MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu będzie najdroższe parkowanie w Polsce. Za postój samochodu na Starym Mieście - od 7 zł za godzinę. Podwyżki już od 1 kwietnia

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Nowością jest Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP), która będzie obowiązywać na Starym Mieście i Jeżycach (do ul. Polnej). Na Starym Mieście zostanie uruchomiona 1 kwietnia, a na Jeżycach 1 czerwca.
Nowością jest Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP), która będzie obowiązywać na Starym Mieście i Jeżycach (do ul. Polnej). Na Starym Mieście zostanie uruchomiona 1 kwietnia, a na Jeżycach 1 czerwca. Waldemar Wylegalski
Strefa Płatnego Parkowania (SPP) w Poznaniu obejmie większy obszar i będzie droższa. Na wtorkowej sesji zdecydowali o tym poznańscy radni. Podwyżki w centrum Poznania zaczną obowiązywać 1 kwietnia, a na Jeżycach dwa miesiące później.

Nowością jest Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP), która będzie obowiązywać na Starym Mieście i Jeżycach (do ul. Polnej). Na Starym Mieście zostanie uruchomiona 1 kwietnia, a na Jeżycach 1 czerwca. Za pozostawienie pojazdu na Starym Mieście opłata za pierwszą godzinę wyniesie 7 zł, za drugą 7,40, za trzecią 7,90 zł, natomiast na Jeżycach odpowiednio – 5 zł, 6 zł i 6,90 zł. Opłaty w ŚSPP będą pobierane od poniedziałku do piątku, w godz. 8-20, a w soboty w godz. 8-18.

Sprawdź też:

W pozostałej części Jeżyc , objętych strefą oraz po rozszerzeniu strefy na Wildę i Łazarz (od poniedziałku do piątku, w godz. 8-18) stawki mają być następujące: 3,50, 4,20 i 4,90 zł. Obniżono w stosunku do pierwotnej propozycji opłaty za koperty komercyjne (miało być od 800 zł do 1,2 tys. zł), które można wykupić na miesiąc, na całą dobę. W śródmiejskiej strefie na Starym Mieście opłata za taką kopertę wynosi 900 zł, na Jeżycach 750 zł, natomiast na pozostałym obszarze strefy – 600 zł.

– Jeśli przedsiębiorca posiada tytuł prawny do lokalu w strefie, to może liczyć na 50-procentowy upust – mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. – Zostaną także wyznaczone miejsca dedykowane pacjentom szpitali i NZOZ-ów, na których będzie można za darmo zatrzymać się na 10-15 minut.

Czytaj też: Poznań: Parkowanie w centrum miasta podrożeje. Mamy pokochać komunikację miejską. Zmuszać nas mają do tego podwyżki!

Abonament dla mieszkańca zameldowanego w strefie i płacącego podatki na rzecz Poznania na jedno auto wyniesie 30 zł (na każde kolejne po 150 zł). Mniej za abonament zapłacą osoby mieszkające na Łazarzu i Wildzie, gdy zostanie tam wprowadzona strefa, bo 10 zł.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta zwraca uwagę, że kierowcy nie muszą pozostawiać auta w strefie:

– Taniej będzie można zaparkować na parkingach buforowych, gdzie miasto ma wpływ na wysokość opłat czy kubaturowych przy ul. Za Bramką, pod Kaponierą i placem Wolności - wyjaśnia wiceprezydent.

Sprawdź też: Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania: Nie chcemy zarabiać na Strefie Płatnego Parkowania

Zdaniem Klaudii Strzeleckiej, radnej PiS Poznań staje się miastem dla ludzi bogatych, bo nie tylko wzrosną opłaty w strefie, ale też zapowiadane są podwyżki biletów za przejazdy komunikacją miejską.

– Będziemy miastem z najlepszą polityką parkingową i najbardziej efektywną oraz nowoczesną komunikacją – uważa Marek Sternalski, radny KO. – Opowieści, że jest to działanie fiskalne to absurd. Albo będziemy miastem z dobrą przestrzenią, albo zakorkowanym.

Zobacz:

W ubiegłym roku Poznań dopłacił do komunikacji miejskiej prawie 332 mln zł. Prezydent Jacek Jaśkowiak twierdzi, że w obecnej sytuacji finansowej miasto nie może jeszcze więcej dokładać do transportu. I już jesienią zapowiedział podwyżki cen biletów na MPK Poznań. Mają wejść w życie 1 lipca. Ile zapłacimy? Przejdź dalej i sprawdź --->

Podwyżki cen biletów w 2020 roku. Zobacz, ile zapłacimy od 1 lipca!

Jacek Olszewski z Konfederacji Wolność i Niepodległość stwierdził, że opłaty w strefie ograniczają wolność obywateli, są dowodem nieudolności władz.

– Centrum Poznania będzie się kojarzyło z opresją i chciwością władz. Zrobimy tu strefę ciszy, wypędzimy biznes, kulturę – mówi Olszewski.

Wiesław Rygielski z Koalicji Antysmogowej nie podziela tej opinii.

– Niech nikt nie opowiada bajek, że miasto się wyludni. Amsterdam się nie wyludnił – wskazuje Rygielski. I dodaje, że ekolodzy popierają propozycje zmian w strefie.

Lidia Dudziak w imieniu klubu radnych PiS zgłosiła trzy poprawki. Jedna z nich dotyczyła wyznaczenia darmowych miejsc postojowych przy szpitalach dla pacjentów przyjeżdżających na zabiegi ratujące życie. Druga zawierała utrzymanie ceny abonamentu dla mieszkańca na poziomie 10 zł, a za każde kolejne auto abonament miał wynosić 50 zł. PiS zaproponowało też inną wysokość opłat za parkowanie. W śródmiejskiej strefie stawka miała wynosić za pierwszą godzinę 5 zł; za drugą 5,50 zł; za trzecią 5, 90 zł, a na pozostałym obszarze strefy odpowiednio – 3,50 zł; 4 zł; 4,20 zł. Rada Miasta odrzuciła poprawki klubu PiS.

Zobacz też:

Mistrzowie parkowania w Poznaniu: Ich pomysły naprawdę zadziwiają!

Mistrzowie parkowania: Ich pomysły naprawdę zadziwiają! [ZDJĘCIA]

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski