Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Dworze powstanie jedna z większych elektrowni słonecznych w Wielkopolsce. Będzie ona obejmowała powierzchnie 21 ha!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Jak dodawał włodarz gminy ważnymi argumentami było również zwiększenie dochodów własnych gminy z tytułu opłat dzierżawnych i podatkowych oraz pozytywny wpływ wybudowanej elektrowni na rozwój społeczny i gospodarczy.
Jak dodawał włodarz gminy ważnymi argumentami było również zwiększenie dochodów własnych gminy z tytułu opłat dzierżawnych i podatkowych oraz pozytywny wpływ wybudowanej elektrowni na rozwój społeczny i gospodarczy. pixabay.com/materiał ilustracyjny
W czwartek, 27 lipca 2023 roku Enea Serwis będąca również koordynatorem nadobrzańskiego klastra energii odnawialnej zawarła z gminą Zbąszyń umowę przygotowawczą na budowę dużej elektrowni słonecznej na powierzchni 21 ha. Zlokalizowana ona będzie w obrębie miejscowości Nowy Dwór.

Zawarto umowę na budowę dużej elektrowni w gminie Zbąszyń

27 lipca 2023 roku Enea Serwis będąca również koordynatorem nadobrzańskiego klastra energii odnawialnej zawarła z gminą Zbąszyń umowę przygotowawczą na budowę dużej elektrowni słonecznej na powierzchni 21 ha, zlokalizowanej w obrębie miejscowości Nowy Dwór.

- Podejmując decyzję o wieloletniej współpracy brano pod uwagę wysokie prawdopodobieństwo skutecznej i szybkiej realizacji zamierzenia inwestycyjnego przez podmiot należący do grupy kapitałowej Enea, będącej również głównym dostawcą energii elektrycznej na terenie gminy Zbąszyń. Ważnym efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego gminy i jej mieszkańców oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne, dotyczący obniżenia poziomu emisji gazów cieplarnianych i strat energii związanych z jej przesyłem na duże odległości z elektrowni węglowych

- podkreśla burmistrz Zbąszynia, Tomasz Kurasiński.

Jak dodawał włodarz gminy ważnymi argumentami było również zwiększenie dochodów własnych gminy z tytułu opłat dzierżawnych i podatkowych oraz pozytywny wpływ wybudowanej elektrowni na rozwój społeczny i gospodarczy.

W imieniu gminy Zbąszyń umowę zawarli burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński oraz skarbnik gminy Zbąszyń Joanna Korcz, natomiast w imieniu Enea Serwis Sp. z o.o. z siedzibą w Gronówko umowę zawarli prezes zarządu Ireneusz Rogowski oraz członek zarządu Sławomir Szczot.

W 2022 roku w powiecie wolsztyńskim powstała farma słoneczna o powierzchni aż 40 ha

Grupa R.Power na koniec 2022 roku poinformowała o zakończeniu budowy wielkopowierzchniowej farmy fotowoltaicznej w powiecie wolsztyńskim.

- Projekt o mocy 27 MWp jest zlokalizowany na terenie 40 hektarów w miejscowości Karpicko w powiecie wolsztyńskim. Elektrownia słoneczna, którą R.Power zbudował w Wielkopolsce, składa się z ponad 50 tysięcy modułów dwustronnych o jednostkowej mocy 530 Wp, co pozwoli na istotne zwiększenie uzysków energii w porównaniu do tradycyjnych systemów bazujących na panelach jednostronnych. W projekcie zastosowano również 100 inwerterów

- wyjaśniała w oficjalnym komunikacie firma realizująca przedsięwzięcie.

Największa farma zlokalizowana jest również w Wielkopolsce

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w województwie wielkopolskim rozpoczęła produkcję energii pod koniec 2021 roku. Inwestycja została zrealizowana z inicjatywy Zygmunta Solorza i jest jednym z etapów przechodzenia kontrolowanej przez niego grupy energetycznej ZE PAK na produkcję czystej energii i odejścia od węgla brunatnego. W planach jest m.in. uruchomienie na miejscu produkcji wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej z fotowoltaiki.

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje około 100 ha terenu. Jeszcze niedawno był to teren wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego.

Do budowy elektrowni wykorzystano także 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA.

Źródło: nowytomysl.naszemiasto.pl

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - odcinek 6, powiat średzki:

od 16 lat
Są takie miejsca w województwie, gdzie zarabia się znacznie lepiej niż w innych. Różnice nie są małe, a kwoty potrafią szokować. Najgorzej wypada powiat kępiński, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 4 245 zł. To o prawie 2,5 tys. zł mniej niż w powiecie, który może pochwalić się najwyższymi zarobkami. Zobacz, w których powiatach w Wielkopolsce wynagrodzenia są najwyższe --->

W tych powiatach w Wielkopolsce zarabia się najwięcej. Spraw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski