Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota to dzień żałoby. Wieczorem zabrzmi już Alleluja

Karolina Koziolek
Wielka Sobota to drugi dzień żałoby po śmierci Jezusa na krzyżu. W kościołach można czuwać przy symbolicznych Grobach Pańskich, można aadorować Najświętszy Sakrament, który od piątkowego wieczoru nie jest przechowywany w tabernakulum. Jednak w wieczornej liturgii zabrzmi już radosne Alleluja zwiastujące zmartwychwstanie.
Wielka Sobota to drugi dzień żałoby po śmierci Jezusa na krzyżu. W kościołach można czuwać przy symbolicznych Grobach Pańskich, można aadorować Najświętszy Sakrament, który od piątkowego wieczoru nie jest przechowywany w tabernakulum. Jednak w wieczornej liturgii zabrzmi już radosne Alleluja zwiastujące zmartwychwstanie. Grzegorz Dembiński
Wielka Sobota to drugi dzień żałoby po śmierci Jezusa na krzyżu. W kościołach można adorować Najświętszy Sakrament, który od piątkowego wieczoru nie jest przechowywany w tabernakulum. Jednak w wieczornej liturgii zabrzmi już radosne Alleluja zwiastujące zmartwychwstanie.

PRZECZYTAJ: CZY MEDYCYNA PORADZIŁABY SOBIE Z BÓLEM JEZUSA?

- Wielka Sobota to dla katolików dużo więcej niż spacer do kościoła ze święconką - mówi ks. Andrzej Grzelak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana z Gniezna. - Wieczorem celebruje się uroczystą liturgię, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Według żydowskiej tradycji po zmroku rozpoczyna się nowy dzień.

Sobotnie obrzędy, czyli tzw. Liturgię Paschalną rozpoczyna błogosławieństwo ognia. Przed kościołem rozpalane jest ognisko, od którego później odpalany jest paschał.

- Na początku jest tylko dekoracyjną święcą, ale w trakcie obrzędów staje się czymś więcej. Przez cały rok będzie jedyną świecą w kościele, która świeci światłem zmartwychwstałego Chrystusa - mówi ks. Andrzej Grzelak.

Kapłan czyni na świecy rylcem znak krzyża i wbija pięć gron, które symbolizują pięć ran Jezusa. Na paschale znajdują się także greckie litery alfa i omega na znak tego iż Jezus jest początkiem i końcem.

Po liturgii światła następuje liturgia słowa.
- Rozważane są trzy czytania, w których mowa jest o trzech rodzajach nocy. Wszystkie one są zapowiedzią nocy zmartwychwstania. W pierwszym czytaniu przypominamy noc stworzenia świata, w drugim ofiarę składaną przez Abrahama ze swojego syna Izaaka, w trzecim wyjście Izraelitów z Egiptu, którzy wędrowali przez pustynię do ziemi obiecanej. Wszystkie te trzy historie swój sens, swoje dopełnienie mają dopiero w zmartwychwstaniu - mówi duchowny. - Są to trzy zapowiedzi bogactwa darów, do których pełen dostęp mamy dopiero teraz.

Potem następuje liturgia chrzcielna, podczas której wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.

W niektórych kościołach po nabożeństwie odbywa się procesja rezurekcyjna, w innych dopiero w niedzielę po wschodzie słońca.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski