Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wąż złapany w Poznaniu – czy faktycznie był niebezpieczny? Sprawdź, jak się zachować, kiedy spotkasz dzikie zwierzę

Alicja Durka
Alicja Durka
Zaskroniec jest w Polsce pod ochroną i występuje na tych terenach naturalnie. Nie należy go łapać, a tym bardziej krzywdzić i zabijać.
Zaskroniec jest w Polsce pod ochroną i występuje na tych terenach naturalnie. Nie należy go łapać, a tym bardziej krzywdzić i zabijać. Pixabay
W ostatnich dniach czytelniczka wysłała nam zdjęcie, na którym widoczny jest sporych rozmiarów wąż złapany w szczypce. W komentarzach rozgorzała dyskusja. Według niektórych internautów mógł to być gniewosz, żmija, inni twierdzili nawet, że wąż może zagrażać bezpieczeństwu dzieci. Jak było naprawdę? Zapytaliśmy eksperta.

- To zdecydowanie zaskroniec, nie są groźne, co więcej, są pod ochroną, więc najlepiej zostawić je w spokoju. Ewentualnie, jeśli znajdą się w okolicy jakiegoś osiedla czy większego skupiska ludzi, to dla bezpieczeństwa gada, po konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, można delikatnie przenieść go w inne miejsce

— mówi Bartłomiej Gorzkowski, kierownik Egzotarium w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie.

Zwierzęta też potrafią się śmiać:

od 16 lat

Gorzkowski zauważa też, że sposób, w który mężczyzna trzyma węża, czyli prawdopodobnie chwytakiem do śmieci, jest niedopuszczalny. Grozi to uszkodzeniem zwierzęcia, do odłowu wykorzystywane są zupełnie inne, specjalne chwytaki, które są bezpieczne dla zdrowia i życia gada. Operacja tego typu powinna być przeprowadzana przez osoby wykwalifikowane i doświadczone w pracy ze zwierzętami.

Groźne zwierzęta w Polsce

Tym razem zwierzę nie było groźne, zaskrońce naturalnie występują w naszym klimacie, ale zdarza się, że w naturze pojawiają się gatunki, które nigdy nie powinny się pojawić w danym ekosystemie. Takie sytuacje zawsze dzieją się z powodu działalności człowieka. Czasem przez nieuwagę, ale wiele osób hoduje egzotyczne zwierzęta dla zysku lub własnej satysfakcji. Często dzieje się jednak tak, że zwierzę staje się uciążliwe i właściciele wypuszczają je na wolność, innym razem zwierzęta uciekają. Taka sytuacja może być bardzo groźna nie tylko dla ludzi, ale także dla całych ekosystemów.

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Niektóre gatunki okazują się bardzo inwazyjne, przez co giną nawet całe populacje roślin i zwierząt. W ostatnich tygodniach problemem jest gatunek żółwi — Pseudemys, które są bardzo podobne do żółwi ozdobnych, ale gdy dorastają, mogą ważyć nawet do 5 kg. Łatwo adaptują się do warunków panujących w Polsce. W naturze znajdują się zazwyczaj, gdy ich dotychczasowi opiekunowie pozbywają się ich, wypuszczając je do pobliskich zbiorników wodnych.

Jak się zachować, gdy zauważymy zwierzę, które nie powinno występować w tym miejscu? Przede wszystkim zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej zwrócić się do ekspertów i nie łapać go na własną rękę, a na pewno nie robić mu krzywdy. Można zawiadomić policję, straż pożarną, pogotowie leśne, a nawet zoo.

Sprawdź, jak się zachować, kiedy spotkasz dzikie zwierzę:

Wilk, żmija, dzik - Jak się zachować, gdy spotkasz dzikie zw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski