Podobizny pięciu kobiet związanych z Jeżycami będą niedługo elementami muralu na ścianie przy ul. Gajowej - Rada Osiedla Jeżyce uzyskała wszystkie zgody - od administracji budynku, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Plastyka Miejskiego, ma już wykonany projekt i zamówionych malarzy. Trzeba jeszcze dozbierać na powłokę antygraffiti - ze względu na akty wandalizmu niszczycieli uzbrojonych w spray z farbą - i już będzie można malować.
Na murze będą namalowane wizerunki pań, które na Jeżycach mieszkały, uczyły się i pracowały. To Wanda Błeńska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Krystyna Kofta, Krystyna Feldman i Aleksandra Banasiak.
Zobacz też: Tragiczny wypadek pod Poznaniem. Samochód runął z wiaduktu
Mural miał być przygotowany pierwotnie w innym miejscu, przy ul. Dąbrowskiego, trzeba było jednak zmienić planowaną lokalizację i zaplanować go na ścianie przy ul. Gajowej.
- W 2018 zapytałam facebookową grupę mieszkańców Jeżyc, co moglibyśmy naprawić w naszej okolicy. Wśród głosów pojawiła się koncepcja poprawienia stanu ogrodzenia niezabudowanej posesji przy ul. Dąbrowskiego 31. Zapadła więc decyzja, by działać! - tak o historii przyszłego dzieła sztuki czytamy na portalu pomagam.pl.
- Pomoc zaoferował grafik i architekt Jakub Chrzanowski z todos.architekci, który przygotował pierwszy projekt muralu, uwzględniając grupowe głosy. Pojawił się pomysł, aby na tle jeżyckich budynków umieścić osoby związane z dzielnicą. W związku z tym, że 2018 rok był Rokiem Kobiet, zrodziła się koncepcja, żeby wyróżnić panie, które mieszkały lub pracowały na Jeżycach. Wybraliśmy: Kazimierę Iłłakowiczównę – pisarkę i tłumaczkę, Wandę Błeńską – lekarkę i misjonarkę, Krystynę Feldman – aktorkę, Aleksandrę Banasiak – pielęgniarkę szpitala im. Raszei, biorącą udział w Czerwcu ‘56, Krystynę Koftę – pisarkę i felietonistkę.
- Kiedy ruszyła zbiórka, okazało się, że pusta parcela, której płot straszył Jeżyczan od kilkunastu lat, została sprzedana i powstanie tu kamienica (choć wcześniej konsultowaliśmy się z dotychczasowymi właścicielami). Trzeba więc było szukać nowej lokalizacji. Przy poszukiwaniach pomagał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, a ostatecznie idealne miejsce znalazłam u zbiegu ul. Gajowej i Sienkiewicza, w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej "JEŻYCE". Z jednej strony jest to ściana, która także potrzebuje estetycznej odmiany, a z drugiej - znajduje się ona zaledwie kilkadziesiąt metrów od dawnego mieszkania Kazimiery Iłłakowiczówny - jednej z bohaterek muralu, a także niedaleko tablicy przy wejściu do zajezdni Gajowej, na której umieszczono fragment jej wiersza - czytamy na portalu pomagam.pl.
Ponieważ nowa lokalizacja ma inną powierzchnię, mural przeprojektowano.
- Za odświeżoną koncepcję zabrała się Dorota Piechocińska (to kolejna kobieta związana z Jeżycami :)), a kwestię przeniesienia projektu na ścianę zaoferowała grupa MURALL - wyjaśnia pomagam.pl. - Otrzymaliśmy akceptację projektu od Plastyka Miejskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu oraz wsparcie Rady Osiedla Jeżyce. Mimo tego, że nowa ściana jest znacznie mniejsza, nadal brakuje nam części środków. Będzie nam super miło, jeśli zechcesz wesprzeć ten oddolny projekt mieszkańców i doprowadzić tę inicjatywę do szczęśliwego końca...
Pomagam.pl. prowadzi zatem zbiórkę pod hasłem mural-gajowa.
Zobacz efektowne wizualizacje nowego muralu w Poznaniu TUTAJ.
O jego pracach pisał cały świat! Upiększają miasto, a graffi...
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?