MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W kościele w Poznaniu zamilkły dzwony. Mieszkańcy Sołacza skarżyli się na hałas, miasto sprawdziło. Co teraz?

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Dzwoni zamilkły... Mieszkańcy skarżyli się na hałas
Dzwoni zamilkły... Mieszkańcy skarżyli się na hałas Waldemar Wylegalski
Dzwony kościelne Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Vianneya przy ul. Podlaskiej 10 na Sołaczu w Poznaniu milczą... Mieszkańcy skarżyli się na hałas. Miasto przeprowadziło badania, które potwierdziły przekroczenie norm. Jak skończy się ta sprawa?

Jakiś czas temu dzwony kościelne poznańskiej parafii zamilkły. Poinformowano o tym w ogłoszeniach parafialnych parafii pw. św. Jana Vianneya w Poznaniu.

- Wiele osób już zauważyło, że od dłuższego czasu nie słychać dzwonów kościelnych w naszej parafii. Przepisy prawa nie pozwalają nam na używanie dzwonów, których dźwięk przekracza znacznie normy dopuszczalnych decybeli - czytamy w ogłoszeniach.

Okazuje się, że dzwony przeszkadzały mieszkańcom, którzy skarżyli się na hałas.

- Do Wydziału Klimatu i Środowiska UMP wpłynęło kilka skarg na hałas powodowany przez dzwony kościelne Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Vianneya przy ul. Podlaskiej 10 w Poznaniu. W swoich skargach mieszkańcy wskazywali na przekroczenie norm o 30 dB. W związku z tym wszczęto postępowanie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku oraz zlecono akredytowanemu laboratorium wykonanie pomiarów - informuje Izabela Dutkowiak, zastępczyni dyrektorki Wydziału Klimatu i Środowiska UMP.

Jak informuje Dudkiewicz, w toku prowadzonego postępowania dokonano kwalifikacji terenów sąsiadujących z parafią pod względem ochrony przed hałasem, wg rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2014. poz. 112). Dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej bezpośrednio sąsiadującej z parafią dla pory dnia określono dopuszczalny poziom LAeqD = 50 dB, natomiast dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej dla pory dnia określono dopuszczalny poziom LAeqD = 55 dB.

Przekroczenie norm

Na podstawie otrzymanych wyników pomiarów hałasu stwierdzono, że dzwony kościelne powodują przekroczenia wartości dopuszczalnych od 13,6 dB do 22,2 dB.

Zmiana harmonogramu bicia dzwonów

Proboszcz parafii pw. św. Jana Vianneya po zapoznaniu się z wynikami pomiarów podjął decyzję o zmianie harmonogramu bicia dzwonów (godziny i długość bicia dzwonów oraz liczby wykorzystywanych dzwonów), w taki sposób aby dotrzymane zostały dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku.

- Wprowadzony harmonogram został potwierdzony badaniami hałasu przez akredytowane laboratorium wykonanymi na zlecenie parafii. Obecnie dzwony kościelne nie powodują przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. WKiŚ jest w tracie wydawania decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego w tej sprawie - odpowiada nam Izabela Dudkiewicz.

Parafia jednak nie jest w pełni usatysfakcjonowana z takiego rozwiązania.

- Postępowanie, jakie zakończyło się w tej sprawie ugodą z Urzędem Miasta, nakłada na nas obowiązek wyciszenia dzwonów. Jest to rozwiązanie bardzo niedoskonałe i mamy nadzieję, że tylko czasowe. Dążyć będziemy do takiego rozwiązania tej sprawy, aby przy zachowaniu przepisów prawa, przywrócić możliwość używania dzwonów - czytamy w ogłoszeniach parafialnych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W tym miejscu mieściła się niegdyś jedna z najsławniejszych poznańskich agencji towarzyskich

Opuszczony budynek znanej agencji towarzyskiej "Cindy" na li...

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski