MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych gminach w Polsce przybywa mieszkańców. Sprawdź, gdzie Polacy chcą mieszkać!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
W tych gminach Polacy chcą mieszkać. Oto gminy z największym przyrostem ludności w kraju. Gdzie dokładnie mieszczą się te miejsca? Sprawdź wszystkie gminy ---->
W tych gminach Polacy chcą mieszkać. Oto gminy z największym przyrostem ludności w kraju. Gdzie dokładnie mieszczą się te miejsca? Sprawdź wszystkie gminy ---->pixabay.com/materiał ilustracyjny
Polacy w tych miejscach chcą mieszkać. W ciągu 10 lat, od ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, sytuacja na mapie kraju uległa znacznej zmianie. W niektórych gminach ubyło ponad 10 procent mieszkańców, w innych za to liczba ludności wzrosła. Największym przyrostem ludności charakteryzowały się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich. Gdzie dokładnie znajdują się te gminy? Wszystkie dane i informacje pochodzą z informacji o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin.

Narodowy Spis Powszechny 2021

Jak można przeczytać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: ile nas jest, jak żyjemy i kim właściwie jesteśmy. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań, w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań lub gospodarstw rolnych, w przypadku powszechnego spisu rolnego. Informacje uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą zatem od wszystkich obywateli.

Ostatni taki spis był przeprowadzany w 2021 roku, a jeszcze wcześniej w 2011 roku.

W publikacji dostępne są tablice porównujące wyniki spisów powszechnych w 2011 roku i 2021 roku, dotyczące m.in. ludności ogółem i w podziale na płcie, ludność w miastach i na wsi. Ponadto, można tam znaleźć dane właśnie na temat miast i gmin o największym ubytku i największym przyroście ludności.

Gminy z największym wzrostem ludności

Największym przyrostem ludności charakteryzowały się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy. Nadmienić jednak należy, że proces suburbanizacji dotyczy również miast średniej wielkości

- Warto zauważyć, że większość głównych ośrodków miejskich odnotowuje spadek populacji. Spośród 37 miast liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców, jedynie w ośmiu wystąpił wzrost liczby ludności, wśród nich są miasta wojewódzkie: Zielona Góra, Warszawa, Rzeszów, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Opole i Białystok. Pozostałe miasta wojewódzkie odnotowały ubytki, największe w Katowicach i Łodzi (ubytek około 8%), następnie Kielce i Bydgoszcz. Należy jednak pamiętać, że dla niektórych gmin i miast zmiany administracyjne, jakie miały miejsce od 2011 r., mogą wpływać na prezentowane wartości.

- czytamy w "Informacji o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin".

W których gminach w Polsce przybyło ludności? Sprawdź naszą galerię!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski