Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolanie czekają na sezon szparagowy

Elżbieta Podolska
Ireneusz Ptak z Restauracji de Roma jest autorem znakomitych dań z tym warzywem w roli głównej
Ireneusz Ptak z Restauracji de Roma jest autorem znakomitych dań z tym warzywem w roli głównej Paweł Miecznik
Smakosze szparagów nareszcie są w swoim żywiole. Na straganach piętrzą się dorodne pęczki białych, z fioletowymi główkami, zielonych. Najbliższe tygodnie na naszych stołach należą właśnie do tego warzywa

Są pyszne, zdrowe i niskokaloryczne, bo 100 gramów to zaledwie 18 kalorii. Wielkopolanie nie tylko najwięcej ich uprawiają, ale też najwięcej spożywają. Należą do warzyw o najbardziej wykwintnym smaku na świecie. Szparagi zapiekane z dorszem i parmezanem były ulubionym daniem papieża Jana Pawła I.

Okazuje się, że szparagi to jedno z najbardziej lubianych warzyw koronowanych głów na świecie. Sposób ich jedzenia został ujęty w etykiecie dworskiej.
- Ci, którzy wybierali się na ślub księcia Williama i Kate Middleton, musieli dobrze opanować sztukę odpowiedniego ich jedzenia - tłumaczy prof. Mikołaj Knaflewski, światowej sławy autorytet w dziedzinie tych warzyw. - Jada się je palcami zaczynając od główki. Tak samo białe, jak i zielone.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Następnie palce myje się w miseczce z wodą, która stoi obok i wyciera delikatnie w serwetkę. W Anglii szparagi gotuje się krótko, nie tak jak w Polsce, gdzie gotuje się tak długo, aż stają się wiotkie, co jest zaprzeczeniem symbolu, jakim jest to warzywo.

- Wieloletnia zielona roślina z rodziny liliowatych zaliczana do jednych z najstarszych uprawnych warzyw na świecie - mówi prof. Knaflewski. - Tradycje jej uprawy sięgają 4500 lat. W Azji Mniejszej, zachodniej Syberii, Afryce Północnej i Europie szparagi rosną w stanie dzikim.

Najpopularniejsze były w rejonie Morza Śródziemnego, szczególnie cenili je starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Znaleziono je na malowidłach odkrytych w Pompejach. Do Francji dotarły około 1469 roku, potem do Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, i - na przełomie XVIII wieku - do Polski.
Przebojem na stoły dostały się w XIX wieku, kiedy rozwinięto uprawy tego cennego warzywa. Obecnie uprawia się je prawie we wszystkich krajach świata. Największymi producentami szparagów są obecnie Chiny i Peru.

Szparagi upodobali sobie producenci szczególnie w Polsce zachodniej i większość z nich wysyłają na eksport - przeważnie do Niemiec. Wielkopolska słynie z produkcji tego warzywa i jeszcze przed I wojną światową było ono eksportowane do Berlina.

Rozróżniamy szparagi białe, zielone i fioletowe. Te pierwsze są najczęściej spotykane i uprawiane w Polsce oraz w Niemczech. Są twardsze od zielonych, a przed gotowaniem należy je obrać. Zazwyczaj nie miesza się ich z zielonymi ze względu na czas gotowania. Szparagi zielone są bardziej delikatne, nie trzeba ich obierać, co jest dodatkową ich zaletą, gdyż skórka szparagów zawiera wiele składników mineralnych jak np. potas, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy B i C.

Szparagi fioletowe, są rzadziej spotykane. Uprawia się je głównie we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych. Różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Dodatkowym plusem szparagów, niezależnie od rodzaju, jest ich niska wartość kaloryczna oraz fakt, że są lekkostrawne.

Świeżość szparagów sprawdzamy poprzez złamanie łodygi. Gdy jest sprężysta, a po przełamaniu tryska z niej sok oznacza to, że z powodzeniem można używać ich do przygotowania potrawy.
Obecnie ze szparagów przyrządza się wiele dań. Popularne są omlety ze szparagami, tarty, zupy - kremy szparagowe, zapiekanki. Szparagi wyśmienicie smakują również z rozmaitymi sosami np. sosem holenderskim. We Francji królują szparagi podawane z jajkami w koszulkach. Prawdziwym rarytasem jest również danie zainspirowane naszą kuchnią, czyli szparagi po polsku - polane tartą bułką smażoną na maśle.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Zapiekane, grillowane, gotowane i na surowo pod każdą postacią smakują wybornie i są jednym z bogactw Wielkopolski. W poznańskim hotelu Rzymskim w Restauracji de Roma szefowie kuchni co roku prześcigają się w wymyślaniu coraz to znakomitszych dań z tym warzywem w roli głównej.

W tym roku pojawią się na stołach m.in.: koktail ze szparagów z wędzonym sumem, carpaccio z polędwicy wołowej na marynowanych szparagach, lin ze szparagami zapiekany w śmietanie z parmezanem, szparagowa sakiewka z kurkami w śmietanie. Po prostu palce lizać.
Każdy może tego spróbować bowiem w restauracji hotelu Rzymskiego wprowadzono kartę szparagową, a dzisiaj można wybrać się na specjalną degustację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski