Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiara Powstańcom: Wszystko zaczęło się od zniczy

Agnieszka Świderska
Wiara Powstańcom: wszystko zaczęło się od zniczy
Wiara Powstańcom: wszystko zaczęło się od zniczy Wiara Lecha
- To idzie ze sobą w parze. Lech Poznań, który kojarzy się z Wielkopolską i Powstanie, które kojarzy się z Wielkopolską - mówi Marcin "Aktyn" Jaroszyk, koordynator zbiórki na renowację powstańczych mogił. W tym roku kibice Lecha zebrali na ten cel 191 tys. złotych.

Gdyby w 2010 roku ktoś powiedział Marcinowi „Aktynowi” Jaroszykowi, że pięć lat później kibice zbiorą na renowację grobów powstańców wielkopolskich prawie 200 tys. złotych, uznałby to za żart. W dodatku słaby.

Jednak już dwa lata później, kiedy udało się zebrać 41 tys. złotych uznałby to za prawdopodobne. Teraz, kiedy w prawie 60 miejscowościach ponad 450 wolontariuszy zebrało 191 tys. złotych, jest już niemal pewien, że za rok uda się przekroczyć 200 tys. Jeżeli tylko pozwoli na to pogoda, bo ludzie pozwolą na pewno.

A wszystko zaczęło się w 2009 roku od pierwszej powstańczej akcji zorganizowanej przez kibiców Lecha Poznań. Kiedy w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapalali znicze w miejscach z nim związanym, także na powstańczych grobach, trudno było nie zauważyć jak wiele tych mogił jest zaniedbanych.

- I tak zrodził się pomysł na pierwszą zbiórkę - mówi Marcin „Aktyn” Jaroszyk, koordynator akcji „Wiara Powstańcom”. - Nie tylko te groby były zapomniane. Samo Powstanie Wielkopolskie również. Wystarczyło porównać Warszawę i jej pamięć o Powstaniu Warszawskim z Poznaniem. To za sprawą iluminacji przygotowanych przez kibiców zrobiło się w kraju głośno o 27 grudnia.

Że to akurat kibice Lecha upomnieli się o Powstanie Wielkopolskie?

- To idzie ze sobą w parze. Lech Poznań, który kojarzy się z Wielkopolską i Powstanie, które kojarzy się z Wielkopolską - mówi Marcin Jaroszyk. - Można to nazwać zaczątkiem lokalnego patriotyzmu.

- Tak jak Powstanie było wspólną sprawą Wielkopolan, to samo chcemy zrobić z pamięcią o nim - dodaje Patryk Wiśniewski, współorganizator zbiórki.

Tylko podczas pierwszej zbiórki trudno było być kibicem-wolontariuszem. Teraz słyszą same pozytywne komentarze. A do puszki często wrzuca córka albo wnuk powstańca.

- Mówią o tym z dumą - mówi Patryk Wiśniewski. - Ta akcja nie jest potrzebna tylko kibicom. Jest tak samo ważna i potrzebna tym, którzy zapełniają te puszki.

A na renowację powstańczych mogił i miejsc pamięci kibice zebrali w ciągu tych pięciu lat ponad pół miliona złotych. Pieniądze z kolejnych zbiórek wydawane są przez cały następny rok. Tylko w tym odnowiono 33 groby, a przed końcem grudnia będzie gotowych jeszcze sześć.

A renowacje to jeszcze nie wszystko. Ze zbiórek finansowane są także imienne tabliczki w ramach akcji oznakowania powstańczych mogił prowadzonej wspólnie z Muzeum Powstania Wielkopolskiego, tablice na dawne powstańcze siedziby oraz nowe pomniki powstańcze.

- Chcemy, by tych miejsc pamięci związanych z Powstaniem w Wielkopolsce przybywało - mówi Marcin Jaroszyk.

Pierwszym organizatorem zbiórki była Wiara Lecha. Teraz jest nim Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Od początku z kibicami jest Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wszystkie wykonane renowacje można obejrzeć na stronie internetowej akcji Wiara Powstańcom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski