Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warkocz Magdaleny w poznańskiej farze już po raz siedemnasty

Marek Zaradniak
Warkocz Magdaleny w poznańskiej farze już po raz siedemnasty
Warkocz Magdaleny w poznańskiej farze już po raz siedemnasty Łukasz Gdak
Największą atrakcją farnego festynu jest konkurs na najdłuższy warkocz. Cieszy się takim powodzeniem, że rozgrywany jest w czterech kategoriach. Najdłuższe warkocze mają ponad 160 cm.

Już po raz siedemnasty z okazji święta Marii Magdaleny w najbliższa niedzielę w Poznaniu odbędzie się festyn farny "Warkocz Magdaleny". Jego miejscem będzie nie tylko wnętrze tej poznańskiej świątyni, ale także dziedziniec Urzędu Miasta na placu Kolegiackim. Po raz pierwszy otwarte będzie przejście z Dziedzińca do parku Chopina. Po raz pierwszy też w imprezie uczestniczyć będzie miasto Swarzędz.

Festyn zainauguruje o godzinie 12.30 w farze msza święta odpustowa koncelebrowana przez księdza kanonika Marka Frąszczaka i proboszczów parafii swarzędzkich. Oficjalne otwarcie festynu nastąpi o godzinie 14. Wkrótce potem zaprezentują się Orkiestra Dęta ze Swarzędza, Chór Męski Akordoraz Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa. O godzinie 16.10 z warkoczem żartów pojawi się kabaret Afera, a pół godziny później odbędzie się finał konkursu na najdłuższy warkocz. Rozegrany zostanie on w czterech kategoriach dla dziewcząt do lat 5, dla dziewcząt do 10 roku życia, dla dziewcząt do 15 roku życia oraz dla pań do lat 100. Zapisy przyjmowane będą na Dziedzińcu Urzędu Miasta w godzinach od 13.30 do 15.40.

Nie zabraknie też konkursu na najdłuższe zadęcie na piszczałce organowej. Jego finał przewidziano o godzinie 18, a eliminacje rozpoczną się około 17.20. Przez cały dzień zwiedzać też będzie można zarówno farne podziemia jak i farny strych gdzie jak mówi proboszcz parafii farnej ksiądz Mateusz Misiak może się zmieścić jeden tir, ale także dawne Kolegium Jezuickie czyli Urząd Miejski. . Będzie można także zobaczyć z bliska i usłyszeć słynne organy Ladegasta. Natomiast do tych, którzy lubią myśleć adresowana jest gra staro-miejska "Tajemnice fary". Podczas festyny będzie można się także posilić warkoczem Magdaleny upieczonym przez piekarnię Adama Nowaka, albo strawą św. Józefa, serwowaną w Swarzędzu co roku podczas "Józefinek".

Warkocz Magdaleny

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary profesor Bohdan Gruchman tak wyjaśnia skąd wziął się "Warkocz Magdaleny":

Idea festynu narodziła się kiedy z żoną wędrowaliśmy przed laty po Włoszech i trafili na festyn w jednym z kościołów w Padwie. Pomyśleliśmy wtedy czy nie można by takiego urządzić w Poznaniu. Natomiast idea konkursu na warkocz Magdaleny wzięła się gdy pracowałem przez kilka lat jako ekspert ONZ-u na Bliskim Wschodzie. Widziałem wtedy jak wiele kobiet ma długie włosy i plecie je w warkocze.Dziś festyn w poznańskiej farze jest jedyną taką imprezą w Polsce, która nagradza kobiety za długość warkoczy. Początkowo był tylko jeden ogólny konkurs, ale z czasem okazało, że zainteresowanie nim jest takie, iż trzeba było podzielić ją na cztery kategorie.

Warkocz Magdaleny
Fara, Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, 19 lipca, godzina 12-19, wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski