Weź udział w bezpłatnym VI Forum Zdrowia Psychicznego

Materiał informacyjny Województwa Wielkopolskiego
„Kryzys na świecie, kryzys we mnie. Co mogę zrobić dla siebie i bliskich?” to tegoroczny tytuł VI Forum Zdrowia Psychicznego – cyklicznego wydarzenia otwartego, kierowanego do mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski, jego celem jest podejmowanie tematyki zdrowia psychicznego i psychoedukacja.

O tym, że zdrowie psychiczne jest tematem z roku na rok coraz bardziej popularnym świadczy między innymi rosnące zainteresowanie Polek i Polaków literaturą z dziedziny samopomocowej i psychologicznej, popularność tematyki zdrowia psychicznego w social mediach, a także coraz liczniejsze webinary, konferencje i inne wydarzenia związane z zagadnieniem dbałości o własny dobrostan psychiczny. Jednym z przykładów inicjatyw na rzecz wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski, jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego coroczne Forum Zdrowia Psychicznego.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu (ROPS) wraz ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”, 23 października po raz szósty organizują Forum Zdrowia Psychicznego, które co roku cieszy się coraz większą popularnością. W ciągu zaledwie trzech dni na miesiąc przed wydarzeniem, wszystkie miejsca w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zostały zarezerwowane.

O tym, że zapotrzebowanie na rozmowy o psychologii jest ogromne, świadczy między innymi rosnące zainteresowanie VI Forum Zdrowia Psychicznego i lista rezerwowych oczekujących na udział stacjonarny, licząca prawie sto osób. Z roku na rok chętnych do oglądania paneli dyskusyjnych przybywa, a poznański ROPS podejmuje wyzwanie i na każde Forum wymyśla inną tematykę.

Tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia jest kryzys (stąd tytuł: „Kryzys na świecie, kryzys we mnie. Co mogę zrobić dla siebie i bliskich?”), który w wybranym momencie życia dotyka każdego człowieka i może odnosić się do bardzo różnych obszarów jego funkcjonowania. Kryzys jest zagadnieniem uniwersalnym, obejmującym zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ci drudzy w przypadku kryzysu psychicznego według statystyk popełniają samobójstwa znacznie częściej niż kobiety, u kobiet natomiast częściej diagnozuje się depresję, ale jest to związane z faktem, że ta płeć częściej samodzielnie sięga po wsparcie specjalistów i wówczas takiej diagnozy można dokonać.

W tym roku ROPS swoim Forum chce przykuć szczególną uwagę mężczyzn i tym samym gorąco zachęcić ich do udziału w wydarzeniu, bo dotychczas zdecydowaną większość widowni ubiegłych lat stanowiły kobiety. Kulturowo i genetycznie kobiety uwarunkowane są często do łatwiejszego dzielenia się własnymi emocjami i bywają bardziej skłonne do rozmawiania o uczuciach. Mężczyźni mogą wykazywać tendencję do twierdzenia, że sami sobie poradzą i tym samym rzadziej sięgają po pomoc specjalisty.

O tym, że problemy w obszarze zdrowia psychicznego są tak samo istotne w każdym wieku i u każdej płci głosi także spot reklamowy VI Forum Zdrowia Psychicznego, który rozpoczyna polski dziennikarz, krytyk kulinarny, pisarz, publicysta i podróżnik Robert Makłowicz słowami „mężczyźni też mają gorsze dni”. Kilkudziesięciosekundowe wideo jest splotem par zdań wypowiadanych kolejno przez mężczyzn i kobiety w różnym wieku, co ukazywać ma powszechność tych samych problemów, z jakimi zmaga się polskie społeczeństwo.

od 16 lat

Podczas tegorocznego wydarzenia zostaną postawione również poniższe pytania, a zaproszone do rozmów osoby eksperckie spróbują udzielić na nie odpowiedzi:

  • Jakie są sygnały nadchodzącego kryzysu i co może nam pomóc wzmocnić odporność psychiczną?
  • W jaki sposób możemy obniżać napięcie poprzez pracę z własnym ciałem, myślami i emocjami?
  • Jakie są doświadczenia osób przechodzących kryzys i osób wspierających w kryzysie?
  • Jak dbać o siebie i bliskich w kryzysie?

VI Forum Zdrowia Psychicznego skierowane jest do odbiorców powyżej osiemnastego roku życia, ludzi, którzy niekoniecznie posiadają wiedzę specjalistyczną, ale interesują się tematyką psychologii, dbałości o siebie i psychoedukacji. W związku z tym ROPS wraz ze Stowarzyszeniem „Zrozumieć i Pomóc” zaprasza za każdym razem różnych specjalistów i specjalistki, jak i ekspertów i ekspertki z doświadczeniem kryzysu. Dzięki temu możliwe jest nie tylko przekazywanie istotnych elementów wiedzy teoretycznej, ale również pokazywanie historii naszych gości i gościń, którzy i które zgodzili się opowiedzieć o swoich przejściach z perspektywy kogoś, kto doświadczał wachlarza wszystkich emocji związanych z procesem sięgania po wsparcie.

Wszystkie osoby chętne, które chciałyby uczestniczyć w VI Forum Zdrowia Psychicznego, mogą to zrobić odwiedzając profil na Facebooku poznańskiego ROPS, na którym 23 października o godzinie 10:00 odbędzie się transmisja na żywo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski