Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu od 20 lat leczą słuch dzieci. To największy program w Polsce. Jurek Owsiak: "Jesteśmy bardzo dumni"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Do 31 października w Centralnej Bazie Danych Programu zarejestrowano 7 508 825 dzieci.
Do 31 października w Centralnej Bazie Danych Programu zarejestrowano 7 508 825 dzieci. Robert Woźniak
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraz z poznańską Kliniką Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej od 20 lat badają słuch noworodków. Pomogli już ponad 7 mln dzieci.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków organizowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przy wsparciu Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ma już 20 lat.

– To największy program profilaktyczny i populacyjny realizowany w naszym kraju i to w całości ze środków publicznych – mówi dr hab. n. med. Jarosław Szydłowski, koordynator medyczny programu. – Skorzystało z niego już ponad 7,5 mln dzieci w Polsce. Konsekwencją tego jest wdrożenie dla tych chorych dalszej opieki w zakresie diagnostyki i rehabilitacji, a w sytuacjach koniecznych również terapii zaburzeń słyszenia.

Badania słuchu u noworodków w ramach programu obejmują obecnie 96 proc. dzieci. Z powodu wykrytych nieprawidłowości dalszej diagnostyki wymaga 8,9 proc. z nich. Łącznie, przez 20 lat trwania programu problem ze słuchem rozpoznano u około 17,7 tys. dzieci.

– To nasz sztandarowy program, który działa każdego dnia - czy święta, czy dzień, czy noc. Prawie dwa lata temu badane były tylko dzieci z grup ryzyka, kiedy było wiadomo, że ktoś w rodzinie miał kłopoty ze słuchem. Okazało się jednak, że statystyki mówią zupełnie co innego, że także dzieci, które nie mają żadnego ryzyka w rodzinie, mogą mieć różne wady. Dlatego postanowiliśmy ruszyć z tym programem – opowiada Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP. – Najpierw zaczęliśmy od pilotażu w dwóch województwach, ale poszło to tak szybko i dobrze, że natychmiast wprowadziliśmy to w całej Polsce. Dzisiaj jesteśmy bardzo dumni z tego programu – powiedział.

Jak dotąd na realizację programu wydanych zostało 71 mln zł. Jednak jak tłumaczą założyciele i koordynatorzy programu, w planach jest poszerzenie zakresu badań, a także zwiększenie ich poziomu.

– Ten program cały czas się rozwija, jego ewolucja związana jest z postępem technicznym, wprowadzaniem coraz nowszych, bardziej dostępnych technik diagnostycznych. W najbliższym czasie prawdopodobnie sięgniemy po skryning genetyczny, który na początku będzie obejmował program pilotażowy w jednym województwie – zapowiada dr hab. n. med. Szydłowski.

Program Fundacji WOŚP i poznańskiej kliniki obejmuje kompleksową opiekę nad małymi pacjentami, która obejmuje skryning, diagnostykę i interwencję w postaci wszczepienia implantu ślimakowego, czy założenie aparatów słuchowych i rehabilitację. Obecnie program realizowany jest łącznie w 471 ośrodkach w całym kraju.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie, odcinek 4 - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski