Walczysz z bólem? A może spróbujesz magnetoterapii?

  Walczysz z bólem? A może spróbujesz magnetoterapii?

  Materiał Partnera Zewnętrznego

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Walczysz z bólem? A może spróbujesz magnetoterapii?
  1/2
  przejdź do galerii
  Współczesna medycyna osiągnęła już naprawdę wiele. Lekarze przeprowadzają operacje na otwartym sercu, przeszczepiają organy, hodują komórki macierzyste i z sukcesem wdrażają działania profilaktyczne. Jednocześnie wciąż często bezradnie rozkładają ręce w obliczu uporczywego bólu. A z tym schorzeniem, jak wskazują statystyki, boryka się wiele tysięcy osób. Czy jest na to jakaś rada?
  Tysiące chorych codziennie walczy w bólem i różnymi dolegliwościami. Te z pozoru błahe schorzenia potrafią zamienić ich codzienność w prawdziwe piekło i sprawić, że będą szukać pomocy naprawdę wszędzie. To z kolei powoduje, że jak przysłowiowe grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju pseudomedyczne ośrodki walki z bólem. Wiele z nich stosuje niekiedy mocno dyskusyjne metody. Rozwiązania te łączy na pewno jedno – są niesprawdzone i nie mają poparcia we współczesnej nauce. Jak zatem osoby walczące z bólem mogą sobie pomóc? Rozwiązaniem może być magnetoterapia.

  Dobroczynne działanie zmiennych pól magnetycznych
  Magnetoterapia, czyli oddziaływanie zmiennego pola magnetycznego niskiej częstotliwości na komórki, jest znana od dawna. Metoda ta wykorzystuje pole magnetyczne jako impuls leczniczy. Opiera się na przekonaniu, że ludzki organizm działa na zasadzie naczyń połączonych. Wszystkie układy wewnętrzne ściśle współdziałają ze sobą, a dla ich prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest dobra komunikacja między nimi. Tą zaś steruje układ nerwowy. Informacje przekazywane są przez sieć neuronów w postaci impulsu elektrycznego. Impulsy elektryczne z kolei powodują powstanie pola magnetycznego, które jest wytwarzane przez cały organizm człowieka.

  Zastosowanie pola magnetycznego o częstotliwości do 50 Hz zmienia aktywność elektryczną ludzkich komórek. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku komórek zmienionych chorobowo. Zmienne pole magnetyczne przywraca ich równowagę i właściwą komunikację międzykomórkową. Na takich założeniach opiera się współczesna magnetoterapia. Jak to wygląda w praktyce? Przy pomocy specjalnego urządzenia generowane jest zmienne pole magnetyczne, które pomaga leczyć liczne schorzenia, przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych i pozytywnie wpływa na całe ciało. - Pole magnetyczne przynosi ulgę w bólu. Z doświadczenia wiem, że jest bardzo skuteczne w zmniejszeniu dolegliwości bólowych stawów , np. w chorobie zwyrodnieniowej. Potrafi znacznie poprawić komfort życia chorego. – dodaje mgr fizjoterapii Kinga Kozłowska, konsultant Vigget.

  Szeroki zakres zastosowań
  Magnetoterapia pomaga zwalczyć wiele problemów zdrowotnych. Pole magnetyczne swobodnie przenika przez opatrunek, gips, ubranie docierając punktowo do źródła bólu i uśmierzając go. Stąd też taka popularność tej metody przy rekonwalescencji, nawet po najbardziej skomplikowanych zabiegach ortopedycznych: regeneracji nadgarstka (gdzie często dochodzi do poważnych komplikacji), w przypadku stawów rzekomych, a także licznych schorzeniach układu kostno-stawowego. Już ponad milion pacjentów na całym świecie potwierdza skuteczność magnetoterapii przy leczeniu załamań. - Pole magnetyczne posiada właściwości swobodnego przenikania przez tkanki, dzięki czemu z łatwością dociera do źródła bólu. Tutaj opatrunek, gips czy ubranie nie stanowią przeszkody. Właściwość ta sprawia, że ta metoda świetnie sprawdza się u osób po przebytych urazach czy złamaniach. Magnetoterapia powoduje szybszy powrót chorego do normalnego funkcjonowania. – mgr fizjoterapii Anna Kamieniarczyk konsultant Vigget.

  Na zapalenia i osteoporozę
  Działanie regeneracyjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne zmiennego pola magnetycznego znajduje również zastosowanie w terapii chorób układu nerwowego oraz schorzeń o podłożu neurologicznym np.: stwardnienia rozsianego, neuropatii cukrzycowej, po przebytym udarze mózgu i neuropatii nerwu promieniowego. Pozytywne wpływ tej metody stwierdzono również u pacjentów po artroskopii, czy borykających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Terapia zmiennym polem magnetycznym wykazuje również działanie opóźniające postępowanie procesów demineralizacji kości w przypadku osteoporozy. - Terapia zmiennym polem magnetycznym niskiej częstotliwości może służyć jako nieinwazyjna, bezpieczna i łatwa metoda walki z bólem i stanami zapalnymi. Jest typowana jako alternatywa dla NLPZ. Badania wykazały, że nie tylko łagodzi ból, ale ogranicza również stany zapalne, wpływając na przyczyny schorzeń. - dr fizjoterapii Jeremii Sciepurko.

  Czy warto spróbować?
  Ktoś, kto nie łykał codziennie tabletek przeciwbólowych, czekając niecierpliwie na ustąpienie bólu, nigdy nie zrozumie istoty tego problemu. Lekarze podkreślają, że jeśli tylko choć jeden pacjent będzie cierpiał mniej, to warto się takim urządzeniem zainteresować. Tym bardziej, że badania empiryczne pokazują, że skuteczność magnetoterapii oscyluje w granicach 75%, choć może się wahać w zależności od indywidualnych predyspozycji. To wyjątkowo wysoki wskaźnik w porównaniu z innymi metodami fizjoterapeutycznymi.

  Magnetoterapia znakomicie uzupełnia tradycyjny proces leczenia i rekonwalescencji. Naukowcy z całego świata, z najbardziej znanych ośrodków medycznych od Holandii, poprzez USA, aż po Japonię potwierdzają w swoich badaniach efektywność tej metody. Zastosowane zmiennych pól magnetycznych w istotny sposób pozwala zmniejszyć ilość leków przeciwbólowych, takich jak aspiryna, ibuprofen, czy paracetamol ( czyli te, które są najczęściej zażywane przez osoby walczące z chronicznym bólem). Choć są to leki dostępne w aptekach bez recepty, ich długotrwałe stosowanie ma wiele skutków ubocznych i znacznie obciąża organizm.

  Jak pomóc sobie lub najbliższym?
  Terapia zmiennym polem magnetycznym niskiej częstotliwości może służyć jako nieinwazyjna, bezpieczna, ale i łatwa metoda walki z bólem i stanami zapalnymi. Sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie zawodzą metody farmakologiczne czy nawet operacyjne.

  Za wybraniem tej metody dodatkowo przemawia fakt braku jakichkolwiek skutków ubocznych dla organizmu obciążonego już wystarczająco walką z różnymi dolegliwościami. Jej działanie polega bowiem na stymulacji naturalnych sił obronnych organizmu, wzmocnieniu układu odpornościowego, przywróceniu równowagi komórkowej, oczyszczeniu z toksyn. Zatem zamiast zadawać sobie pytanie, czy warto rozpocząć magnetoterapię, raczej należałoby się zastanowić, gdzie kupić dobrej jakości urządzenie do magnetoterapii i kiedy rozpocząć domowe zabiegi.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo