Warta Poznań pokonała Flotę i zdobyła wreszcie trzy punkty

Hubert Maćkowiak
Piłkarze poznańskiej Warty mieli wreszcie powody do radości
Piłkarze poznańskiej Warty mieli wreszcie powody do radości Fot. Paweł Miecznik
Warta Poznań przełamała złą passę i po dwóch przegranych meczach sięgnęła po trzy punkty. Zwycięstwo cieszy, tym bardziej że zieloni pokonali 4:2 dotychczasowego wicelidera pierwszej ligi - Flotę Świnoujście.

Podopieczni trenera Artura Płatka od samego początku ruszyli do ataków. W wyjściowej jedenastce pojawił się Tomasz Magdziarz. Popularny "Madzi" dał zielonym prowadzenie w 36. minucie. Po rozegraniu piłki z rzutu rożnego, Przemysław Otuszewski dośrodkował w pole karne. Tam gapiostwo obrońców wykorzystał Magdziarz, wbijając piłkę z najbliższej odległości.

Chwila dekoncentracji sprawiła, że pięć minut po rozpoczęciu drugiej części gry było już 1:1. Po wrzutce z prawej strony boiska nie najlepiej zachował się Dominik Sobański, bramkarz zielonych, wypuszczając futbolówkę z rąk. Tam już czekał Nigeryjczyk Christian Nnamani i strzałem w samo okienko nie dał szans golkiperowi.

Na szczęście na odpowiedź Warty nie trzeba było długo czekać. Trzy minuty później fani znów mogli się cieszyć, kiedy dośrodkowanie Łukasza Białożyta na bramkę zamienił niezawodny i długowieczny Piotr Reiss. Od tego momentu podopieczni Artura Płatka opanowali sytuację na boisku.

Dominacja zielonych nie trwała jednak zbyt długo. Po kwadransie drugiej połowy piłkarze Floty zaatakowali nieco odważniej i starali się budować składne akcje. Jednak od wi-celidera tabeli można wymagać dobrej gry przez cały mecz. Tymczasem to gospodarze sprawiali lepsze wrażenie. W 66. minucie byli blisko strzelenia trzeciego gola, kiedy po kombinacyjnej akcji Marcin Klatt uderzył prosto w Wesołowskiego.

To jednak nie oznaczało końca kłopotów golkipera wyspiarzy. Chwilę później z dystansu groźnie uderzał Artur Marciniak, a piłka o centymetry minęła bramkę. Świetną okazję miał także defensywny pomocnik, Alain Ngamayama. W 75. minucie stanął oko w oko z bramkarzem, ale zabrakło mu zdecydowania. Zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału i został zablokowany.

Dwie minuty później wszystko poszło zgodnie z planem warciarzy. Z rzutu rożnego dośrodkował Piotr Reiss, a gola głową strzelił Przemysław Otu-szewski. Flota zdobyła bramkę kontaktową, ale w ostatniej minucie gości mocnym strzałem z rzutu wolnego pogrążył Marcin Klatt. Wcześniej golkiper Floty otrzymał czerwoną kartkę za zagranie piłki ręką za polem karnym i jego miejsce zajął gracz z pola. Udarević nie obronił uderzenia Klatta.

- To był ważny mecz. Chcieliśmy pokazać ciekawy, ofensywny futbol. Graliśmy bardzo agresywnie. Pojawiło się trochę błędów, niepokoju, ale opanowaliśmy sytuację. Emocji nie brakowało. Chłopcy pokazali swój charakter. Wciąż jednak trzeba ciężko pracować. Musimy wyeliminować błędy przy stałych fragmentach gry - powiedział Artur Płatek, trener poznańskiej Warty.

Bramki: 1:0 Magdziarz (36), 1:1 Nnamani (50), 2:1 Reiss (53), 3:1 Otuszewski (77), 3:2 Nnamani (90+2), 4:2 Klatt (90+4).
Warta: Sobański - Wichtowski I, Sobieraj, Jasiński, Otuszewski I - Marciniak I, Ngamayama - Magdziarz (65. Scherfchen), Reiss (89. Foszmańczyk), Białożyt (71. Bereszyński) - Klatt.
Flota: Wesołowski I- Jasiński, Udarević, Kieruzel I (83. Stachyra), Kalinowski - Chyła (61. Broź), Ostalczyk, Chi Fon (46. Nnamani), Niewiada, Tomasik - Misan.
Sędziował: Sebastian Krasny (Kraków).
Widzów: 3500

Pozostałe wyniki 11 kolejki I ligi
Polonia Bytom - Kolejarz Stróże 0:1 (0:0). Bramka: Cichy (59). Ruch Radzionków - Piast Gliwice 1:2 (0:1). Bramki: Michał Mak (57) - Krzycki (42), Urban (50).Arka Gdynia - Bogdanka Łęczna 2:2 (1:0). Bramki: Arifovic (2), Mazurkiewicz (71) - Wallace (67), Nildo (74).Pogoń Szczecin - Dolcan Ząbki 2:3 (1:0). Bramki: Frączczak (12), Edi (90, karny) - Tataj (48), Grzelak (51), Pulkowski (62).Wisła Płock - GKS Katowice 0:2 (0:2). Bramki: Napierała (21), Zachara (36).Zawisza Bydgoszcz - KS Polkowice 1:0 (0:0). Bramka: Wójcicki (50).Sandecja Nowy Sącz - Olimpia Grudziądz 3:1 (0:0). Bramki: Filip Burkhardt (48), Aleksander (64), Eismann (69) - Grischok (88).Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Olimpia Elbląg 3:0 (1:0). Bramki: Biskup 2 (14, 90), Rybski (90+1).