmy, sprzęt AGD i RTV.

Lista Giveboxów w Poznaniu i okolicach

  • Śródka, Gdańska 2 (amfiteatr przy Bramie Poznania)
  • Grunwald – Kopernik, Newtona 14 (kompleks handlowy)
  • Łazarz, Park Kasprowicza (wejście na baseny POSiR)
  • Suchy Las, Szkolna 16 (Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna)
  • Stare Miasto, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, al. Niepodległości 10, w budynku: poziom – 1
  • Piątkowo, PCK Dąbrówka, Os. Chrobrego 117

Coraz więcej zielonej energii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie