Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie racowisko w Poznaniu. Kibice Lecha uczcili bohaterów Czerwca '56. Zobacz zdjęcia i wideo

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Wideo
od 16 lat
W środę, 28 czerwca kibice Lecha Poznań zorganizowali wielkie racowisko. Fani Kolejorza pojawili się wieczorem pod Poznańskimi Krzyżami, by uczcić bohaterów Czerwca '56. Odśpiewano hymn i odpalono race.

28 czerwca obchodzimy 67. rocznicę Poznańskiego Czerwca’56, pierwszego w powojennej Polsce robotniczego zrywu w obronie wolności i prawa do godnego życia.

Tego dnia przedstawiciele miasta złożyli kwiaty w kilku miejscach, związanych z wydarzeniami Czerwca '56. Uroczystości odbyły się także przy bramie głównej zakładów H. Cegielskiego oraz przy ul. Kochanowskiego.

O godzinie 17 w Kościele oo. Dominikanów odbyła się msza św. w intencji Ofiar Czerwca '56. Stamtąd o 18.15 nastąpił przemarsz na plac Adama Mickiewicza, gdzie o godz. 18.30 rozpoczęły się główne obchody pod pomnikiem Czerwca '56. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu sprzed 67 lat a także przedstawiciele władz.

Wieczorem kibice Lecha Poznań pojawili się pod Poznańskimi Krzyżami, by uczcić bohaterów Czerwca '56. Odśpiewano hymn i odpalono race.

Bunt robotniczy 28 czerwca 1956 roku

Poznański Czerwiec 1956, zaliczany do kluczowych momentów w historii Polski, jest symbolem buntu przeciw komunistycznemu reżimowi.

28 czerwca 1956 roku, zaniepokojeni pogłoskami o obniżce płac, pracownicy Poznańskich Zakładów Mechanicznych „Cegielski” wyszli na ulice. Wkrótce do protestu dołączyło wiele innych grup społecznych. Manifestacja przerodziła się w krwawą konfrontację, gdy władze zdecydowały się użyć siły.

Konfrontacje w Poznaniu wybuchły w czasie, gdy Polska znajdowała się w stanie destabilizacji - po śmierci Stalina w 1953 roku, nastąpiła era "odwilży", kiedy to napięcia tłumione przez lata zaczęły ujawniać się. Demonstracje w Poznaniu były pierwszą dużą manifestacją niezadowolenia w bloku wschodnim.

Strajk w Poznaniu miał znaczący wpływ na polską scenę polityczną. Pokazał, że społeczeństwo jest gotowe ryzykować, by walczyć o swoje prawa. W konsekwencji przyczyniło się to do powstania "Polskiego Października" i wyboru Władysława Gomułki na stanowisko pierwszego sekretarza PZPR.

Zbrodnie Poznańskiego Czerwca do dziś są symbolem represji komunistycznych. Chociaż prawda o tamtych wydarzeniach została przez lata zatuszowana, Polska nigdy nie zapomniała ofiar tych tragicznych dni. Poznański Czerwiec pozostaje ważnym przypomnieniem o cenie wolności i konieczności obrony praw człowieka.

Jedno z najsłynniejszych, symbolicznych zdjęć z wydarzeń Poznańskiego Czerwca'56. Po latach okazało się, że wiele fotografii wykonali tajniacy UB.Zobacz kolejne zdjęcia w kolorze ---->

Poznański Czerwiec'56: Zobacz zdjęcia z tamtych lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski