Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważki w ogrodzie to nasi sprzymierzeńcy. Jak je zwabić? Już teraz pomyśl o rozplanowaniu letniego ogrodu

Justyna Madan
Justyna Madan
Ważki są bardziej pożyteczne, niż mogłoby się wydawać. Jak zaprosić je do ogrodu?
Ważki są bardziej pożyteczne, niż mogłoby się wydawać. Jak zaprosić je do ogrodu? Pixabay.com
Najłatwiej dostrzec je latem, w pobliżu stawów, rzek i jezior. Są nie tylko piękne, ale jak się okazuje, również pożyteczne. Jedną z głównych zalet ważek jest fakt, że zjadają komary, więc chociażby dlatego warto mieć te drapieżne owady w pobliżu. Tylko co zrobić, żeby zechciały zostać w naszym ogrodzie na dłużej? Jest na to kilka sposobów.

Spis treści

- Ważki są drapieżnikami, jednak nie musimy się ich obawiać. Ważki nie gryzą, nie żądlą, ani nie są jadowite (…) Ważki osiągają imponującą prędkość nawet 80 km na godzinę. Są przy tym bardzo zwrotne, potrafią też nieruchomo zawisać w powietrzu. To zwinne drapieżniki, które polują na owady. Najczęściej łapią je w locie, ale też chodząc po roślinach. Ich ofiarami padają m.in. muchy, komary, pająki i mszyce – wymienia Katarzyna Laszczak w swoim artykule dla portalu regioDOM.

Dlaczego warto mieć ważki w ogrodzie?

  • Zjadają komary i nie tylko – ważka potrafi zjeść nawet kilkaset komarów dziennie, poza tym w jej diecie znajdują się też mszyce, czy muchy, więc posiadanie w pobliżu drapieżników, które rozprawią się z uporczywymi dla nas owadami wydaje się być sensownym pomysłem.
  • Skuteczny drapieżnik – jeśli mowa o zjadaniu owadów, to skuteczność polowań wśród ważek wynosi aż 95%. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich gatunków. Wszystko dzięki zdolności szybkiego latania, zamierania w powietrzu i wyczuwaniu ruchu oczami.
  • Walor estetyczny – też ma znaczenie. Ważki są piękne, mienią się w słońcu niesamowitymi kolorami, potrafią czasem przysiąść w pobliżu, a nawet na dłoni, więc są wdzięcznym obiektem do obserwacji.
  • Dowód, że ogród jest zdrowy – jeśli ważki, podobnie jak motyle, chętnie przylatują do ogrodu, oznacza to, że mamy w okolicy zdrowy ekosystem.

Jak przyciągnąć ważki do ogrodu?

Ważki potrzebują trzech rzeczy, aby zwrócić na dane miejsce swoją uwagę. Jest to woda, jedzenie i kwiaty. Nie jest to więc tak naprawdę zbyt wiele wymagań.

Najważniejszą rzeczą, której wymagają ważki, jest staw lub inne źródło stojącej wody. I tak naprawdę woda wcale nie musi być nieskazitelnie czysta, wręcz przeciwnie, woda pełna życia, nawet bagnista to idealne miejsce do ukrycia złożonych jaj.

Nie trzeba kopać wielkich dołów i zakładać stawu, tylko po to, żeby cieszyć się towarzystwem ważek. Tak naprawdę nie trzeba mieć nawet oczka wodnego, chociaż na pewno stanowi ono atrakcyjne miejsce. Wystarczy duża balia, czy stara wanna wypełniona wodą i wodnymi roślinami. Udekorowana, będzie jednocześnie ciekawą ozdobą ogrodu.

Kolejny warunek to pożywienie, czyli m.in. komary, ale jeśli mamy w ogrodzie wodę, to pojawią się i komary. A jeśli hodujemy różne rośliny, to prawdopodobnie prędzej czy później pojawią się tam i mszyce, którymi ważki chętnie się zajmą. Im bardziej różnorodny ogród, tym więcej owadów się w nim pojawi.

Ponadto posadź kwiaty. Im więcej różnorodnych roślin znajdzie się w twoim ogrodzie, tym większa szansa na przyciągnięcie ważek (i wiele innych pożytecznych owadów). Ważkom posadź, np.

  • astry,
  • ogóreczniki,
  • irysy,
  • szałwię,
  • krwawnik,
  • lilię wodną.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważki w ogrodzie to nasi sprzymierzeńcy. Jak je zwabić? Już teraz pomyśl o rozplanowaniu letniego ogrodu - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski