MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem. Aplikacja ministerstwa pozwoli namierzyć sprzedawane kopciuchy

MRT
Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.
Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Piotr Krzyżanowski
Ministerstwo Rozwoju przyłącza się do walki ze smogiem. Powstało specjalne oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej skuteczną weryfikację ofert sprzedażowych kotłów na paliwo w internecie. Jak zapewniają pomysłodawcy, dzięki temu łatwiej będzie można namierzyć sprzedawane kopciuchy. Dzięki temu do użytku nie będą wprowadzane piece, które nie spełniają wymaganych norm.

Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia, 36 (w tym Poznań) jest z Polski. Jedną z najczęstszych przyczyn zanieczyszczeń jest niska emisja, a zwłaszcza palenie złej jakości paliwem w nieefektywnych, pozaklasowych kotłach na paliwo stałe.

Czytaj: Poznański program Kawka Bis. Miasto zachęca mieszkańców do dbania o jakość powietrza. Proponuje bezpłatną wymianę pieców

Walka ze smogiem. Będą kontrole kopciuchów

Niestety, mimo wyznaczonych celów i narzędzi w walce ze smogiem, a także rozporządzenia ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe, sprzedawcy nadal oferują urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia Ministerstwa Środowiska. Niespełniające norm kopciuchy przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczeń w powietrzu. Stowarzyszenia branżowe szacują, że na polski rynek trafia około 100–200 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami.

Sprawdź też:

Jak ma działać program?

Aplikacja wyłapie te oferty, w których urządzenie nie spełnia wymagań określonych w przepisach. Do tych danych będą mieli pracownicy UOKiK oraz wojewódzkich inspekcji handlowych.

Aplikacja będzie analizowała podejrzane oferty pod kątem pojawiających się tam słów kluczowych, np:

  • kocioł klasy 5 i inne parametry emisyjne
  • określonej klasie kotła innej niż klasa 5,
  • ruszt, ręczne itd.
  • wpisanego niepoprawnego rodzaju paliwa
  • podejrzanych słów, np. kocioł na zamówienie itd.

Pierwsze kontrole kopciuchów

Pierwsze kontrole ruszą już w grudniu. Inspekcja Handlowa będzie sprawdzać kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW, które są dostępne na rynku np. w sklepach, hurtowniach, u producentów czy importerów.

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową jest coraz ważniejszym partnerem w walce o czyste powietrze. Będziemy bardzo stanowczo egzekwować wymagania stawiane kotłom na paliwo stałe, aby eliminować z rynku produkty niespełniające norm. Obecnie czyste powietrze przestało być przywilejem – to podstawowe prawo człowieka i obowiązek nas wszystkich, abyśmy zadbali o jego sprawne egzekwowanie – mówi Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK.

– Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że sprzedawcy nadal oferują urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. To wpływa negatywnie nie tylko na jakość powietrza, a co za tym idzie, na nasze zdrowie, ale jest także elementem nieuczciwej konkurencji. Nie zgadzamy się na reklamowanie urządzeń wysokoemisyjnych jako niskoemisyjnych, posługiwanie się fałszywymi świadectwami jakości lub sprzedaż kotłów bezklasowych pod innymi nazwami – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski