Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce jest więcej zarażonych HIV

Marcin Idczak
W Wielkopolsce przybywa zarażonych wirusem HIV, ale coraz więcej osób zgłasza się też na badania.
W Wielkopolsce przybywa zarażonych wirusem HIV, ale coraz więcej osób zgłasza się też na badania.
Tylko w tym roku w województwie wielkopolskim zanotowano 93 nowe zakażenia wirusem HIV. Jeśli patrzeć na statystyki, to ogromny wzrost, gdyż od 1987 roku, gdy zaczęto gromadzić szczegółowe dane, do końca 2012 (czyli przez 25 lat) takich przypadków na terenie naszego regionu zanotowano 723.

- To nie znaczy jednak, że nagle nastąpił ogromny wzrost zarażeń czy też zachorowań na AIDS w Wielkopolsce - tłumaczy Ewelina Suska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - To efekt rosnącej wśród nas świadomości na temat zagrożenia tą chorobą. Dlatego coraz więcej osób zgłasza się do przeprowadzenia testów - dodaje.

Czytaj także:

Poznań: Anonimowy punkt HIV znowu działa

Jednak wciąż szacuje się, że w naszym kraju 70 procent nosicieli nie zdaje sobie z tego sprawy. Nieświadomie mogą zarażać innych. W całym kraju w 2013 r. zostało potwierdzonych ponad 17 tysięcy przypadków zarażenia, natomiast na AIDS zachorowało prawie 3 tysiące osób, a więcej niż 1200 zmarło.

W Wielkopolsce obecność wirusa HIV najczęściej stwierdza się u mężczyzn - wśród 93 osób było tylko 7 kobiet.

Według danych gromadzonych i podanych do wiadomości przez sanepid, w tym roku nie wykryto wirusa u żadnego Wielkopolanina, który ma mniej niż 20 lat. Najczęściej zarażenie stwierdzano u osób w przedziale wiekowym miedzy 30 a 39 lat (42 przypadki) oraz od 20. do 29. roku życia (43 osoby), choć zdarzyło się, że testy dają wynik pozytywny także i u osób mających więcej niż 60 lat.

W jaki sposób najczęściej dochodzi do zarażeń? Na pierwszym miejscu pozostają kontakty seksualne. Na drugim - wielokrotne stosowanie tych samych igieł przez różne osoby.

- Takie przypadki dotyczą niemal wyłącznie narkomanów, którzy środki uzależniające wstrzykują sobie dożylnie - dodaje Ewelina Suska. Wiele zakażeń notuje się również u odwiedzających studia piercingu (przekłuwanie uszu lub innych części ciała, by założyć kolczyki lub inne ozdoby) oraz w studiach tatuaży o podejrzanej reputacji. Obecnie w Polsce leczy się 7004 osoby, wśród nich jest, niestety, także 118 dzieci.

Najczęściej, co oczywiste, ludzie zarażają się nieświadomie. Jednak w Wielkopolsce znany jest jeden przypadek świadomego zarażenia HIV-em. Wirusa przekazywała kobieta mieszkająca w okolicach Piły. Wiedząc, że jest nosicielką, oferowała w internecie usługi seksualne.

Z kolei najbardziej znany w Polsce taki przypadek pochodzi z Gdyni. Latem tego roku policja zatrzymała zarażoną prostytutkę, która mogła mieć nawet kilkuset klientów.

Jak wyjaśnia Stanisław Rusek ze szpitala miejskiego w Poznaniu, testy można przeprowadzić między innymi w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy oddziale zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej 3 ( w poniedziałki i czwartki od 16 do 20). Adresy PKD w innych rejonach kraju dostępne są na stronie aids.gov.pl w zakładce testy na hiv. Testy są wykonywane anonimowo i bezpłatnie.

- Ich przeprowadzenie jest jedyną możliwością stwierdzenia, czy doszło do zakażenia - dodaje Ewelina Suska.

1 grudnia na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski