Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad znów atakuje! Już ponad 200 interwencji strażaków od października. ZKZL reaguje i rozdaje darmowe czujniki czadu w Poznaniu

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Czad to dwutlenek węgla, który jest gazem bezwonnym i pozbawionym smaku, dlatego często mówi się o nim jako o "cichym zabójcy".
Czad to dwutlenek węgla, który jest gazem bezwonnym i pozbawionym smaku, dlatego często mówi się o nim jako o "cichym zabójcy". Sławomir Kowalski
Każdego roku z powodu zatrucia czadem umiera w naszym kraju kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie jest to związane z wybuchem pożaru, ale z niewłaściwą eksploatacją lokalu i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu właśnie rozpoczął kolejną akcję rozdawania czujników czadu. Warto skorzystać i uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że od początku okresu grzewczego, czyli od 1 października, zanotowano 217 interwencji związanych z emisją czadu. Zginęło pięć osób, a ponad 100 wymagało pomocy lekarskiej.

Podobne przypadki miały także miejsce w ostatnich dniach w Wielkopolsce. Jeden z nich był śmiertelny - mężczyzna został odnaleziony w swoim łóżku w miejscowości Wiry w gminie Komorniki. Według strażaków prawdopodobną przyczyną zatrucia była nieprawidłowa eksploatacja pieca grzewczego.

Czym jest czad? Jakie są objawy zatrucia?

Czad to dwutlenek węgla, który jest gazem bezwonnym i pozbawionym smaku, dlatego często mówi się o nim jako o „cichym zabójcy”. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen. Blokuje w ten sposób dopływ tlenu do organizmu.

Jakie są objawy zatrucia? Przy lżejszym są to ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Z kolei przy ostrym - przy dużych stężeniach gazu, może dość do nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności krążeniowo-oddechowej, a w najgorszym przypadku - do śmierci.

Czujniki czadu - tak obronisz się przed niebezpieczeństwem

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych właśnie rozpoczął kolejną akcję rozdawania czujników czadu. Organizowana jest ona co roku - w sumie udało się rozdać już blisko 2000 urządzeń. Oferta ZKZL skierowana jest do najemców mieszkań komunalnych, którzy ogrzewają mieszkania piecami węglowymi lub gazowymi ogrzewaczami wody - tzw. junkersami.

Urządzenia można odebrać nieodpłatnie w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki lub w jednym z pięciu terenowych Punktów Obsługi Klienta. Przed odbiorem wystarczy potwierdzić zamieszkanie w danym miejskim lokalu. Każdy z czujników ma datę żywotności - po jej zakończeniu wystarczy wymienić go w tym samym punkcie.

Podobną inicjatywę organizuje powiat poznański i Komenda Miejsca PSP. Program edukacyjny „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie” polega na wypełnieniu ankiety. Co dwa tygodnie spośród tych prawidłowo wypełnionych będzie losowane 10 osób które otrzymają czujkę.

Ile kosztuje dobry czujnik czadu? Niewiele

Dobry czujnik czadu jest niezawodny, czuły i precyzyjny. Musi on na bieżąco monitorować poziom tlenku węgla oraz ostrzegać – najczęściej alarmem dźwiękowym, ale czasami również optycznym. O jego wysokiej czułości i o tym, że zapewnia odpowiednie reakcje świadczy certyfikat EN50291.

Dobry czujnik nie kosztuje wiele - najtańsze modele warte polecenia, według strony benchmark.pl, kosztują niespełna 100 złotych, a te bardzo dobre oscylują w przedziale od 100 do 200 złotych.

Na co powinniśmy zwracać przy wyborze czujnika? Spełnianie wymogów zawartych w certyfikacie jest najważniejsze, jednak dzielą się one również według sposobu zasilania. Istnieją również modele z wyświetlaczami czy takie, które łączą się z systemami smart home oraz te, które są 2 w 1 – oprócz tlenku węgla wykrywają również dym lub gaz.

Te rośliny domowe ułatwiają relaks i oczyszczają powietrze. Sprawdzą się idealnie w sypialni!Przejdź do galerii i sprawdź --->Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Te kwiaty doniczkowe likwidują smog! Ułatwiają odpoczynek i ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski